MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ESKİŞEHİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

AİDAT ÖDEME FORMU

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BİLECİK   ESKİŞEHİR   KÜTAHYA 
 

 
 
 
 
2013 YILI EN AZ ÜCRET TANIMLARI
 

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TÜLOMSAŞ` IN ÖZELLEŞTİRİLMESİYLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMAMIZ;


BASIN AÇIKLAMASI

 
Tülomsaş` la ilgili basın açıklaması;
 

             BASINA VE KAMUOYUNA

Yıllardır uygulanan neoliberal politikalarla, ülkemizin köklü kamu kurumları özelleştirme dayatmasıyla özel sektöre devredilmiştir. Yetkililer tarafından her defasında "yerli ve milli" vurgusu yapılmasına rağmen, ülkemizin önemli kurumları küçültülerek özelleştirme zeminine hazırlanmıştır. Üzülerek görüyoruz ki bu özelleştirme furyasının son kurbanı, kentimizle özdeşleşmiş Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) olacaktır.

1894 yılında temelleri atılan TÜLOMSAŞ, Kurtuluş Savaşı`ndan çıkan ve ekonomisi tükenmiş durumda olan ülkemizin, endüstri ve sanayi alanında gerçekleştirdiği atılımlarda önemli görevler üstlenmiş ve hem Eskişehir`e hem de Türkiye`ye önemli katma değer sağlamıştır. 

Kuruluşundan bu yana yolcu ve yük trenleri için yurtiçi ve yurtdışına sayısız lokomotif üreten, ve atölyeleriyle büyük bir üretim kapasitesine sahip olan TÜLOMSAŞ, 4 Mart 2020`de Resmi Gazete`de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Sivas`ta bulunan Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ) ve Sakarya`da bulunan Türkiye Vagon Sanayii A.Ş. (TÜVASAŞ) `la birlikte merkezi Ankara`da olan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) çatısı altında birleştirilmiştir.

Birleştirmeyle başlayan bu süreç, TÜLOMSAŞ`ı küçülterek, özelleştirmeye zemin hazırlayacaktır. Bugüne kadar yapılan özelleştirmeler açıkça göstermektedir ki, özelleştirmeler hem kurumlar için hem de çalışanlar için büyük bir yıkımdır. Bu kapsamda çalışanların bir kısmı işsiz kalacak, bir kısmı farklı yerlerde istihdam edilmesi sonucu adaptasyon ve iş verimliliğiyle ilgili problemler ortaya çıkacak ve çalışma kapasitesi düşecektir.

Bu ve diğer problemlerle birlikte TÜLOMSAŞ`ın yürütmekte olduğu başta milli Yüksek Hızlı Tren (YHT), vb. projeler de rafa kalkacaktır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan`ın, "Yüksek Hızlı Tren TÜLOMSAŞ‘ta yapılacaktır"açıklamasınının üzerinden daha 2 ay geçmeden hedefin ortadan kalkması, hükümetin ulaştırma stratejisinin de, bakanların bu açıklamalarının da güvenilir bir dayanağı olmadığının en açık göstergesidir.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)`na yaptığı revizyon, bakım ve üretim faaliyetlerini de yapamaz hale gelerek, ufak bir atölyeye dönüşecek olan TÜLOMSAŞ`ın, bu yönleri itibariyle, kendi bünyesinde üretilen ve bir süre sonra bir kenara itilen Devrim Otomobili ile aynı kaderi yaşaması kaçınılmazdır.

Kamuoyunun yeni istihdam oluşturulması ve yerli ve milli üretim merkezlerinden birisi haline gelmesini beklediği TÜLOMSAŞ ile ilgili alınan bu karar, Eskişehir halkında büyük bir üzüntüye sebep olmuştur. Uzun yıllardır Eskişehir halkının emek verdiği ve ekmeğini yediği bu fabrikanın kapatılması durumunda kentimiz de "Demir yolcu kenti" sıfatını kaybedecektir. 

Bu uygulama hem Eskişehir için hem de ülkemiz için büyük kayıplara neden olacaktır. Eskişehir`de istihdamın azalmasına ve teknolojik üretim kaybına neden olacak olan bu girişimden dönülmediği takdirde ülkemiz adına da olumsuz sonuçlarla karşılaşılacaktır. Tüm Eskişehirlileri, sivil toplum kuruluşlarını ve siyasileri TÜLOMSAŞ`a sahip çıkmaya davet ediyoruz. 8  MART 2020 -  EMO ESKİŞEHİR


 


Çok Okunanlar


KORONAVİRÜS (COVİD-19) İLE İLGİLİ TEDBİRLERİ ARTIRMALIYIZ

ŞUBEMİZDE YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ DÜZENLENDİ.

TMMOB ESKİŞEHİR İKK KADIN KOMİSYONU ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ.

TÜLOMSAŞ` IN ÖZELLEŞTİRİLMESİYLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMAMIZ;

YANINIZDAYIZ

`DOĞALGAZ VE ELEKTRİK KESİNTİLERİ OLMAMALI`

ÖZELLEŞTİRMEYE ZEMİN HAZIRLIĞI (SON HABER - 10.03.2020)

YHT PROJESİ RAFA KALKACAK (ANADOLU GAZETESİ- 10.03.2020)

TÜLOMSAŞ` A SAHİP ÇIKILSIN (ŞEHİR GAZETESİ- 10.03.2020)

ÖZELLEŞTİRMENİN ÖNÜ AÇILACAK (SAKARYA GAZETESİ -10.03.2020)

Okunma Sayısı: 8


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.