MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

GÜNEYDOĞU ENERJİ FORUMU 2021 TAMAMLANDI


HABER


 
Güneydoğu Enerji Forumu 2021 Sanayide Enerji Verimliliği ile Yapılarda ve Ulaşımda Enerji Verimliliği Başlıkları Adı Altında Tamamlandı.
 

 

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubemiz, Gaziantep Ticaret Odası 27 Nolu Mimarlar, Mühendisler ve Yapı Denetim Firmaları Meslek Komitesi ve Gaziantep AB Bilgi Merkezi işbirliğinde düzenlenen Forum yoğun katılım ve ilgi ile tamamlandı. Enerji Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Abdullah TANCAN, AB Türkiye Delegasyonu Ticaret ve diğer AB Politikaları Başkanı Müsteşar Sn. Bartos Przywara, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sn. Latif KARADAĞLI, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Sn. Türkay DERELİ, Gaziantep Üniversitesi ve İslam Bilim ve Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcıları, Akademisyenler, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı, Meslek Odalarımızın Başkanları, KKTC Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı ve Yönetim Kurulu,  Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi, ENVER, GÜNDER, TEHAD Yöneticileri, meslektaşlarımız, enerji sektörünün temsilcileri, çok sayıda davetli katıldılar.

"Sanayide Enerji Verimliliği" ile "Yapılarda ve Ulaşımda Enerji Verimliliği" başlıklarında iki oturum gerçekleştirilen Forumun özel söyleşi konuğu ise Stratejik Yönetim Danışmanı ve FED Eski Araştırma Direktörü Sn. Erkin Şahinöz oldu.

Ana Sponsorluğunu SANKO Enerji`nin, Sponsorluklarını EnerjiSA ve Efelyum Yazılım`ın üstlendiği forumda ayrıca, GEF2021 kapsamında "Verimli Enerji, Güçlü Ekonomi İçin Bir Fikrim Var Yarışması"nda dereceye girenlere de ödülleri takdim edildi.

GEF 2021`in açılış konuşmasını yapan;

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Tuncay YILDIRIM, her geçen gün artan enerji ihtiyacının beraberinde getirdiği sorunların çözümünde herkesin üzerine düşen görevler olduğunu belirterek, GTO`nun 2022 yılı çalışma odağının iklim değişikliği ile mücadele ve yeşil ekonomi olduğunu söyledi.

YILDIRIM, " Her geçen gün enerjiye çok daha fazla ihtiyaç duyuyoruz ve bu artan ihtiyaç, başta ekolojik dengede bozulma olmak üzere, fiyat artışı, rekabette zorluklar, kaynakların azalması, bütçe ve cari dengede bozulma, dışa bağımlılık gibi birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bu sorunların çözümünde ise bireyler, devletler, kurumlar ve firmaların yani herkesin üzerine düşen görevler, alması gereken aksiyonlar var. Gaziantep Ticaret Odası olarak, 2022 yılı çalışma odağımızı iklim değişikliği ile mücadele ve yeşil ekonomi olarak belirledik. GEF2021`in en büyük hedefi de iş dünyası olarak üzerimize düşenleri işin uzmanları ile masaya yatırmak, bir farkındalığımızı artırmak.

İklim krizine dur demenin yolu enerji verimliliği ve temiz üretimden geçiyor.

İklim krizinin dalga gibi büyüyen olası etkileri için acil ve uzun soluklu önlemlerin alınmasının kaçınılmaz olduğunu dile getirten YILDIRIM şöyle devam etti: "Açıkçası tüm araştırmalar gösteriyor ki; iklim krizine dur demenin yolu enerji verimliliği ve temiz üretimden geçiyor. İşte bu noktada Avrupa Yeşil Mutabakatı da bir iklim politikasından öte ekonomik bir dönüşüm programı olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan ülke olarak, Paris İklim Anlaşması ile küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutmayı taahhüt ediyoruz. Bir başka ifade ile karbonsuz üretimi taahhüt ediyoruz. Bu taahhüt için kamunun alacağı önlemler kadar sanayicilerimizin atacağı adımlar da büyük önem arz ediyor. Tüm bunlar gösteriyor ki; işletmelerimizde enerji maliyetlerini düşürmek için hiç vakit kaybetmeden enerji verimliliği çalışmalarına odaklanmamız gerekiyor." dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanımız Sn. İslim ARIKAN konuşmasında;

"Teknolojinin kaçınılmaz gelişmesi, ihtiyaç çeşitlerinin ve konfor seviyesinin artması ile artan enerji tüketiminin yol açtığı iklim değişiklikleri, bunun sonucu olarak oluşan çevre kirliliği doğal yaşamımızı, geleceğimizi maalesef tehdit etmektedir.

 

Bilindiği üzere, Aralık 2019`da "Avrupa Yeşil Mutabakatı" stratejisini hayata geçiren AB,  tüm dünyada farkındalık sürecini doğal olarak başlatmıştır.

Dünyadaki tüm Ülkelerin gündeminde olduğu gibi Ülkemizin gündeminde de ; Paris İklim Anlaşması ve AB Yeşil Mütabakatı bulunmaktadır. Bunlara ilişkin teknik içeriği, detaylı olarak değerli konuşmacılarımızın bahsedeceğini düşünüyorum.

Esas amacı dünyamızı korumak olan, bu mütabakatın hayata geçirilebilmesi için, ilk aşamada "Sınırda Karbon Düzenlemesi" adıyla 1 Ocak 2026`dan itibaren ilave maliyetlerin gelmesi söz konusu olabilecektir.

Yeni gelecekte sadece üretmek yetmiyor, çevreye duyarlı, toplumsal sorumluluklara odaklı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir rekabet dönemi başlamıştır. Bu süreç, gelecek hedeflerimizi revize etmemizi zorunlu kılıyor.

Doğal olarak bundan sonra,  aynı ürünü daha az ve temiz enerji ile üretmek hedef olacaktır."dedi. Şube Başkanımızın açılış konuşmasına  aşağıda yer verilmiştir.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sn. Latif KARADAĞ:  

"Gaziantep`in Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından Yeşil Şehir yatırım planına dahil edildiğini belirten Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağlı da konuşmasında gündemin artık enerji verimliliği ve iklim değişikliğiyle mücadele olduğuna dikkat çekerek, 2011 yılında ilkim değişikliği master planını yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi`nin ‘Yeşil Şehir` kapsamında enerji ve çevre alanında yaptığı  çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ticaret ve diğer AB Politikaları Başkanı Müsteşar Sn. Bartos PRZYWARA:

Gaziantep, yeşil ekonomiye geçişin önemini erken bir aşamada fark ettiği için Türkiye‘de öncü bir şehir olarak öne çıkıyor" diyerek şunları söyledi:

"Gaziantep, yeşil ekonomiye geçişin önemini erken bir aşamada fark ettiği için Türkiye‘de öncü bir şehir olarak öne çıkıyor. İl, çevre sorunları konusunda farkındalığı artırmak, kenti sürdürülebilir bir kente dönüştürmek, iklim değişikliğini hafifletmek ve uyum sağlamak için 2010 yılının başından itibaren bir dizi girişimde bulunmaya başladı. Gaziantep Ticaret Odası‘nın da Yeşil Teknoloji ve KOBİ‘ler için Eğitim Merkezi gibi bazı yeşil dönüşüm projeleri üzerinde çalışmaya başladığını ve bir süredir bunun gibi enerji verimliliği ile ilgili etkinlikler düzenlediğinizi biliyorum.

Gaziantepli sanayiciler Türkiye‘nin karbondan arındırılmasına doğrudan katkıda bulunacak

Avrupa Yeşil Mutabakatının tarımdan ulaşıma, enerjiden inovasyona ve endüstriyel dönüşüme kadar birçok alanı kapsayan yeni ekonomik büyüme stratejisi olduğunu ifade eden Przywara, "Türkiye, AB‘nin altıncı en büyük ticaret ortağıdır. Bildiğiniz gibi iklim politikası öncelikleri artık AB-Türkiye ilişkilerinin önemli bir bileşenini oluşturuyor. Bu Enerji Forumu gibi faaliyetlerle ve iklim değişikliği konusunda yerelde farkındalık yaratan diğer faaliyetlerle bu diyalog sürecine dolaylı olarak katkıda bulunuyorsunuz. Bundan daha da önemlisi, Gaziantepli sanayiciler daha enerji verimli hale gelerek Türkiye‘nin karbondan arındırılmasına doğrudan katkıda bulunacaklardır."dedi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Abdullah TANCAN :

Sanayicilerimizin enerji verimliliği projelerine hibe desteği sunuyoruz.

Enerjinin dünya, Türkiye ve Gaziantep`teki görünümüne ilişkin bir sunum gerçekleştiren Enerji Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ise dünyanın enerji kriziyle karşı karşıya olduğunu dile getirdi. 

Yenilenebilir enerji kurulu gücünde Türkiye`nin dünyada 12`nci, Avrupa`da ise 5`inci olduğunu söyleyen Tancan, sanayicilerin enerji verimliliği projelerine hibe desteği verdiklerini belirtti.

Tancan, "Bunu fiyatlardan görüyoruz. Bütün emtialar gibi arz sıkıntısı yaşandığı takdirde fiyatlar nasıl anormal bir şekilde yükseliyorsa aynı durum enerji içinde geçerli oluyor. Doğal gaz fiyatları Avrupa`da 2020 yılında 115 dolar 2021 Eylül ayında ise 808 dolar. 2021 Ekim ayında bin 99 dolar olmuş 10 katı artmış. Kasım aylarında biraz gevşemiş ve 976 dolara kadar gerilemiş. Yani 2020 ile kıyasladığımızda 8-9 katı olan bir artış söz konusu. Tabi bunlar elektrik piyasasına yansıdı. Elektrik fiyatları Avrupa`daki İtalya, Fransa, Almanya gibi ülkelerde 2021 yılının başlarında 60-70 Avro arasındayken bugün 200 avroya kadar çıktığını görüyoruz. Buna rağmen ülkemizde çok büyük artışlar olmadı. Biz bakanlık olarak verimlilik arttırıcı projeleri destekliyoruz. Özellikle sanayicilerimizin enerji verimliliği konusundaki projelerinde hem hibe desteği sunuyoruz hem de sanayicimiz fabrikasındaki enerjiyi daha az kullanmış oluyor. Bugüne kadar Türkiye genelinde 132 milyon TL`lik destek verdik. 470 milyon TL`lik yatırım yapıldı ve yılda 238 milyon TL`lik bu yatırımlardan kazanç elde etmişiz" şeklinde konuştu.

 

Enerji Verimliği 2. Oturum 1. Özel Söyleşi Bölümünde Konuşuldu

GEF 2021 açılış konuşmalarının ardından iki oturum ve 1 söyleşi ile devam etti.

Moderatörlüğünü  Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sn. Türkay Dereli`nin yaptığı

Moderatörlüğünü  Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sn. Türkay DERELİ`nin yaptığı "Sanayide Enerji Verimliliği" konulu  1.Oturumda, forum ana sponsoru SANKO Enerji CEO`su Sn. Hakan YILDIRIM "Karbonsuz Yeni Ekonomik Düzende Enerji Sektörünün Rolü", Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Daire Başkanı Dr. Sn. Abdullah Buğrahan KARAVELİ "Dünyada ve Türkiye`de Enerji Verimliliği ve Yeşil Mutabakat Çalışmaları" ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığından Sn. Burhan GÜLDİBİ de "Enerji Verimliliği Destek Programları" konularında bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

"Yapılarda ve Ulaşımda Enerji Verimliliği" konulu 2. Oturum ise ODTÜ Fizik Bölümünden Prof. Dr. Sn. Bülent AKINOĞLU moderatörlüğünde gerçekleşti. Oturumda, "Binalarda Enerji Verimliliği Mevzuatları ve Uygulamaları" hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Meslek­ Hizmetler Genel Müdürlüğü Enerji Verimliliği ve Tesisat Dairesi­ Başkanı Sn. Murat BAYRAM,  Aydınlatma Türk Millî Komitesi Başkanı Prof. Dr. Sn. Sermin ONAYGİL "Verimli Aydınlatmalar", ve Türkiye Elektrikli ve Hibritli Araçlar Derneği­ (TEHAD) Başkanı Sn. Berkan BAYRAM "Elektrikli Araçlara Hazırlık Aşamaları" hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Forumun özel söyleşi bölümünde ise Stratejik Yönetim Danışmanı ve FED Eski Araştırma Direktörü Erkin Şahinöz enerji verimliliği ile şirket yönetimi, Yeşil Mutabakata uyum ve ekonomik büyüme ilişkisi hakkında sunum gerçekleştirdi.

Ödüller Sahiplerini Buldu

Güneydoğu Enerji Forumu 2021 programında, "Verimli Enerji, Güçlü Ekonomi İçin Bir Fikrim Var Fikir" yarışmasında dereceye girenlere de ödülleri takdim edildi.

Yarışmada birinciliği, "Toplumda Enerji Verimliliği Alanında Bilgi Ve Farkındalığın Artırılması İçin Mobil Bilgi Yarışması Oyunu" projesi ile Neyre Tekbıyık Ersoy alırken diğer ödül ve projeler ise şöyleydi.

İkincilik: "Geri Dönüşümde Karekod Uygulamaları" – Mahir Çetinkaya

Üçüncülük: "Solaryum Enerjisiyle Tarımsal Ürünlerin Sağlıklı Kurutulması" – Murat Nural

Mansiyon : "Yenilenebilir Enerji Üzerine Sürdürülebilir Akıllı Yeşil Ev" – Nursena Yazıcı


 

 

Dosyalar

ŞUBE BAŞKANIMIZ SN. İSLİM ARIKAN`IN GEF2021 AÇILIŞ KONUŞMASI (238 KB)GÜNEYDOĞU ENERJİ FORUMU 2021 TAMAMLANDI

06.12.2021
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 444


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.