MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EKONOMİK KRİZ MÜHENDİSİ DE VURDU (GÜNLÜK EVRENSEL)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
ELEKTRİK Mühendisleri Odasının araştırmasına göre mühendislerin yüzde 31`i işsiz! Kadın ve genç mühendislerde işsizlik daha yaygın. Çalışan mühendislerin hayat standardı gerilerken kimi mühendisler para harcamamak için sosyal hayattan kıstı.
 

 

HER 3 MÜHENDİSTEN BİRİ İŞSİZ

Elektrik Mühendisleri Odasının eylül-aralık 2019 tarihinde 5 bin üyesi ile yaptığı ankete göre mühendisler arasında işsizliğin yüzde 31 olduğu görüldü. Özellikle son 4 yılda mezun olan genç mühendisler iş bulmakta daha çok zorlanırken, krizle birlikte çalışan mühendislerin yaşam koşulları da kötüleşti.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), yaklaşık 5 bin üyesinin katılımıyla gerçekleştirdiği "Krizin EMÖ Üyesi Mühendislerin Yaşamına Etkileri" konulu anket çalışmasını tamamladı. EMO Genel Başkanı Gazi İpek, anket sonuçlarını oda genel merkezinde yapılan basın toplantısında paylaştı. Ankete katılan 5 bin mühendisin yüzde 81‘ini erkekler, yüzde 18.3‘ünü ise kadınlar oluşturdu. Yüzde 70‘i 20-30 yaş aralığında olan mühendislerin 3 bin 276‘sı bir işte çalışıyor. Emekli olan 76 kişi çıkarıldığında 1557 mühendis herhangi bir işte çalışmıyor. Mühendislerin yüzde 31.2‘sinin çalışmadığı sonucuna ulaşılan ankete göre her 3 mühendisten biri işsiz.

SON 4 YILDA MEZUN OLANLARIN YARISI İŞSİZ

Genç mühendisler arasında ise 2015-20f 9 yılları arasında mezun olan 1226 işsizin 610‘u bir yıldan az, 496‘sının f-2 yıl arası, 120‘sinin 2 yıldan fazla süredir işsiz olduğu ortaya çıktı. Yani her 10 işsiz genç mühendisten 5‘i 1 yıldan az, 4‘ü bir yıldan fazla, biri ise 2 yıldan fazla süredir işsiz.

KADIN MÜHENDİSLERİN YÜZDE 42‘Sİ İŞSİZ

Kadın mühendisler arasında ise işsizlik daha yüksek. Erkek mühendisler arasında yüzde 30 olan işsizlik, kadınlar arasında yüzde 42‘ye çıkıyor. Son 5 yıl içerisinde mezun olan kadın mühendisler arasında ise işsizlik oranı yüzde 46.

ÇALIŞANLARIN DA KOŞULLARI KÖTÜLEŞTİ

Kriz sadece işsizliğe değil, çalışanların çalışma ve yaşam koşullarında da değişime neden oldu. Ankete katılan mühendisler ücretlerinin düştüğünü, düzenli ücret alamadıklarını, harcamaları kıstığını, arabasını sattığını anlattı. Kimi mühendisler ise psikolojik sorunlar yaşadıklarını belirterek, para harcamamak için evden çıkmadığını, iş aramak dışında bir aktivitesi olmadığını, ekonomik sorunlar nedeniyle arkadaşlık ilişkilerinin de azaldığını söyledi.

EKONOMİ POLİTİKALARI ÇOKTU

ANKET sonuçlarını değerlendiren EMO Genel Başkanı Gazi ipek, TÜİK`in 2019 verilerine bakıldığında mühendisler arasında işsizliğin yüzde 10.3 olmasına karşın kendi araştırmalarında bu oranın 3 katına çıktığına dikkat çekti. Çalışan mühendislerin de koşullarının normal olmadığını ifade eden ipek, "Ülkemizde bu sorunların artık yapısal olduğunu ve geçici planlarla çözülemeyeceğini görüyoruz. Özelleştirme ve serbestleştirme politikalarının artık iflas ettiğini görüyoruz. Dışa bağımlılığın artmasıyla birlikte bu sorunlar daha da artmıştır" dedi.

(Ankara/EVRENSEL)

(Evrensel; 7.3.2020)YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


METSAMOR NÜKLEER SANTRALI’NIN HEDEF ALINMASINI KINIYORUZ!

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR

ACI KAYBIMIZ: PROF. DR. OSMAN SEVAİOĞLU VEFAT ETTİ

TMMOB 12. ENERJİ SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ

NKP: METSAMOR NÜKLEER SANTRALI`NIN HEDEF ALINMASINI KINIYORUZ (SOL.ORG.TR)

‘AZERBEYCAN’IN HEDEF GÖSTERDİĞİ METSAMOR NÜKLEER SANTRALİ TÜRKİYE’YE 16 KM UZAKLIKTA’ (YESİLGAZETE.ORG)

NKP AZERBAYCAN’IN ERMENİSTAN’A NÜKLEER TEHDİDİNİ KINADI KAYNAK: NKP AZERBAYCAN’IN ERMENİSTAN’A NÜKLEER TEHDİDİNİ KINADI (ENERJİGUNLUGU.NET)

HİROŞİMA VE NAGAZAKİ UNUTULMADI, UNUTTURMAYACAĞIZ!

HİROŞİMA VE NAGAZAKİ UNUTULMADI, NÜKLEER SİLAHLANMAYA HAYIR! (SİYASİHABER4.ORG)

MUTLU BAYRAMLAR…

Okunma Sayısı: 8


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.