MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 GAZİANTEP ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADIYAMAN   GAZİANTEP   KAHRAMANMARAŞ   KİLİS 
 

 
FORMLAR
 
ŞUBEMİZ ÜYELERİNE FİRMALAR TARAFINDAN YAPILAN İNDİRİMLER VE SÖZLEŞMELER
 

EMO Gaziantep Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 7

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

GAZİANTEP MOZAİKLERİ


DUYURU

 
Bir Üyemizin gönderdiği, Sayın Özgen Acar’ın 22 Ağustos 2014 tarihli Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde yayınladığı Gaziantep Mozaik Müzesi ile ilgili yazısı aşağıdadır. Şehrimizi ilgilendirmesi ve çalınmış mozaiklerin Ülkemize iadesi için başlatılan imza kampanyasına katılım dolaysıyla bilgilerinize sunulur.
 

ÖKSÜZ ZEUGMA

Uluslararası Arkeoloji Çalıştayın‘ın haziranda Gaziantep‘te dünyanın 1 numaralı mozaik müzesinde düzenlendiğini yazmıştım. Türk ve yabancı turistler kadar, tüm arkeologları da büyüleyen Zeugma Müzesi bana göre çocukları elinden alınmış üzgün bir anneyi andırıyor! 
Daha önce Gazianteplilere şu soruyu sormuştuk: "Riza Çakır, Mehmet Zengin, Halil Yurtsever, Kemal Akrat, Soydan Zengin adlı hemşerileriniz acaba 21-22 Haziran 1992‘de Ayvaztepe‘de yani Zeugma‘da ne yapıyorlardı?" 
İhbar üzerine yerel gece köstebeklerinin açtığı tünelde kurtarma kazısı yapan Müze Müdürü Dr. Rifat Ergeç, İS 2. yüzyıldan şarap tanrısı Dionysos ile Ariadne‘nin evlilik sahnesini betimleyen görkemli bir mozaik buldu. Mozaiğin resmini 1993‘te Cumhuriyet‘te yayımladım. Mozaik bir bina ile bağlantılı olduğu için yerinde kilit altında kalması uygun görüldü. 
Ne var ki köstebekler mozaiğin önemli bölümünü kesip kaçırdılar. Şimdi bu mozaikten kalan bölüm, müzede öksüz çocuk gibi sergileniyor. Mozaiğin nerede olduğu bilinmiyor!

Dionysos‘un çılgın dansçı kızlarından bir Meanad yalnızca bu müzenin değil, Gaziantep‘in de simgesi oldu. Halk ona "Çingene Kız" adını taktı. Arkeologlar, İS 2. yüzyıldan olduğunu, bir bütün içinde yalnızca bu parçanın kaldığını, gerisinin çalındığını saptadılar. 


Amerika‘nın Ohio eyaletindeki Bovling Green State Üniversitesi, Çingene Kızı bütünleyen öteki 12 parça mozaiği, bir sanat galerisinden 3 bin 500 dolara satın aldı. Üniversitenin tiyatrosunun girişinde duvarları süslüyor. 
Günümüzde Zeugma kazısının başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay ve Dr. Stephanie Hooper mozaiklerin Çingene Kız‘a bağlantısını bil imsel olarak kanıtladılar. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri, üniversite yöneticileri ile görüşmeye gittiler, gelişmeler sağlandı. Bakan ve genel müdür değişince peşi bırakıldı! 
"Aktüel Arkeoloji" dergisi mozaiklerin geri alınması için imza kampanyası başlattı. Kampanyaya 8 bin kişi katıldı. Bir milyonu aşkın nüfuslu Gazianteplilerden çıt çıkmadı, çıkmıyor. Çalıştayın açılış konuşmasında mangalda kül koymayan kentin Belediye Başkanı Fatma Şahin, parmağını bile kıpırdatmadı! 
İmza kampanyasına şu adresten siz de katılabilirsiniz

http://www.change.org/p/bowling-green-state-university-zeugma-dan-amerika-ya-ka%C3%A7%C4%B1r%C4%B1lan-mozaikler-iade-edilsin

1993 yılında üç Türk, Roma döneminden parçalar halindeki yangın geçirmiş bir tunç heykele müşteri aramaktadır. Haber, İstanbul, Münih ve Londra‘daki Türk antika mafyasına da ulaştı. 


Londra‘daki Nevzat Telliağaoğlu‘nun İstanbul‘daki adamları heykeli, İsviçre‘nin Cenevre kenti gümrüğündeki "serbest bölgeye" aktardılar. Heykel, sonra onarılmak üzere Münih‘e götürüldü. İşi bitince İsviçre‘nin Basel kentinde "müşteri" aranmasına başlandı.

1994 Ekimi‘nde bir yarış atı arabası Manş Denizi‘nden İngiltere gümrüğüne giriş yapar. Ne var ki atın taşındığı bölümde samanlar arasına gizlenmiş 92 kilo eroin vardır. İngiliz gümrükçüleri eroine el koyup Telliağaoğlu‘nu tutuklar. 24 yıla mahkûm olur. 
1969‘da İstanbul‘da Amerikan sigarası kaçakçılığında yakalandığında polisle çatışmada öldürülen, 1966- 68 yılları arasında "Karun Hazinesi"ni yurtdışına taşıyanNizamettin Telliağaoğlu‘nun küçük kardeşidir. Ortanca kardeş Edip Telli Münih‘e ve Nevzat da Londra‘ya yerleşmişler "Elmalı Definesi"ni ABD‘de pazarlamışlardı. 


Nevzat, 70&rsqu o;li yıllarda Lübnan‘dan ayda iki ton esrarı Avrupa‘ya kaçırmakla ün yapmış, Almanya‘da bir süre cezaevinde yatmıştı. Elmalı Definesi‘ni Cumhuriyet‘te açıkladığımda Türkiye‘deki İngiliz Büyükelçiliği görevlilerinin "kulakları" üzerine çevrilmişti. 


Tutuklanmasının ardından İngiliz polisinden bir yetkili bu "özel haberi" bana ileterek"şükranlarını" bildirmiş, eroin paketlerinin resmini de göndermişti.
İngiliz polisi, Uluslararası Polis Örgütü‘nü de (INTERPOL) devreye sokarak Nevzat‘ın tüm geçmiş bağlantılarını araştırdığında Basel‘deki tunç heykele de ulaşmış, üç toplayıcının yurtdışındaki banka hesaplarına bu heykel için 635 bin dolar yatırdı ğını da saptamıştı. 


Durum Nisan 1998‘de Ankara‘ya bildirildi. İsviçre yetkilileri "anavatanına geri verilmek koşulu ile" tunç heykeli İngilizlere teslim etti. Heykel, korumaya alındı.
Telliağaoğlu ile "iş ilişkisi olduğunu" bildiren Sara Elizabeh Dayman adlı bir İngiliz icra avukatı "heykelin kendisine verilmesini" istedi. Scotland Yard, Türk Büyükelçiliği‘ni uyararak davada Türkiye‘nin de haklarını aramasını önerdi. 
Türkiye, bir İngiliz hukuk firmasının avukatıyla davaya girdi. Bu arada Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı‘nca da soruşturma başlatıldı. Türkiye bağlantılı belgeler Londra‘ya iletildi. 


16 Ekim 2002‘de Londra&rsq uo;daki mahkeme, heykelin Türkiye‘ye geri verilmesini kararlaştırdı. Ankara‘dan giden Türk yetkililerine heykel teslim edildi, 23 Kasım‘da Ankara‘ya getirildi. O gün bugündür Gaziantep‘te değil de Ankara‘da sergileniyor!

 

Mayıs 2000‘de müze arkeoloğu, bugün profesör olan Mehmet Önal, Zeugma‘da bir mozaikteki deniz tanrısının resminden dolayı Poseidon evi olarak adlandırılan yerin kilerinde çalışıyordu. Önal ve arkeolog Yusuf Yavaş‘ın önünde tunçtan savaş tanrısıMars (Ares) heykeli yangın geçirmiş bu alanda sırtüstü yatıyordu. Müzenin başarılı arkeoloğu Fatma Bulgan ilk mekanik temizliğini yaptı.

Şimdi Mars ve Çingene Kız Gaziantep‘te; Dionysos Ankara‘da ve 12 parça mozaik ise Ohio‘da sergileniyorlar. Eğer Gaziantepliler parmaklarını kıpırdatırlarsa müzeleri daha zenginleşecektir.  

 GÜNEYDOĞU ENERJİ FORUMU 2021 TAMAMLANDI

06.12.2021
 


Çok Okunanlar


MİSEM ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ŞUBEMİZE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Okunma Sayısı: 417


Tüm Duyurular

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.