MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ADANA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADANA   HATAY   OSMANİYE 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
YALNIZ DEĞİLSİN

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

FUKUŞİMA PATLAYALI 7 YIL OLDU


BASIN AÇIKLAMASI


 
Nükleer Karşıtı Platform Adana Bileşenleri’nin Fukuşima felaketinin yedinci yıl dönümünde gerçekleştirdiği basın açıklaması yazımız devamındadır.
 

 Fukuşima nükleer felaketinin 7. Yılında  açıklama yapan Adana Nükleer Karşıtı Platform, nükleerin Türkiye`de de felakete davetiye çıkaracağı vurguladı

 

ADANA – Japonya`daki Fukuşima bölgesindeki nükleer felaketin 7. yılında nükleer santralin radyasyon ve ölüm saçmaya devam ettiğine dikkat çekildi. Adana Nükleer Karşıtı Platform, 11 Mart 2011 tarihinde Japonya`da yaşanan nükleer felaketin yıldönümünde Japonya gibi teknolojide ileri olan bir ülkede bile önceden düşünülen ve alınan hiçbir önleyici tedbirin işe yaramadığına işaret etti.

Adana Nükleer Karşıtı Platform sözcüsü Uzm. Dr. Selahattin Menteş, "Nükleer patlama, çekirdek erimesi ve sızıntı önlenemedi, bölgeye radyasyon yayıldı, yüzbinlerce insan bölgeden tahliye edildi, binlerce yıldır yaşadıkları yurtlarından çıkarıldılar, mülteci durumuna düştüler, ne zaman dönebileceklerini kimse bilmiyor. Ünitelerden ikisinde çekirdek erimesi devam ediyor. Okyanusa her gün radyasyonlu su karışıyor, okyanusun öte yanında, Amerika ve Kanada kıyılarında bile radyasyon ölçülebiliyor" dedi.

SÖKÜM VE TEMİZLİK İÇİN 250 MİLYAR DOLAR GEREKİYOR

Basından öğrenilen son haberlere göre; radyasyon seviyesi en yüksek seviyeye çıktığını, temizlik çalışmalarında kullanılan robotların bile yüksek radyasyondan eridiğini ifade eden Uz. Dr. Menteş, "Nükleer enerji; astarı yüzünden pahalı, sökülmesi kurulması kadar problemli ve pahalı, çalıştırılması hayati riskler taşıyan bir enerji türüdür. 1000 MW`lık bir nükleer santralin kurulum maliyeti yaklaşık 6 – 8 milyar dolar civarındayken, Fukuşima felaketinden sonra söküm ve temizlik çalışmaları için 250 milyar dolar gerektiği Japon Hükümet yetkilileri tarafından ifade edilmektedir" diye konuştu.

NÜKLEER ENERJİ ESKİ VE ÇÖP TEKNOLOJİDİR

Nükleer enerjinin pahalılığına dikkat çeken Uzm. Dr. Menteş, şunları söyledi

"Konya ovasında kurulacak güneş enerji santralinin ihalesi 3,5 centkw/h üzerinden yapılmışken, Akkuyu nükleer santrali için 12,5 centkw/h alım garantisi verilmiştir.

 Nükleer enerji tehlikelidir, kaza riski yüksektir, kaza olmasa bile radyasyon yaymaya devam eder. Nükleer enerji potansiyel tehlike barındırır, Ortadoğu gibi savaşların eksik olmadığı bir bölgede nükleer santral kurmak belaya davetiye çıkartmak olur. Nükleer enerji eski ve çöp teknolojidir, ilk başlatan ülkeler yavaş yavaş terketmektedir.

Dünyada bu gelişmeler yaşanırken ülkemiz ne yapıyor? Nükleer santral olmamasını bir şans olarak değerlendirip, zengin potansiyeli olan güneş ve rüzgar enerji santrallerinin önünü açan, kirli ve kirletici kaynaklara verdiği teşvikleri temiz enerjiye kaydıran bir politika izleyeceğine bir değil, üç nükleer santral kuracağını ilan ediyor. Bu enerji politikası sadece yanlış değildir, eskilerin "taammüden cinayet" dedikleri, bile bile, göz göre göre yeni felaketlere davetiye çıkartmaktır, akıldışılıktır. Gerçeği görebilmeleri için daha kaç Çernobil, kaç Fukuşima yaşanması gerekmektedir? Akkuyu, Sinop, İğneada, bu ülke sahipsiz değildir, gelip geçici politikacıların hırslarına, çıkar hesaplarına kurban edilmeyecektir. Nükleer karşıtı mücadele ülkemizin gördüğü en uzun soluklu sivil toplum mücadelesidir, başarıya ulaşacağız ve ülkemizi nükleer beladan uzak tutacağız. Fukuşima felaketinin 7. yılında ölenlerin, yaralananların, yurtlarından göç etmek zorunda kalanların yasını ve acısını paylaşıyoruz. Nükleer santrale de, demokrasi dışı dayatmalara da Hayır! diyoruz. Mersin Halkı, Sinop Halkı defalarca nükleer santral istemediğini haykırdı. Halkın sesine kulak verilecek bir demokrasi istiyoruz."

MAK, SAĞLIĞA İŞARET ETTİ

Toplantıda konuşan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Adana Şube Başkanı Mehmet Mak ise Adana Nükleer Karşıtı Platform`un bu açıklamasında nükleer enerjinin çevresel ve ekonomik zararlarına işaret edildiğine işaret ederek "Sağlık yönüne daha girmedik. Sağlığımız büyük tehlike altında. Nükleer santrallerin sağlığımızı tehdit etmesi bakımından toplantının Adana Tabip Odası`nda yapılması da büyük önem taşıyor" diye konuştu. Toplantıya Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel ile Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan`ın yanı sıra bazı sivil toplum örgüt temsilcileri de katıldı. 

 EMO ADANA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET MAK, ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE KAYIP-KAÇAK KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERİ

13.11.2014
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 183


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.