MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

KANAL İSTANBUL’A İZMİR’DEN KİTLESEL İTİRAZ 
İtiraz süresi 2 Ocak 2020 tarihinde dolacak olan Kanal İstanbul projesi ÇED raporuna karşı İzmir’de de TMMOB İzmir İKK çağrısıyla 30 Aralık 2019 tarihinde itiraz dilekçeleri verildi.
 

İktidarın "Kanal İstanbul" projesi geniş toplum kesimlerinden tepki görmeye devam ederken, İzmirli yurttaşlar da TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu`nun çağrısıyla itirazlarını yükselttiler. İzmirliler, proje ÇED raporuna karşı itiraz dilekçelerini vermek üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde toplanırken, burada TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Melih Yalçın tarafından bir açıklama yapıldı. Yalçın açıklamasında, İstanbul`un içme suyunun %70`ini başka illerden karşılamak zorunda olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan daha yeni "İstanbul susuzluğa doğru yürüyor" dediğini hatırlatarak, "Durum böyleyken mevcut su kaynaklarımızın yok edilmesi söz konusu bile olamaz. Kuzey ormanlarını, meraları, tarım alanlarını, tüm hassas ekosistemleri yok edecek bu proje savunulamaz. Üç aktif fay hattının geçtiği bölgeye nüfus ve yapılaşma baskısı yükleyerek afet riskini artıran bu projeyi kabul etmiyoruz" diye konuştu. Yalçın, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Sosyolojik etkileri çok güçlü olacak,  bölgede yerinden edilmelere yol açacak, halkın yaşam kalitesini ve ekonomisini derinden sarsacak, yaşam ve su hakkını elinden alacak bu projenin, Anayasa`nın 56. maddesine aykırı olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.

İstanbul Boğazı`nda sağlanamayan geçiş güvenliğinin Kanal İstanbul`da sağlanmasının mümkün olmadığını iddia ediyoruz.

İstanbul`un Kent Anayasası olan ve 2009 tarihinde onaylanan 1/100 000 İstanbul Çevre Düzeni Planı`nın genel planlama ilkelerine ve esaslarına aykırı olan, planlara sonradan işlenen ve plan ana kararlarıyla çelişen Kanal İstanbul Projesi, İstanbul`un üst ölçekli planında hukuken yer alması mümkün olmayan bir projedir ve bu özelliğiyle yok hükmündedir diyoruz.

1600 sayfalık ÇED Raporu okunup incelendiğinde, bunun çevresel etkileri değerlendiren bir rapor olmadığı, bir tür proje tanıtım raporu olduğu açıkça anlaşılmaktadır.

Sonuç olarak;

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu olarak, Kanal İstanbul projesinin gerçekleştirilmesi halinde sadece İstanbul`u ilgilendiren bir kent suçu olmayacağını, denizlerimize, su havzalarımıza, tarım, mera, orman alanlarımıza, hassas koruma alanlarımıza, arkeolojik alanlarımıza, doğal ve kentsel sit alanlarımıza, su ve yaşam hakkımıza müdahale eden ve telafisi imkânsız tahribatlar yaratmasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor, projeyi reddediyoruz ve tüm ilgili kurum ve kuruluşları sorumlu davranmaya davet ediyoruz."

Açıklamanın ardından yaklaşık 700 dilekçe yurttaşlar tarafından Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü`ne teslim edildi.TTB: SALGININA KARŞI ÖNLEMLER SIKLAŞTIRILMALI

17.03.2020
 


Çok Okunanlar


STAJ YERİ VE STAJYER BAŞVURULARI BAŞLADI - ONLİNE BAŞVURU

KORONAVİRÜSE KARŞI KAMUSAL MÜCADELE ÇAĞRISI

EMOONLİNE: ÜYE İŞLEM VE BAŞVURU SİSTEMİ

33. DÖNEM KOMİSYON ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

TTB: SALGININA KARŞI ÖNLEMLER SIKLAŞTIRILMALI

EMO 47. OLAĞAN GENEL KURULU, EĞİTİM VE ETKİNLİKLER ERTELENDİ

“İŞSİZLİK RUH SAĞLIĞINI NASIL ETKİLİYOR” SEMİNERİ

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER : 3 BOYUTLU YAZICILARIN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ

SEMİNER : İŞSİZLİK RUH SAĞLIĞINI NASIL ETKİLİYOR?

AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI ŞUBAT 2020 RAPORU YAYIMLANDI

Okunma Sayısı: 36


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.