MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK PİYASASI KANUNU İLE ZEYTİNCİLİĞİN ISLAHI VE YABANİLERİNİN AŞILATTIRILMASI HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TASARISI-(HAZİRAN 2014)


GÖRÜŞ / RAPOR

 
Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu; parti grup başkanvekilleri ile ilgili komisyon üyeleri başta olmak üzere milletvekillerine gönderdiği mektupla, çantacı şirketlere getirilmek istenen affa, imtiyazlı şirketler yaratılarak sağlanmak istenen kayıp ve kaçak rantına, yurttaşlara yük bindirecek asgari tüketim uygulamasına ve zeytin alanlarının talan edilmesine karşı çıktı. TBMM`de görüşülmekte olan ve alt komisyona sevk edilen Elektrik Piyasası Kanunu ile Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı`nı ayrıntılarıyla değerlendiren EMO`nun raporuna yazımızın devamından erişebilirsiniz.
 

EMO Yönetim Kurulu, Elektrik Piyasası Kanunu ile Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı‘nı ayrıntılarıyla değerlendiren raporunu milletvekillerine 30 Haziran 2014 tarihinde iletti. 

EMO`nun milletvekillerine gönderdiği raporda tasarının ilk maddesiyle elektrik üretiminde "çantacılar" olarak nitelendirilen aldıkları lisans çerçevesinde yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin ucu belirsiz bir şekilde affedilmek istenmesine tepki gösterildi. Bu düzenlemenin olası sonucu da şöyle anlatıldı:

"Bu uygulama, devletin şirketleri denetleme ve denetim sonunda gerekli yaptırımları uygulama görevinden vazgeçmesi anlamını taşıdığı gibi, diğer yandan da yatırımların gecikmesine göz yumulması ve bu nedenle oluşacak arz sıkıntısı, buna da bağlı olarak elektrik fiyatlarının pahalılaşmasının baştan kabul edilmesi anlamına geliyor."

Tasarının ikinci maddesini "Kayıp kaçak rantı" başlığıyla değerlendiren rapor, açıklanan hedef kayıp ve kaçak oranlarının 3. kez revize edilmesiyle imtiyazlı hale getirilen 3 dağıtım şirketinin hangileri olduğunu, düzenlemenin hangi adresleri kapsadığını ortaya koydu. Bu 3 imtiyazlı şirket için yoksul yurttaşları daha da çok sıkıntıya sokacak asgari tüketim uygulaması ise "sosyal devlet değil, şirket devleti" nitelemesiyle eleştirildi. Söz konusu asgari tüketim uygulamasının neye yol açacağı da raporda şöyle aktarıldı:

"Böylesi bir uygulama, kaçak kullanımı olmayan, ancak ödeme güçlüğü nedeniyle belirlenecek asgari tüketimin de altında tüketim gerçekleştiren ya da konutunu çok sınırlı kullandığı için tüketimi düşük olan yurttaşların cezalandırılması anlamına gelecektir. Üstelik böylesi bir uygulama kullanılmayan elektrik üzerinden bile şirketlere sabit gelir garantisi sağlamak anlamına gelecektir."

Raporda, "Hem doğal kaynaklar hem de vergilerle oluşturulan bütçe kaynakları tüm yurttaşların yararına kullanılmak zorundadır. Bu çerçevede bölgesel tarife gibi eşitsizlikleri arttıracak uygulamalara yönelinmemelidir" vurgusu yapıldı. Kayıp ve kaçak oranlarının revize edilmesi ve asgari tüketim düzenlemesi getirilmek istenen elektrik dağıtım özelleştirme ihalelerinin koşullarını değiştiren "haksız kazanç kapısı" olarak nitelendirildi.

Yine tasarıyla özelleştirme öncesi kamu tarafından yapılan yatırımların bedelinin faiziyle şirketler tarafından yurttaşlardan tahsil edilmesine yönelik düzenleme yapılması ise EMO`nun raporunda şöyle değerlendirildi:

"Maddenin gerekçesinde dağıtım şirketlerinin bu dönemde EPDK tarafından onaylanan limitlerin üzerinde yatırım yaptığı, izin alınmadığı için bu yatırımların tarifelere yansıtılamadığı ileri sürülmektedir. Öncelikle yasal mevzuat gereği EPDK izniyle bu yatırımlar yapılabiliyorsa, bu dağıtım şirketleri nasıl izinsiz yatırım yapmışlardır? Bu eşgüdüm ve planlama sorununa yol açanlar kimlerdir? Kaldı ki bu yatırımlar tahsil edilmemişse bile kamu tarafından yapılmış yatırımlar olup, bu yatırımların yapılmış haliyle dağıtım kuruluşları şirket tarafından satın alınmıştır.

…Buradan anlaşılan odur ki iktidar, daha yeni satışını yaptığı dağıtım kuruluşlarının borçlarını vatandaşa yıkarak, şirketleri mali iflastan kurtarmaya kalkmaktadır.

...Dolayısıyla kamunun yaptığı ne kadar tutardaki yatırımın tahsil edilmemiş olduğu ve şirketlerin yurttaşlardan ne kadar yatırım harcaması adı altında tahsilat yapacakları da belirsizdir. Avrupa Yatırım Bankası ve Dünya Bankası kredilerine ilişkin de miktar verilmemiştir."

Tasarıyla zeytinliklerin enerji başta olmak üzere pek çok amaç için talana açılmasına da itiraz edilirken, özellikle uluslararası anlaşmalardan söz edilerek doğrudan nükleer santral projesi kapsamında tesis hariç binalar için bile zeytinliklerin yok edilecek olmasına da tepki gösterildi. EMO`nun mektubu şu temel önermeyle son buldu:

"Elektrik Mühendisleri Odası olarak enerji alanındaki her türlü yatırımın öncelikle vahşi kapitalizm uygulamalarının dışında kamu hizmeti anlayışıyla planlanması ve bu planlamanın tek boyutlu değil, insan ve doğa yaşamını temel alan bir perspektifle çok yönlü olarak yapılması gerekmektedir."

Milletvekillerine gönderilen raporun tam metnine aşağıdaki dosyalar bölümünden erişebilirsiniz.


 

Dosyalar

ELEKTRİK PİYASASI KANUNU İLE ZEYTİNCİLİĞİN ISLAHI VE YABANİLERİNİN AŞILATTIRILMASI HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TASARISI-(HAZİRAN 2014) (187 KB)FLASH TV- ANA HABER

17.07.2024
 


Çok Okunanlar


DAĞITIM BEDELİ FATURAYI ÇÖKERTTİ

DİYARBAKIR-MARDİN YANGINI: GÖZ GÖRE GÖRE FACİA MI?

NÜKLEER RİSKİ SONLANDIRALIM

EMO, DİYARBAKIR VE MARDİN’DE ÇIKAN YANGIN İLE İLGİLİ İNCELEME YAPTI

NOW TV- ANA HABER

SZC TV- ÖNCESİ SONRASI

ULUSAL KANAL- HABERLER

HALK TV- HER AÇIDAN

15 CANIN SORUMLUSU AKP POLİTİKALARI: ELEKTRİK PARSELLENDİ (BİRGÜN)

NOW TV- ANA HABER

Okunma Sayısı: 1026


Tüm Görüşler - Raporlar

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.