MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

GAZİANTEP ŞUBE GENEL KURULU TAMAMLANDI 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Gaziantep Şube 13. Olağan Genel Kurulu, 29 Şubat-1 Mart 2020 tarihlerinde yapıldı. 2 listenin girdiği seçimler sonucunda yeni Yönetim Kurulu; İslim Arıkan, Bünyamin Sağlam, Faruk Köse, Memik Demir, Mustafa Çelikkol, Mehmet Demir ve Aykut Baştuhan’dan oluştu.
 

 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Gaziantep Şubesi`nin 13. Olağan Genel Kurulu ve seçimleri, 29 Şubat-1 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Genel Kurul 29 Şubat 2020`de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu`nda EMO Gaziantep Şube 12. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı İslim Arıkan`ın konuşmasıyla başladı. EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek`in konuşma yaptığı Genel Kurul`da, Onur Kurulu Üyesi Murat Çelik gözlemci olarak yer aldı. Gazi İpek, İdlib`den gelen şehit haberleri nedeniyle üzüntülerini dile getirerek, hayatını kaybeden askerlerin acılı aileleri ve tüm Türkiye`ye başsağlığı dileyerek konuşmasına başladı. Zor günlerden geçildiğini belirten İpek, emperyalist güçlerin kapışma alanı haline gelen Ortadoğu`da huzursuzluk ve çatışma ortamının yıllardır sürdüğünü; kanlı bir savaşın yaşandığı Suriye topraklarından ise her gün acı haberler geldiğini kaydetti. Bölge halkına derin acılar ve yıkımlar yaşatan bu kirli savaşın bugüne dek milyonlarca kişinin evlerini bırakıp göç etmesine, yüzbinlerce kişinin hayatını kaybetmesine ve binlerce şehrin yıkılmasına neden olduğunu anlatan İpek, şunları söyledi:

"Bölgesel eşitsizlikler ve gelir dağılımındaki uçurumun, tüm dünyanın geleceğini tehdit ettiği gerçeğini görmeyenler hala savaş ve baskı politikalarından medet ummaktadırlar. Oysa, Ortadoğu ve Suriye`nin ihtiyacı olan şey, şiddetin tırmandırılması değil, silahların susturularak barışın sağlanmasıdır. Türkiye`yi yönetenlerin tüm uyarılara kulak tıkayarak Suriye`deki savaşa müdahil olmaları, ülkemize ve bölgeye bugüne kadar büyük bedeller ödetmiştir. Burada bir kez daha altını çiziyoruz; insanlığın geleceği için barış mücadelesi büyük önem taşımaktadır. Bu mücadele de demokrasi ve insan haklarına saygıdan geçmektedir. Atatürk`ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh` ilkesi ışığında, tüm dünyada barışın, kardeşliğin, demokrasinin yerleşmesi için çaba harcanmalı; dünyamızın ve ülkemizin kaynakları silahlara, füzelere, bombalara değil, insanlığın yararına kullanılmalıdır."

EMO ve faaliyetleri hakkında bilgi veren İpek, 14 şube, 113 temsilcilik ile ülkenin dört bir yanında hizmet veren Odanın bünyesinde 10 ayrı mühendislik unvanı ve 89 farklı iş alanı olduğunu, üye sayısının da 65 bini geçtiğini bildirdi. EMO`nun Anayasa`nın 135. Maddesinde yer alan yetkiyle meslek alanının düzenlenmesi, denetlenmesi ve kamu yararının gözetilmesi doğrultusunda çalışmalar yaptığını anlatan İpek,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çıkarılan kanun ve yönetmelikleri uygulayan biz mühendisler, mühendislerin çalışma koşullarını düzenleme ve denetleme yetkisi bizde.. Kamu hizmetlerinin verilmesinde bir taraf kamu kurumları ise, diğer taraf odalarımızdır. Bu ikisi arasında Bir uyum ve koordinasyon sağlanmak zorunda.. Ancak işler böyle yürümüyor. Çıkardıkları yasa ve yönetmelikleri bizlerle paylaşmıyorlar, gönderseler bile son anda geliyor, değerlendirmeye ve görüş oluşturmaya zaman bırakılmıyor. Odamızın asli görevi gereği kamu kurumları ve yöneticileriyle görüşmeler yapmaktayız. Ancak 1. derecede muhatabımız olan kamu yetkilileri ile ilişkilerimiz formaliteden öteye gitmiyor."

"Meslek odaları STK değil"

Meslek odalarının sıradan bir sivil toplum örgütü gibi gösterilmek istendiğini belirten İpek, "ODA bir STK değildir" diye konuştu. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı`nın EKİPNET (İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Kayıt ve Takibi Programı) uygulamasını eleştiren İpek, üye sicili tutma yetkisinin odadan alınmaya çalışıldığını, eğitimlerin de piyasa şartlarına bırakıldığını kaydetti. İpek,  şunları söyledi:

"Üyelerimiz hak kaybına uğramamak için mecburen kaydolmak zorunda bırakılıyor. Şu ana kadar 20.000 müracaat var. Anayasa ve yasalarla verilen bir yetki yönetmelik değişikliği ile elimizden alınmak isteniyor. Bu olabilir mi? Bir bakanlık çıkardığı bir yönetmeliğe bir madde koyarak, Anayasal ve yasal tüm haklarımızı askıya almak istiyor. Bu tutumlarıyla, ülkemize, mesleğimize ve meslektaşlarımıza verdikleri zararların hepsi onların sorumluluğunda.. Buradan, kamu kurumu temsilcilerini bir kez daha uyarıyoruz. Siyasal iktidarın etkisiyle izledikleri bu tavırlarından vazgeçmelidirler.. Bizler de, buna karşı gerek diplomasi ve gerekse de hukuki alanında mücadelemizi sürdüreceğiz. Mesleğimize, meslektaşımıza ve ülkemize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam edeceğiz."

Enerji politikalarına da değinen İpek, bu alandaki sorunların çözümü için öncelikle kayıp-kaçakların tasfiye edilmesi, enerji verimliliği sağlanması ve yeni yatırım yapılacaksa mutlaka yenilenebilir enerjinin tercih edilmesi, bu doğrultuda yüzde 100 Yenilenebilir Enerjiye Geçiş Master Planı hazırlanması gerektiğini söyledi.

Seçimler

EMO Gaziantep Şubesi`nde 1 Mart 2020 tarihinde yapılan seçimlere, Beyaz ve Mavi liste olmak üzere 2 liste girdi. En çok oyu Beyaz Liste`nin aldığı seçim sonucunda Şube Yönetim Kurulu; İslim Arıkan, Bünyamin Sağlam, Faruk Köse, Memik Demir, Mustafa Çelikkol, Mehmet Demir ve Aykut Baştuhan`dan oluştu.

Melike Koçak, Ali Öter, İbrahim Onur Bayıl, Mustafa Ergin, Cihan Erdoğan, Kasım Delibaş ve Mehmet Utku Çıkım Yönetim Kurulu yedek üyesi olarak seçildiler.

Mehmet Merkepçi, Zafer Karakuzulu ve Bülent Daşoluk Şube Denetçisi olurken; Kemal Tankut, Ali Katar ve Furkan Cemal Savaş yedek Şube Denetçisi olarak belirlendiler.KANAL B – HABER BÜLTENİ

10.03.2020
 


Çok Okunanlar


BORÇLAR NEDENİYLE ELEKTRİK VE İNTERNET KESİLMESİN, KESİLENLER AÇILSIN; KAYIPLAR HAZİNE TARAFINDAN KARŞILANSIN!

KAYYUM ATAMALARINI KINIYORUZ!

EMO 47. OLAĞAN GENEL KURULU ERTELENMİŞTİR

YAPI RUHSATI FORMLARI İÇİN HUKUK MÜCADELESİ SONUÇ VERDİ

EMO HEYETİNDEN EPDK’YA ZİYARET

KANAL B – HABER BÜLTENİ

BORÇLAR NEDENİYLE ELEKTRİK VE İNTERNET KESİLMESİN, KESİLENLER AÇILSIN; KAYIPLAR HAZİNE TARAFINDAN KARŞILANSIN!

FUKUŞİMA’NIN YIL DÖNÜMÜNDE NÜKLEER SANTRALLARDAN VAZGEÇİN!

EMO’DAN NEWROZ KUTLAMA MESAJI

GAZİ İPEK’İN, EPDK’NIN YENİ SAYAÇ OKUMA DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERİ HALK TV ANA HABER’DE YAYINLANACAK

Okunma Sayısı: 110


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.