MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

İSTANBUL ŞUBE GENEL KURULU TAMAMLANDI 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şube 42. Olağan Genel Kurulu, 22-23 Şubat 2020 tarihlerinde yapıldı. Demokrat Mühendisler Grubu’nun tek liste ile girdiği seçim sonucunda İstanbul Şube yeni Yönetim Kurulu; Cemil Kocatepe, Özgür Celbiş, Şükrü Akçadağ, Dağıstan Bekiroğlu, Hayri Aydın, Asuman Gülay Yıldırım ve Mustafa Abidin Çanakkale’den oluştu.
 

 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi`nin 42. Olağan Genel Kurulu ve seçimleri, 22-23 Şubat 2020 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Genel Kurul 22 Şubat 2020`de Perpa Ticaret Merkezi Konferans Salonu`nda EMO İstanbul Şube 41. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Erol Celepsoy`un konuşmasıyla başladı. EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek`in açılış konuşması yaptığı Genel Kurul`da, Ebru Akgün Yalçın gözlemci olarak yer aldı.

Gazi İpek, konuşmasına başlarken Gezi Davası`nın beraat ile sonuçlanmasını sevindirici olduğunu belirtti. Suruç ve Ankara katliamında hayatını kaybedenleri anan İpek, "TMMOB, EMO ve özellikle İstanbul Şubemiz ve yöneticilerinin aktif olarak yer aldıkları mücadele ve yargılandıkları bu davada kararlı ve özverili mücadeleleri her zaman saygı ile anılacaktır. Bu dava, iktidarla halk arasında bir bilek güreşine dönüşen mücadele de önemli bir merhaledir" diye konuştu.

Gezi direnişinin Türkiye tarihinin en kitlesel, en haklı taleplere dayanarak gelişmiş bir halk eylemi olduğunu anlatan İpek, şunları söyledi:

"İstanbul`da başlayıp tüm Türkiye‘ye yayılan, eşitlik, özgürlük ve demokrasi özlemiyle, baskı, şiddet ve zorbalığa karşı yapılan Gezi Direnişi hepimizin gurur kaynağıdır. Buradan, Gezi Sürecinde kaybettiğimiz kardeşlerimizi saygı ve özlemle anıyoruz. Yaralı ve engelli kalan dostlarımıza ve yakınlarına ise selamlarımızı iletiyoruz. Tüm halkımıza geçmiş olsun diyoruz."

Deprem ve çığda hayatını kaybedenleri de unutmayan İpek, Türkiye`nin dünyanın aktif deprem kuşaklarından biri üzerinde yer aldığını, her büyük depremin de bu gerçeği acı kayıplarla hatırlattığını söyledi. Doğa olaylarının afete dönüşmemesi için depreme dayanıklı yapı üretilmesi gerektiğini vurgulayan İpek, şöyle konuştu:

"Ancak felaketlerin ardından yetkililer tarafından verilen tüm sözlere karşın, ülkemizde yapı güvenliğinin sağlanması konusunda yeterli  adımlar atılmıyor. Gelecekte çok daha acı sonuçlarla karşılaşmamak için imar sisteminin yeniden ele alınması, bilim ve teknik kurallarına uygun, rant çevrelerini değil, halkın can güvenliğini esas alan yeni bir sistemin kurulması ve yapı denetiminin formalite icabı değil, işlevsel olarak gerçekleştirilmesi zorunludur. Her doğa olayı ülkemizde afete dönüşüyor. Deprem seferberliği öncelikli görevimiz."

Plansız Yatırımlar Arz Fazlası Yarattı

Türkiye`nin 2009 yılında 44 bin 761 MW olan santral kurulu gücünün, 2020 Ocak ayı itibarıyla 91 bin 342 MW`a çıktığını belirten İpek, şu bilgileri verdi:

"2009 yılında 194.8 milyar kWh olan elektrik üretimi 2018 yılında 304.3 milyar kWh olarak gerçekleşmiştir. Kurulu güç ve kapasite %104 büyürken, enerji ihtiyacı aynı oranda artmamış dolayısıyla üretimdeki artış %56`da kalmış, gerçekçi verilere dayanmadan yapılan plansız yatırımlar nedeniyle elektrikte bugün arz fazlası meydana gelmiştir."

Türk Telekom`un özelleştirmesini eleştiren İpek, şunları söyledi:

"2006-2016 arasındaki 10 yıllık dönemde dağıtılan temettülerden 5.7 milyar dolar alan ilgili firmanın toplam ödediği bedel 2.5 milyar dolardır. Türk Telekom‘un özelleştirilmesinin bedelini, bütçelerinden yandaş medyaya, kuruluşlara para aktarmalarını bir kenara bırakalım, bu dönem içerisinde bağımsız denetçi olarak bulunan kişi cumhurbaşkanı vekilidir.  Özelleştirme bedeli için kullandığı krediyi ödemeyen OGER grubu büyük bir batak yaratmış, sonuçta Türk Telekom`un yüzde 55 hissesi 3 banka tarafından kurulan ortak şirkete devredilmiştir. Peki; fiyaskoyla sonuçlanan bu özelleştirme süreci bizi hangi noktaya getirmiştir? Ülkenin hayati önem taşıyan iletişim altyapısı piyasaya teslim edilmiştir. Kamu eliyle yürütülmesi gereken iletişim hizmetlerinin, yatırımdan çok kar odaklı çalışan özel sektöre devredilmesi, bu alanda istenilen gelişme düzeyine ulaşılamamasına neden olmuştur. Bunun ne denli tehlikeli sonuçlar yaratabileceği de 5.8 şiddetindeki İstanbul depreminde net şekilde görülmüştür. Can ve mal kaybına yol açmayan orta şiddetli depremde, 1999`daki büyük felakette olduğu gibi yine telefon şebekeleri çalışamaz hale gelmiş, İnternet üzerinden veri iletimi dışında haberleşme tamamen durmuştur. Bu zafiyetin en büyük nedeni yıllardır sürdürülen özelleştirme ve piyasalaştırma politikalarıdır."

Genel Kurulun ikinci günü 23 Şubat 2020 tarihinde Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi`nde yapılan seçimlere Demokrat Mühendisler Grubu tek liste ile katılırken, Elektrik Mühendisi Orhan Bircan da bireysel başvuru yaptı. Seçim sonucunda Şube Yönetim Kurulu; Cemil Kocatepe, Özgür Celbiş, Şükrü Akçadağ, ​Dağıstan Bekiroğlu​, Hayri Aydın​, Asuman Gülay Yıldırım, Mustafa Abidin Çanakkale`den oluştu.

Emrullah Ay, Aykut Selvi, Oğulcan Gülderen, Ongun Gürsu​, Nihal Türüt, Ekrem Gültekin ve Halis Sarı Yönetim Kurulu yedek üyesi olarak seçildiler.

Mecdi Demir Gürsoytrak, Mustafa Arı ve Korhan Esin Şube Denetçisi olurken; Bayram Levent Akcasu, Mehmet Bayrak ve Ekrem Gezmiş yedek Şube Denetçisi olarak belirlendiler.


 KANAL B – HABER BÜLTENİ

10.03.2020
 


Çok Okunanlar


BORÇLAR NEDENİYLE ELEKTRİK VE İNTERNET KESİLMESİN, KESİLENLER AÇILSIN; KAYIPLAR HAZİNE TARAFINDAN KARŞILANSIN!

KAYYUM ATAMALARINI KINIYORUZ!

EMO 47. OLAĞAN GENEL KURULU ERTELENMİŞTİR

YAPI RUHSATI FORMLARI İÇİN HUKUK MÜCADELESİ SONUÇ VERDİ

EMO HEYETİNDEN EPDK’YA ZİYARET

KANAL B – HABER BÜLTENİ

FUKUŞİMA’NIN YIL DÖNÜMÜNDE NÜKLEER SANTRALLARDAN VAZGEÇİN!

EMO’DAN NEWROZ KUTLAMA MESAJI

GAZİ İPEK’İN, EPDK’NIN YENİ SAYAÇ OKUMA DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERİ HALK TV ANA HABER’DE YAYINLANACAK

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI: HER YIL YAKLAŞIK 10 BİN GENÇ MÜHENDİS İŞGÜCÜ PİYASASINA... (ENERJİEKONOMİSİ.COM)

Okunma Sayısı: 218


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.