MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ADANA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADANA   HATAY   OSMANİYE 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
YALNIZ DEĞİLSİN

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

MEHMET MAK: YERLİ ÜRETİM MODELİ BİTİRİLİYOR!


BASIN AÇIKLAMASI


 
Şube Başkanımız Mehmet MAK`ın şeker fabrikaları ile ilgili röportajı yazımız devamındadır.
 

 

 

EMO Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, şekerde kendi kendine yeten Türkiye`nin ithalatçı duruma düşürüldüğünü vurguladı

 

5 BİN KİŞİ İŞİNDEN EDİLECEK

 "Yerli üretim modeli bitiriliyor"

 "Şeker fabrikalarının satışı ülke ve halk çıkarına aykırıdır"

 "Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi yerli üretimin terk edildiğini gösterir"

 

 

ADANA – Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, sağlık, eğitim, enerji gibi özelleştirmelerde yaşanan kötü örneklere rağmen Şeker fabrikalarının da özelleştirilmesinin, kalkınmacı yerli üretim politikalarının terk edilmesinin yeni bir göstergesi olduğunu bildirdi.

BAŞARILI BİR ÖRNEK BİTİRİLİYOR

Şeker fabrikalarının özelleştirilme girişimlerine karşı yazılı açıklama yapan Mehmet Mak, şeker sektörünün, Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda şekerini Rusya`dan almak zorunda kalan bir ülkenin akılcı ve bilimsel politikalarla hem tarımını, hem sanayisini hem de kırsal kesimin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmişliğini sağlamasının  önemli ve başarılı bir örneği olduğunu söyledi.

ŞEKER İTHAL EDER HALE GELDİK

Endüstriyel bir ürün olan şeker pancarının sanayi üretimine sağladığı kazancın yanında, kırsalda ve fabrikalarında çalışan yüzbinlerce insana da istihdam olanağı sağlayarak, ülkemizin kendi kendine yeterliliğine önemli bir katkı sağladığına işaret eden Mak, "Daha 2000`li yılların başlarında ülkemiz, şekerin doğal hammaddesi olan şeker pancarı üretiminde Fransa, Almanya ve ABD`nin ardından dünya dördüncüsü idi. Ancak Cargill gibi uluslararası tekellerin pazarlarını genişletmek için IMF, DTÖ ve Dünya Bankası`nın serbestleştirme-özelleştirme yönergelerini uygulayan  politikalar sonucu bugün ülkemiz şeker ithal eder duruma düşmüştür" dedi.


ÜLKE VE HALK ÇIKARINA AYKIRIDIR

Türkiye`nin 2001 yılında yaşadığı ekonomik krizde IMF`nin uygulamaya soktuğu Şeker Kanunu ile ilk darbesi vurulan şeker sektörüne, ikinci darbe özelleştirmeyle sektörün yok edilmeye çalışıldığını kaydeden Mak, "Hükümetçe 21 Şubat 2018 tarihinde alınan bir kararla 14 şeker fabrikasının satışının önü açılmıştır. Öncelikle belirtmek isteriz ki, şeker fabrikalarının satışı ülke ve halk çıkarlarına tamamen aykırıdır. Cumhuriyet dönemiyle birlikte gündeme gelen millileştirme, devletleştirme, kamulaştırma ve kamusal üretim politikalarına ağırlık verilmesi gibi ülke ve halk yararına önemli sonuçlar üretmiş olan politikalar gözetildiğinde, serbestleştirme ve özelleştirme politikalarının, kalkınmacı yerli imalat sanayi üretiminin tasfiyesi anlamına geldiği çok açık olarak görülebilmektedir" diye konuştu.

5 BİN KİŞİ İŞİNDEN OLACAK
Özelleştirileceği ifade edilen şeker fabrikalarının bir süre sonra asli unsurlarının dışında değerlendirileceğini ve fabrikaların kapanacağını savunan Mak, şunları söyledi:

"Bu fabrikalarda çalışan 5 bin civarındaki çalışan işlerinden olacak, 50 bin civarındaki üretici ise doğrudan etkilenerek pancar ekimi yapamayacaklardır. İşsizlik ve kırsaldan göç artacağı gibi geri kalan fabrikalarında satışının önünü açacaktır. Bu anlamda ülkemiz sanayisi ve tarımı kaybederken, kazanan bir kısım sermayedar ve Ülkemizin en verimli tarım arazilerine hukuka aykırı olarak açtıkları fabrikalarda mısır nişastasının kimyasal yollarla parçalanmasından elde edilen nişasta bazlı şekerler üreten ABD`nin küresel şirketi Cargill  olacaktır.2002 yılından bu güne kadar her yıl Bakanlar Kurulu`nun devreye girmesiyle sürekli artan NBŞ kotası daha da artacak ve ülkemiz insanı Kronik hastalıkları salgına dönüştüren daha fazla nişasta bazlı şeker kullanacaktır.

EMO, HALKIN ALIN TERİNE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEK

Sonuç olarak, "yerlilik, millilik" üzerine birçok söz eden iktidarın bu satış kararı sonucu, pancar şekeri çiftçisi ve çalışanı başta olmak üzere ülke sanayisi, tarımı ve halkımız son derece olumsuz etkilenecektir. Ülkemizin ve halkımızın yoksullaştırılmasına bir kez daha hayır diyoruz.  EMO, halkımızın alın terinin ürünü olan kamusal birikimlerin, yeraltı, yerüstü kaynaklarımızın ve bütün varlıklarımızın talanına kararlılıkla karşı durmaya devam edecek, ülke, halk, meslek ve meslektaş yararını savunmaya devam edecektir.

 

Bağlantılar

www.gundemadana.com/index.php/mehmet-mak-50-bin-uretici-pancar-ekemeyecek/
 


EMO ADANA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET MAK, ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE KAYIP-KAÇAK KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERİ

13.11.2014
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 129


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.