MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ACI KAYBIMIZ – MİHDİ YARBA’YI YİTİRDİK 
Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) genç üyelerinden Elektrik-Elektronik Mühendisi Mihdi Yarba, Ankara Yenimahalle’de bir okul inşaatında 18 Aralık’ta inşaat iskelesinin çökmesi sonucu yaşamını yitirmiştir.
 

1994 yılında Batman Yolağzı Köyü`nde doğan Mihdi Yarba, bu felaket yaşanmasaydı 2 gün sonra 20 Aralık`ta 25 yaşına girecekti… 

İlk ve orta öğrenimini köyünde, lise öğrenimini Artvin Yatılı Bölge Okulu`nda tamamlayan Yarba, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü`nden 2017 yılında mezun oldu. Elektrik-elektronik mühendisi olarak 2 yıla yakın süre iş aradı ancak bulamadı. 

EMO Diyarbakır Şubesi`ne 12 Mart 2019 tarihinde kayıt yaptırdı. Uzun süren işsizliğinin ardından 2019 yılı Eylül ayında kuzeni ile birlikte Ankara`da bir okul inşaatında çalışmaya başladı. Ancak 18 Aralık 2019`da meydana gelen, "iş kazası" mı yoksa bir "iş cinayeti" mi olduğu, yapılacak incelemenin ardından ortaya çıkacak olan olay sonucu aramızdan ayrıldı. Söz konusu olayda kuzeni de yaralanan Mihdi Yarba`nın inşaatta, 4 yıl eğitimini aldığı mühendislik mesleğiyle değil, işçi olarak çalıştığını öğrenmek acımızı daha da artırdı…

Mihdi Yarba`nın yaşadıklarıyla bir kez daha yakıcılığına tanık olduğumuz işsizlik olgusu ülkemizde ciddi boyutlara ulaşmıştır. EMO`nun "Kriz Mühendisleri Nasıl Etkiliyor?" başlığı altında 5 bin kişinin katılımıyla düzenlediği anketin ilk sonuçlarına göre, Oda üyesi mühendisler arasında işsizlik oranı yüzde 30`un üstüne çıkmıştır. Bir başka deyişle, her üç mühendisten biri işsizdir. 

Genç mühendisler ve kadın mühendislerdeki işsizlik oranları ise daha da yüksek rakamlara ulaşmaktadır. İşsizlik sorunu özellikle son yıllarda mezun olan mühendisleri daha yoğun şekilde etkilemektedir. 2018 yılı mezunlarının yarıya yakını, 2019 mezunlarının yarıdan fazlası (kadın mühendislerin üçte ikisi) halen işsizdir. Bu durum genç mühendisleri hem ekonomik hem de moral açıdan yıpratmakta, ülke ekonomisi açısından ise yetişmiş ve çalışmaya hazır işgücünün atıl vaziyette beklemesi anlamına gelmektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu kriz koşullarına karşı acil önlem alınmalı, işsizlik oranının düşürülmesi hedefi doğrultusunda istihdam süreçlerinin yeniden tanımlanması ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda yeni iş alanları açılmasını da kapsayacak bir planlama anlayışı yaşama geçirilmelidir. Büyük emekler ve fedakarlıklarla yetişmiş gençlerimizin, ülke ekonomisi ve kalkınmasında görev almalarını sağlayacak olanaklar yaratılmalıdır. 

Mihdi Yarba`da yaşadığımız acının bir daha tekrarlanmamasını diliyor, genç meslektaşımızın ailesine, dostlarına ve tüm EMO camiasına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Elektrik Mühendisleri Odası

46. Dönem Yönetim Kurulu

6 Ocak 2020YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

EMO YENİ YÖNETİMİ GÖREVİ DEVRALDI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

KARDELEN KAMİŞLİ’NİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

YERLİ VE MİLLİ ENERJİ’DE, ÜRETİM ŞİRKETLERİNE AMERİKAN DOLARI ESASLI ÖDEMEYE DEVAM...

EMO YENİ YÖNETİMİ MAZBATASINI ALDI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

12 EYLÜL FAŞİZMİNE KARŞI DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI (BİRGUN.NET)

SİNOP NÜKLEER SANTRAL PROJESİ DIŞARIYA KAYNAK AKTARIM ARACIDIR!

Okunma Sayısı: 468


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.