MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

NKP DAVASINDA İLK DURUŞMA GERÇEKLEŞTİ (GERZENİNSESİ.COM)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


Sinop`ta yapılması planlanan Nükleer Santral için 6 Şubat 2018 tarihinde Ahmet Muhip Dranas Uygulamalı Otel`de gerçekleşen halka açık ÇED toplantısına, halkın katılımının engellenmesi ve yaşanan arbedeler sonrası olay yargıya intikal etmiş olup ve olaydan 18 ay sonra ilk dava 21 Ocak 2020 Salı günü 17 kişi hakim karşısına çıktı.

İlk davaya iki kişinin katılamamasından dolayı dava bir ay sonrası 21 Şubat 2020 tarihine ertelendi. Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan başta olmak üzere birçok NKP üyesinin adliyeye giderek katılım gösterdiği görüldü. Adliye Binası önünde açıklama yapan birçok davalı ve avukatların yapmış olduğu konuşmalar dikkat çekti.

Bu davanın kişisel bir mesele değil içilen sudan, yenilen ekmeğe kadar Sinop halkının davası olduğunu söyleyen konuşmacılar, yargılanan 17 kişinin haksızlığa uğradığını belirttiler.

Konuşmacıların "Biz o gün Valiliğe gelip dilekçe verebilmek için 15 dakika boyunca cebelleştik. Nereden geldiği belli olmayan bir emirle, çeşitli kentlerden gelerek barikat kurmuş polisler tarafından arkadaşlarımıza talimatla darbe uygulandı, zor koşuldu ve yaralandılar ve bugün burada mücadele içinde olduğu için tebrik edilmesi gerekirken 2911 sayılı kanun hikayesi ile birlikte yargılanmaya başlandılar. Bu yargılanma aslında her birimizin cebinde var olan suyun davasıdır. Yediğimiz gıdanın davasıdır. Yaşam alanlarımızın davasıdır. Bu yaşam alanlarımıza sahip çıkan, burada binleri temsil eden, onlar adına burada yargılanan arkadaşları tebrik ediyor, bundan sonraki mücadelede Sinop halkına Türkiye halkına başarılar diliyorum" diyerek yaptığı açıklamada konuyu özetlemiş ve haklarını savunacaklarını ifade etmiş oldukları görüldü.

Bakan Dönmez‘den Nükleer Açıklaması 

Davadan yaklaşık bir gün önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise AA muhabiri ile yapmış olduğu röportajda Sinop Nükleer Santralin başka tedarikçi bir firma ile yürütülmesinin söz konusu olabileceğini belirtti. Yaşanan olayların ardından Japonya ile yapılması düşünülen Sinop Nükleer Santralinin karşılıklı anlaşma ile iş birliğinin devam edilmemesi konusunda mutabık kalındığını belirten Dönmez, "Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. tarafından hazırlanan fizibilite çalışmasının Bakanlığımızı takvim ve fiyat yönünden tatmin etmediği Japon tarafına bildirildi. Japon tarafıyla bu konudaki iş birliğimize devam etmeme konusunda mutabık kalındı. Sinop`ta başka bir tedarikçi ile de nükleer santralin yapımı söz konusu olabilir" dedi.


(gerzeninsesi.com; 22.01.2020)

 

 

Bağlantılar

www.gerzeninsesi.com/guncel/nkp-davasinda-ilk-durusma-gerceklesti-h9395.html
 


YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

EMO YENİ YÖNETİMİ GÖREVİ DEVRALDI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

KARDELEN KAMİŞLİ’NİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

YERLİ VE MİLLİ ENERJİ’DE, ÜRETİM ŞİRKETLERİNE AMERİKAN DOLARI ESASLI ÖDEMEYE DEVAM...

EMO YENİ YÖNETİMİ MAZBATASINI ALDI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

12 EYLÜL FAŞİZMİNE KARŞI DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI (BİRGUN.NET)

SİNOP NÜKLEER SANTRAL PROJESİ DIŞARIYA KAYNAK AKTARIM ARACIDIR!

Okunma Sayısı: 19


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.