MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN 
8 Mart Dünya Kadınlar Gününe Özel Şube Başkanımız Sn. İslim ARIKAN`ın Mesajı
 

 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, dünyanın her yerinde kadının anıldığı, sorunlarının çeşitli platformlarda tartışıldığı bir gündür.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadının erkeğe karşı mücadelesinin günü değildir.

İster kariyer yapsın, ister evinin ailesinin işleri ile meşgul olsun, ister ikisini birlikte yürütsün, yeter ki kişi isteyerek yapsın, kadınlarımıza bu ortam sağlansın. Çünkü bunlar birbiri ile çatışan konular değillerdir.  

Kadınlarımızın her geçen gün gittikçe güçlenerek, hayatın içinde çok daha fazla yer almaya başladığını memnuniyetle görüyoruz.

Dengeleri değiştirebilecek, kitleleri yönlendirebilecek, saygı duyulan birçok ilim insanı, hayırsever, yardımsever kadınlarımız bulunmaktadır. İş dünyasında, siyasette, STK`larda, sanat dünyasında başarılara imza atmış birçok rol model kadınlarımız bulunmaktadır.

Evet, kadın- erkek arasında farklılıklar vardır ama farklılıkları ayrıcalık ve üstünlük olarak algılamak doğru değildir. Bu farklılıklar denge unsurudur.  Kadın ve erkek bir bütünün iki eşit yarısıdır. Aynı işi yapanlara eşit ücret, insanca muamele talepleri son derece insani bir taleptir. 

Teknoloji çağında, dijital dünyanın hakim olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Kas gücünün yerini, bilgi gücü almıştır. Gücün ana kaynağının bilgi olduğu bir ortamda, kadın ve erkeğin birçok başarılı çalışmalarına şahitlik ediyoruz. Dijital dünya ile kadın ve erkeğin eşit değerlendirildiğine şahit olacağız.

Ülkemizde değişimleri görüyoruz. Son dönemlerde girişimcilik destekleri, mikro krediler, siyasi kontenjan, yönetim kurulu kontenjanları gibi eşitliği sağlamak adına pozitif ayırımcılığın sağlanmasını önemli buluyoruz. Aslında pozitif ayırımcılık da kadının güçsüzlüğünü tescil eden bir düşüncedir ancak bu bir geçiş formülü olarak görülebilir. Esas olan kadının başarmasını engelleyen faktörleri ortadan kaldırmaktır. Bu yapıldığı takdirde zaten pozitif ayırımcılığa gerek kalmayacaktır.

Ancak Ülkemizde, maalesef erkek çocukları ile kız çocuklarının yetiştirilmesinde büyük bir eşitsizlik devam etmektedir. Erkeklere alabildiğince özgürlük sağlanırken, kız çocuklarına ise engel konulmaktadır. Ve bunu maalesef çoğunlukla Anneler yapmaktadır. Çocuk bu baskılı ortamda yetişince, bu kültürel yapıya teslim olmakta ve özgüvenini kaybetmekte, hedeflerine ulaşamamaktadır. Okur yazarlık oranının artması, eşit eğitim hakları ile bu sorunun çözüleceğine de inanıyoruz.

Yasalar yeterli olmasına rağmen, Ülkemizde maalesef kadına yönelik şiddet konusunda da kötü bir imaj bulunmaktadır. Bunu aşmak için zihniyet dönüşümüne ihtiyaç vardır.

Tarih boyunca Osmanlı kadını da, Cumhuriyet kadını da zor şartlar altında mücadele etmiş, özverilerle tarihteki sayfalarda yerini almıştır. Bugünün Türkiye`sinde de durum farklı değildir.

Kadınların omuz vermediği bir demokrasi mücadelesinin başarıya ulaşması mümkün değildir.

Kadına yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. Kadın varsa demokrasi vardır.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta şehit ve gazi annelerimiz, eşleri, kardeşleri olmak üzere tüm şehit ve gazi ailelerine sabır diliyor, saygılarımızı iletiyoruz.

Savaş ve zorunlu göçlerde hayat mücadelesi veren tüm kadınlarımızın, çocuklarının en temel insan haklarından mahrum olmamalarını diliyoruz. 

Nesillere şefkati, vicdanı, merhameti veren, dünyayı güzelleştiren tüm Kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününüzü kutluyoruz.

Saygılarımızla.

İslim ARIKAN

Elektrik Mühendisleri Odası

Şube Yönetim Kurulu Başkanı

 

Dosyalar

DETAY GAZETESİ (525 KB)

SÖZ GAZETESİ (452 KB)

TELGRAF GAZETESİ (559 KB)ŞUBEMİZ 12.DÖNEM FAALİYET SUNUMUMUZ

09.03.2020
 


Çok Okunanlar


13.DÖNEM YÖNETİM KURULU GÖREV DAĞILIM YAPILDI

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FATMA ŞAHİN ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

TCDD VE ELSİTEL ELEKTROMEKANİK GRUBU ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

KAHRAMANMARAŞ TEMSİLCİLİĞİMİZDE ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ DÜZENLENDİ.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

ÇANAKKALE ZAFERİ`NİN 105. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN!

TEK KİŞİSEL VERİ YASAL UYUM VE DANIŞMANLIK MERKEZİ ŞUBEMİZİ ZİYARETTE BULUNDU

AKEDAŞ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. BÖLGE MÜDÜRÜ VE PROJE TESİS MÜDÜRÜ MAKAMLARINDA ZİYARET EDİLDİ

KAHRAMANMARAŞ TEMSİLCİLİĞİMİZ TEDAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜ ZİYARETTE BULUNDU

Okunma Sayısı: 23


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.