MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO ÖRGÜTLENME ÇALIŞMALARI


HABER


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) örgütlenme çalışmaları kapsamında, bazı elektrik dağıtım şirketleriyle iletişime geçilerek, bünyelerinde istihdam edilen, EMO’nun mesleki alanlarındaki üyemiz ve üye olmayan mühendisler ile ilgili bilgi istendi.
 

Elektrik Mühendisleri Odası, 2019 Aralık ayında, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ), Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. (EDAŞ)  ve Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş`ye (EDAŞ) birer yazı göndererek, bünyelerinde çalışan elektrik, elektronik, biyomedikal, elektrik-elektronik, kontrol, haberleşme, telekomünikasyon ve mikroelektronik mühendislerinin listesinin bildirilmesini istedi.

Kişisel Verileri Korumu Kurumu`nun (KVKK) olumlu görüşüne rağmen EMO`nun bu talebinin reddedilmesi üzerine, şirketlere 14 Mayıs 2020 tarihinde ikinci bir yazı gönderildi. Yazıda, "Özel sektörde çalışan mühendislerin meslek odasına üyeliğinin zorunluğu olduğu ve EMO`nun yasal yetkilerinin kullanılmasını engelleyen tutum ve davranışlar karşısında yasal başvuru hakkını kullanacağı" belirtildi.

EMO Ana Yönetmeliği ve Serbest Müşavir Mühendislik Hizmetleri Yönetmeliği`nin ilgili hükümlerine atıf yapılan yazıda, Kişisel Verileri Korumu Kurumu Başkanlığı‘nın 04.10.2019 tarih ve 9971 sayılı yazısında; mesleki denetim kapsamında mühendislerin proje bazlı bilgilerinin EMO tarafından temini ve dolayısıyla özel kuruluşlar tarafından aktarılması faaliyetlerinin, Kanun‘un 5. Maddesi‘nin 2. Fıkrası‘nın (ç) bendi ve 4. Maddesi hükümlerindeki ilkeler gözetilerek kişilerin açık rizası olmadan gerçekleştirilebileceğine dair görüş bildirildiği belirtildi.

Bu görüş gereği özel sektörde faaliyet gösteren kuruluşların bünyelerinde çalışan mühendislerin, EMO`nun denetim ve düzenleme faaliyeti kapsamında olduğu kaydedilen yazıda,  "Kamu tüzel kişisi olan EMO‘ya yasalarca tanınan yetkilerin kullanılmasında kamu, özel tüm kuruluş ve kişilerin yardımcı olması esastır. Engelleyici tutum ve davranışlar karşısında yasal başvuru hakları kullanılacaktır" denildi.

Yazıda, söz konusu şirketlerde çalışan elektrik, elektronik, biyomedikal, elektrik elektronik, kontrol, haberleşme, telekomünikasyon, mikroelektronik mühendislerinin listesi ile proje bilgilerinin EMO`ya en kısa süre içinde bildirilmesi istendi.YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


ŞİRKETLERE İNDİRİM VAR, HALKA YOK!

METSAMOR NÜKLEER SANTRALI’NIN HEDEF ALINMASINI KINIYORUZ!

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR

NKP: METSAMOR NÜKLEER SANTRALI`NIN HEDEF ALINMASINI KINIYORUZ (SOL.ORG.TR)

ELEKTRİKTE ŞİRKETLERE YÜZDE 62 İNDİRİM YAPILDI, HALKA YANSITILMADI (SOL.ORG.TR)

TMMOB 12. ENERJİ SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ

ELEKTRİK ŞİRKETLERİNE İNDİRİM, HALKA ZAM (MEYDAN.ORG)

‘AZERBEYCAN’IN HEDEF GÖSTERDİĞİ METSAMOR NÜKLEER SANTRALİ TÜRKİYE’YE 16 KM UZAKLIKTA’ (YESİLGAZETE.ORG)

NKP AZERBAYCAN’IN ERMENİSTAN’A NÜKLEER TEHDİDİNİ KINADI KAYNAK: NKP AZERBAYCAN’IN ERMENİSTAN’A NÜKLEER TEHDİDİNİ KINADI (ENERJİGUNLUGU.NET)

TEOMAN ÖZTÜRK`Ü ANIYORUZ

Okunma Sayısı: 122


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.