MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB: “ÇALIŞANLARIN EMEKLERİNE EL KONULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ!”


GÜNDEM

 
Kıdem Tazminatı`nın kaldırılarak “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” adı altında gasp edilmesi girişimlerine ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 23 Haziran 2020 tarihinde yapılan basın açıklamasında “Çalışanların emeklerine el konulmasına izin vermeyeceğiz” denildi. Basın açıklamasına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

ÇALIŞANLARIN EMEKLERİNE EL KONULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ!

Ülkemizde ne zaman ekonomik kriz yaşansa hükümetin ilk aklına gelen çözüm, emekçilerin birikimlerine göz dikmek oluyor. Üretime değil, yurt dışı kaynaklı sıcak paraya dayanan ekonomimizin ihtiyacı olan sıcak para sağlanmadığında, çalışanların ücretlerine çeşitli isimler altında el koyuluyor. Bugünlerde hükümetin "İstihdam Kalkanı" adı altında gündeme getirdiği "Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi" de emekçilerin kıdem tazminatına el koymaya yönelik girişimlerinden birisidir.

İşçinin işyerinde çalışması karşılığında, çalışırken hak kazandığı ve işyerinden ayrılırken aldığı bir ücret olarak kıdem tazminatı, emekçilerin uzun yıllar içinde kazandığı ve hukuki güvenç altına aldığı bir haktır. İşçinin alınteri ve gelecek güvencesi olan bu hak, uzun zamandan beri işverenler, IMF-Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlar ve sağ iktidarlar tarafından hedef gösterilmektedir. Hayatlarımızı kabusa çeviren neoliberal politikaların en önemli adımlarından birisi "Kıdem Tazminatının Fona Dönüştürülmesi" projesidir.

Neoliberal politikaların toplumu ne denli savunmasız bıraktığını, neoliberal politikalar uyarınca sağlık ve sosyal güvenlik sistemlerini özelleştiren ülkelerin salgın döneminde yaşadıkları çaresizliği hepimiz artık daha yakından biliyoruz. Bütün bunları bile bile, emekçilerin güvencesini ellerinden almak istemek kelimenin gerçek anlamıyla emek düşmanlığıdır.

Her ne isim altında olursa olsun, emekçilerin alınterini gasp edecek, çalışanları güvencesizleştirecek, esnek istihdam biçimlerini yaygınlaştıracak, işsizliği artıracak, ücretlerin düşmesine neden olacak uygulamalara sessiz kalmayacağız. Kıdem Tazminatı hakkının ortadan kaldırılmasına, çalışanların emeklerine el konulmasına izin vermeyeceğiz.

 

Emin Koramaz

TMMOB Yönetim Kurulu BaşkanıGAZİ İPEK VE KARDELEN KAMİŞLİ`DEN KANAL D HABER`E DEĞERLENDİRME

15.06.2020
 


Çok Okunanlar


GAZİ İPEK VE KARDELEN KAMİŞLİ`DEN KANAL D HABER`E DEĞERLENDİRME

EMO ANKARA ŞUBESİ 25. DÖNEM MESLEK DALI KOMİSYONLARI KURULUYOR

TEMMUZ AYINDA ONLINE MİSEM EĞİTİMLERİ DÜZENLENECEK

SMM KOMİSYON TOPLANTISI DÜZENLENDİ

`UYGUN ELEKTRİK TESİSATI VE UYGUN KAÇAK AKIM RÖLELERİ HAYAT KURTARABİLİR` (SOL GAZETE, 13.06.2020)

EMO ANKARA ŞUBESİ: ÖLÜM SAÇAN TESİSATLAR BİR AN ÖNCE REVİZE EDİLMELİ (EVRENSEL, 13.06.2020)

EMO ANKARA ŞUBESİ 25. ÖNEM YÖNETİM KURULU TARAFINDAN 13 HAZİRAN 2020 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN `UYGUN ELEKTRİK TESİSATI VE UYGUN KAÇAK AKIM RÖLELERİ HAYAT TURTARABİLİR` BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI

UYGUN ELEKTRİK TESİSATI VE UYGUN KAÇAK AKIM RÖLELERİ HAYAT KURTARABİLİR (ZAFER GAZETESİ, 13.06.2020)

Okunma Sayısı: 3


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.