MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

KESK-TMMOB ANKARA İKK-ATO VE ASMMO’NUN KIZILAY GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDEKİ BASIN AÇIKLAMASINA POLİS MÜDAHALE ETTİ


HABER


 
Başkent Gaz tarafından Kızılay Genel Müdürlüğü üzerinden ENSAR Vakfı’na 8 milyon dolar para aktarılmasını 3 Şubat 2020 Pazartesi günü Kızılay Genel Müdürlüğü önünde protesto etmek isteyen KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İKK, Ankara Tabip Odası ve ASMMMO üyelerine polis saldırdı ve ilk belirlemelere göre 16 kişi gözaltına alındı. Eyleme EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömürhan Soysal ve çok sayıda Şube üyesi de katılarak destek verdi.
 

Kızılay Genel Müdürlüğü önünde yapılmak istenen basın açıklamasına sert müdahale eden polis, eylemcileri Sakarya Meydanı`na kadar darp ederek kovaladı. Başkent Gaz, Kızılay ve ENSAR Vakfı`nı protesto eden katılımcılar sık sık "Zam zulüm işkence işte AKP, tecavüzcü ENSAR kapatılsın, emekçiye değil tacizciye barikat, kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz, milyonlar aç, milyonlar işsiz yere batsın düzeniniz" sloganları attılar. Mithat Paşa Caddesi üzerinde toplanan protestoculara polis bir kez daha müdahale ederek Ziya Gökalp Caddesi üzerinde çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Basın açıklaması KESK`e bağlı Büro Emekçileri Sendikası`nda (BES) düzenlendi. KESK-TMOB Ankara İKK, ATO ve ASMMO adına okunan ortak basın açıklaması şöyle:

 

                                           DEĞERLİ BASIN EMEKÇİLERİ VE DEĞERLİ KAMUOYU

            Elazığ depremi, kendinden öncekiler gibi geride acı, gözyaşı ve sarılması uzun zaman alacak yaralar bırakacaktır. Malatya, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Adıyaman, Urfa ve Batman İlleri etkilenmiştir. Bu illerde biraz önce belirttiğimiz gibi çok sayıda bina yıkılmış ve hasar görmüştür. Çevre il belediyelerinin ve diğer kurumların yapmak istediği yardımlar engellenmektedir. 1999 büyük Adapazarı depreminden hemen sonra başlatılan; toplumda deprem vergisi olarak bilinen, 21 yıldır kesintisiz olarak iletişim faturaları üzerinden toplanan bu verginin deprem ya da diğer doğal afetler için kullanılmadığı, depreme dayanıklı yeni konut yapma fikriyatıyla TOKİ eliyle başlatılan kentsel dönüşümün nasıl da rantsal bir amaç güttüğü, Elazığ depreminde yıkılan binaların önemli bir kısmının bu dönüşümden sonra yapılan binalardan olduğu tüm çıplağıyla bizlere gösterdi. Deprem vergisi adı altında toplumun yoksul ve emekçilerinden ek vergiler toplanırken, sermaye sahiplerine "vergi kaçırma" veya "vergiden kaçınmanın" yollarının nasıl yapıldığını;  Kızılay başkanı, yandaş sermaye ve çocuk istismarcısı "vakıf" sayesinde tüm kamuoyu gördü. Ama esas olan yalana, gösterişe, şova, şatafata, yolsuzluğa yaslanan 18 yıllık AKP İktidarının çöküşünün ortaya çıkmış olmasıdır.  Hele ki, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra kaybettikleri belediyelerde ortaya çıkan harcamalar, yıllarca halkın parası ile beslenen topluma hiçbir faydası olmayan eş dost akraba, maaşlı parti militanı, yandaş şirket, vakıf ve cemaatlerdir. Halkın gözünden kaçırılan ama artık gizlenemeyen her gizli kapaklı işin ardından anlıyoruz ki 18 yıllık AKP iktidarı bu ülkeye büyük bedeller ödetmektedir.

            Değerli basın emekçileri, Elazığ depremi ile ortaya çıkan gerçekler nedeniyle kamuoyunda haklı olarak tartışılan bir kurum var ki o da Kızılay Derneği`dir. Türkiye halklarının yardım severliğinin, insancıllığının, vicdanının ve duygu birliğinin somutlaşmış bir halidir Kızılay.  İlkokul kitaplarında Kızılay` ın doğal afetlerde ve savaşlardaki yardımlarının nasıl anlatıldığını hepimiz hatırlarız. Ancak, son yıllarda bu imaj zedelenmiştir. Çünkü, Kızılay artık bu tek adam rejiminin yozlaştırdığı, içini boşalttığı bir dernek haline gelmiştir. Kızılay` ın tüm yöneticilerinin almış oldukları yüksek maaşlar ve kurumun adının sürekli yolsuzluk haberleriyle anılmasıyla birlikte itibarı tamamen yerle bir edilmiştir. Başkentgaz gibi fırsatçı yandaş bir şirketin yoksul emekçilerin kış boyunca zor ödedikleri şişirilmiş doğalgaz faturalarından elde ettiği haksız kazançlar üzerinden yurtlarında çocuklara cinsel istismarda bulunulan Ensar gibi bir vakfa  kaynak aktarmasına aracılık etmiştir. Kızılay Başkanı` nın büyük bir pişkinlikle anlattığı "vergiden kaçınma" ve "vergi kaçırma" gibi gerekçeler aslında bir suçun itirafıdır. Burada esas amacın bir toplumsal yarar için bağışta bulunmak olmadığı, gerçek amacın hem vergi kaçırmak, hem de yandaş vakfa kaynak aktarmak olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca, Kızılay` ın tüzüğünde kendisine yapılan bağışları kamuya yararlı vakıf ya da başka bir derneğe bağışlamak gibi amaç ve görevi bulunmamaktadır.

Yandaş şirket olan Başkentgaz, doğrudan bu istismarcı vakfa bağış yapsa sadece %5 oranında vergi indiriminden faydalanabilecek iken Kızılay üzerinden yaptığı için %100 yani 8 milyon doların tamamını Kurumlar Vergisinden indirmiştir. Şimdi biz buradan Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı ilgili kurumları göreve çağırıyoruz. Kızılay üzerinden kaçırılan verginin derhal tarhiyatı yapılmalı ve tahsil edilmelidir. Kızılay` a yapılan başka bağışlardan bu şekilde bir aktarma yapılmışsa derhal incelenmeli, bağışçı şirketlerin kimler olduğu ve daha kimlere şartlı bağışlar yapıldığı açıklanmalı ve vergi denetimi yapılmalıdır. Kızılay hakkında iştirakten dolayı gereken yapılmalı, yönetim kurulu istifa etmeli, etmiyorsa görevden alınmalı ve haklarında soruşturma açılmalıdır.

Yandaş ve istismarcı Ensar Vakfı, hangi toplumsal yarar sağlamıştır. Eğitime nasıl bir katkı sunmaktadır? Yurtlarında birçok kez çocuklara cinsel istismarla gündem olan, çocukların ve ailelerinin geleceğini karartan bu vakfın, kamuya yararlı vakıf statüsünden derhal çıkarılarak, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladıkları protokoller iptal edilmelidir.

Yıllardır, olası depremlere hazırlık için salınan vergilerin nereye gittiğini soran vatandaşlara talimat üzerine veya durumdan vazife çıkaran savcıların açtığı soruşturmalarla korku yaratılmaya çalışılmaktadır. Meclis` te verilen deprem araştırma önergeleri AKP-MHP blokunun oylarıyla reddedilmekte, gerçeklerin kamuoyundan gizlenmesi telaşı yaşanmaktadır. Ama bizde bu ülkede patronlardan daha fazla vergi ödeyen emekçiler olarak ısrarla soruyoruz:

- Toplanan vergilerle fay hatları üzerindeki şehirler yeniden kurulur, beklenen büyük deprem için İstanbul hazırlanırdı. Deprem için halen alınmakta olan vergiler nerelere harcandı?

-İşsizlere verilmek üzere işçilerden kesilen ve işsizlik sigortası fonunda biriken paraların çok azı işsizlere verilirken geriye kalan miktar nereye harcanmaktadır?

-Kamusal emekliliğin tasfiyesi demek olan Zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası Fonunda birikmekte olan paralar nereye harcanmaktadır veya harcanacaktır?

Her doğal afet anlarında bu bölgelere giderek, oralarda kurtarma çalışmalarını da geciktirme pahasına, veya cenaze başında ellerine verilen her mikrofona tüm ülkeyi, mağdurları veya kazazedeleri kadere inanmaya ve teslimiyete davet eden propaganda konuşmaları yapmak siyasetçilerin, hele ki en yetkili makamlarda oturanların işi değildir.          

             Tüm emekçileri, işçileri, halkımızı emeğimizle yarattığımız kaynaklara, değerlere sahip çıkmaya, ödediğimiz her bir kuruş verginin hesabını sormaya, kamusal kaynakların kamu yararına kullanıldığı, eşit, özgür, adil, emekten yana, demokratik ve laik bir ülke, insanca bir yaşam mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz.

 

KESK ANKARA ŞUBELER PLATFORMU

                                                                                               

TMMOB ANKARA İL KOORDİNASYON KURULU

                                                                                

 TTB – ANKARA TABİP ODASI

                                                                                               

 ANKARA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

 

 

             

 

 

 

 

 GAZİ İPEK VE KARDELEN KAMİŞLİ`DEN KANAL D HABER`E DEĞERLENDİRME

15.06.2020
 


Çok Okunanlar


TEMMUZ AYINDA ONLINE MİSEM EĞİTİMLERİ DÜZENLENECEK

GAZİ İPEK VE KARDELEN KAMİŞLİ`DEN KANAL D HABER`E DEĞERLENDİRME

EMO ANKARA ŞUBESİ 25. DÖNEM MESLEK DALI KOMİSYONLARI KURULUYOR

SMM KOMİSYON TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 153


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.