MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI’NDAN ZORUNLU AÇIKLAMA


HABER


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 46. Dönem Yönetim Kurulu, CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Haluk Pekşen’in katıldığı TV programında dile getirdiği, EMO ve birçok meslek odasını hedef alan sözleri için açıklama yaptı. Açıklamada, “Haluk Pekşen’in, eğer art niyetli değilse haddini aşan sözleri için EMO, diğer meslek odaları ve tüm TMMOB camiasından özür dilemesini bekliyoruz” denildi.
 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI`NDAN ZORUNLU AÇIKLAMA

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Avukat Haluk Pekşen, 25 Ocak 2020 tarihinde Halk TV`de katıldığı "Türkiye Nereye" programında, Mimarlar Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası ve Bilgisayar Mühendisleri Odası`nın yaptığı bazı çalışmaları andıktan sonra, "Ama onun dışında barolar, İnşaat Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, daha adını sayamayacağım 26 tane oda… ben onların adını duyunca vicdanım sızlıyor, başka da bir şey söylemeyeceğim" şeklinde konuşmuştur. 

Öncelikle Haluk Pekşen`i bu sözleri nedeniyle kınıyoruz.  

Üst birliğimiz TMMOB ve aralarında Elektrik Mühendisleri Odası‘nın (EMO) da bulunduğu birliğe bağlı meslek odaları, Türkiye sınırları içinde meslek ve sanatlarını yürütmeye yasal olarak yetkili mühendis ve mimarları bünyesinde toplayan, üye sayısı 580 bine ulaşan kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütleridir.

Elektrik, Elektronik, Haberleşme, Kontrol ve Biyomedikal Mühendislerini bünyesinde barındıran EMO, kurulduğu 1954 yılından bu yana yetkili olduğu meslek alanlarının düzenlenmesi, kamu yararı doğrultusunda politikalar üretilmesi, ilgililerin uyarılması, meslektaşlarının özlük haklarının geliştirilmesi temelinde çalışmalar yürütmektedir.

EMO`nun merkezi Ankara`da olup Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Kocaeli, İstanbul, İzmir, Mersin, Samsun ve Trabzon`da şubeleri vardır. Ayrıca şubelere bağlı il ve ilçelerde temsilcilik ve mesleki denetleme büroları şeklinde yurt düzeyinde geniş bir örgütlenmeye ve 70 bini aşkın üyeye sahiptir.

EMO, başta enerji alanı olmak üzere ilgili meslek alanlarında uygulanacak politikaların, iktidar ve sermaye gruplarının çıkarları doğrultusunda değil, toplum ve ülke yararına olacak şekilde belirlenmesi için yoğun mücadele vermektedir. Baskı ve karalama kampanyalarına rağmen bilim ve tekniğin, mühendislik ilkelerinin ışığında çalışmalarına devam eden EMO, ülkenin en karanlık günlerinde dahi susmamış, doğru bildiklerini kamuoyuyla paylaşmaktan asla vazgeçmemiştir.

Odamızın yürüttüğü çalışmalar bir basın açıklaması kapsamına sığdırılamayacak olsa da birkaç örnek vermek istiyoruz.

EMO`nun ilk günden beri yanlış olduğunu savunduğu, hatta buna karşı hukuki platformlar da dahil olmak üzere yürüttüğü mücadele nedeniyle iktidar, rant çevreleri ve yandaş medya tarafından hedef haline getirildiği, elektrik üretim ve dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesinin sonuçları ortadadır. Özelleştirmeler ve serbest piyasa; ucuz, kaliteli ve sürekli elektrik değil, tam tersine pahalı, kalitesiz ve büyük kesintilere yol açan karanlığı Türkiye`ye getirmiştir. Elektrik fiyatları sürekli zamlanmakta, halkımız ağır faturalar altında ezilmektedir.

EMO`nun enerji alanında stratejik planlamaya yönelik uyarıları da gözardı edilmiş, belirli çevrelere çıkar sağlama amaçlı yapılan yatırımlar nedeniyle bugün elektrikte arz fazlası oluşmuştur. Kamusal ve mesleki sorumluluğumuz doğrultusunda gerekli uyarıları yapıp sürekli itiraz etmemize rağmen uyarılarımız dikkate alınmamaktadır.

Diğer bir örnek de Türk Telekom özelleştirmesidir. EMO`nun mücadelesine ve açtığı davaya rağmen özelleştirilen Türk Telekom`un yüzde 55 hissesi, ödenmeyen kredi borcu nedeniyle bugün bankalara devredilmiş durumdadır.

EMO olarak meslek alanlarımız, gündemdeki gelişmeler ve ülke gerçeklerinden yola çıkarak yaptığımız çalışmalarda ortaya konulan bilgi birikimini basın açıklamaları, raporlar, kitap, dergi, bülten, broşür ve benzeri dokümanlar aracılığıyla kamuoyu ile paylaşıyoruz. Mesleğin yürütülmesinde üyelerimizin özlük hakları ve toplum açısından olumsuz sonuçlara yol açabilecek uygulamalara karşı yargı yolu da dahil olmak üzere çeşitli platformlarda mücadelemize devam ediyoruz.

Kısaca EMO yaşamın her alanındadır.

EMO`nun da içinde yer aldığı meslek odalarına saldırılar ise yeni değildir. Ancak bu kez CHP`li Haluk Pekşen`den gelmesi ve "odalar sanki mücadele etmiyormuş" gibi bir izlenim oluşturulmaya çalışılması, Odamız camiasında büyük tepkiyle karşılanmıştır.

Haluk Pekşen`in eğer art niyetli değilse haddini aşan bu sözleri için EMO, diğer meslek odaları ve tüm TMMOB camiasından özür dilemesini bekliyoruz. 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

46. DÖNEM YÖNETİM KURULU

27 OCAK 2020YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

EMO YENİ YÖNETİMİ GÖREVİ DEVRALDI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

KARDELEN KAMİŞLİ’NİN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

YERLİ VE MİLLİ ENERJİ’DE, ÜRETİM ŞİRKETLERİNE AMERİKAN DOLARI ESASLI ÖDEMEYE DEVAM...

EMO YENİ YÖNETİMİ MAZBATASINI ALDI

ADİL YARGILANMA TALEBİNİN BEDELİ ÖLÜM OLMAMALI

12 EYLÜL FAŞİZMİNE KARŞI DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

EMO’DA 47. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI (BİRGUN.NET)

EPDK’DAN RÜZGAR’A GEÇİT YOK…

Okunma Sayısı: 687


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.