MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

İSTANBUL NKP: NÜKLEER SANTRAL YAPTIRMAYACAĞIZ!


HABER


 
“Sinop Nükleer Santral İstemiyor” mitingine koyulan yasağa karşı İstanbul NKP bileşenleri, Sinop NKP’nin çağrısıyla 22 Nisan 2018 Pazar günü saat 13.00’te İstanbul Beşiktaş`ta protesto gerçekleştirdi. Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı Erol Celepsoy’un da katılarak kısa bir konuşma yaptığı basın açıklamasına, çeşitli kitle örgütlerinden, meslek odalarından siyasi partilerden temsilciler ve sanatçılardan Bedri Baykam katıldı.
 

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP)`nin, Çernobil`in 32. ve Fukuşima`nın 7. yılı nedeniyle, 22 Nisan Pazar günü düzenleyeceği ve İstanbul NKP bileşenlerinin de kitlesel olarak katılma hazırlığı yaptığı  "Sinop Nükleer Santral İstemiyor" mitinginin İçişleri Bakanlığı talimatıyla, OHAL koşulları gerekçe gösterilerek yasaklanmasının ardından nükleer karşıtları ve yaşam savunucuları Beşiktaş`ta Kartal Heykeli önünde buluştu. Sinop NKP`nin Sinop‘ta gerçekleştirdiği kitlesel basın açıklamasına paralel olarak bütün yerellerde da basın açıklaması yapılması çağrısı üzerine İstanbul NKP tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasının metni Fatoş Sezer tarafından okundu. TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Cevahir Efe Ekçelik tarafından açılışı yapılan basın açıklamasında İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, EMO İstanbul Şubesi Başkanı Erol Celepsoy, NKP üyesi, enerji analisti Özgür Gürbüz ve Yeşil ve Sol Partisi Eşbaşkanı Eylem Tuncaelli  de konuştu.

"Nükleer Karşıtı Platform İstanbul Bileşenleri" pankartının açıldığı eylemde  sık sık "Nükleer santral istemiyoruz", "Çernobili unutma unutturma", "Nükleere inat yaşasın hayat", "Türkiye ayaklan nükleere karşı çık", "Baskılar bizi yıldıramaz", "Santral yapma boşuna yıkacağız başına", "Korkma haykır  nükleer  hayır" sloganları attı.

Basın açıklaması açılışını yapan TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik,  ‘Sinop`ta güvenlik gerekçesiyle Sinop NKP mitinginin ve panelin yasaklanmasını protesto etmek için buradayız. Sadece burada değil, Türkiye`nin dört bir yanında bu keyfi yasakları, 1 Mayıs mitingi başvurusunda Nükleere Hayır sloganının bile yasaklanmaya çalışılmasını protesto ediyoruz. Nükleer santrala karşı çıkan herkesin sesi kısılmak isteniyor. İçinden geçtiğimiz dönemde yaygınlaşan bu baskı politikaları bilinçli bin politikadır. Türkiye`de nükleer santrallar oldubittiye getirilmek isteniyor. Akkuyu`da 3. defa yapılan temel atma töreni ile enerjide Rusya`ya bağımlılık daha da artacaktır. Türkiye`de, nükleer atık, nükleer yakıt ve risk konusunda hiçbir bilgisi olmayan, Rusya`da 4 yıllık lisans eğitimi verilen öğrencilerle nükleer işletme macerasına kalkışanlara tatlı rüyalar diliyoruz` dedi.

İstanbul NKP adına basın açıklamasını okuyan NKP Sözcüsü Fatoş Sezer, "Sermayenin bugünkü temsilcisi AKP iktidarı gösterişli temel atma törenleriyle ülkemizde zorla dayatmaya çalıştıkları nükleer santral projeleri için Nobel ödülü Prof. Aziz Sancar`ı kullanarak çekilen yanıltıcı kamu spotları ile nükleer santraller konusunda olumlu algı yaratmaya çalışırken Sinop nükleer güç santrali için ‘halkın katılımı toplantısı` başta Sinoplular ve yanı başlarında nükleer güç santrali istemeyen komşu illerden gelenlerin seslerini duyurmaları zor kullanılarak engellenmiştir" ifadelerine yer verdi. Benzer baskı ve engellemeler Akkuyu Santrali sürecinde de geçerli olduğunu aktaran Sezer, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporlarının da hukuki engellenmelere takıldığını söyledi. 

Çernobil felaketine de değinen Sezer 26 Nisan 1986 meydana gelen felaketin hala zehirlemeye devam ettiğini anlattı. Sezer, "Cerattepe`den, Kuzey Ormanlarına, Fatsa`dan Alakır`a, Munzur`dan Fırtına`ya, Çanakkale`den Bartın`a doğa ve yaşam alanlarımızı tehdit eden uygulamalara, yaşam alanlarımızı, kamusal alanları şirketlere peşkeş çekmek için çıkarılmak istenen yasalara Çernobilin 32. yılında enerji ve kalkınma yalanına, doğanın talanına izin vermeyeceğiz" ifadelerine yer verdi. 

Sezer`in ardından konuşan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal,  "Halk ne kadar bilinçlenirse siyasi iktidarın ülkeyi idare etmesi o kadar güçleşecektir. Bilinçli olan toplumları idare etmek çok zordur. Bu bilinçlenmeyi siyasi iktidar baskı ile engellemeye çalışıyor. Nükleer bir felakettir. Hep birlikte nükleere hayır diyoruz, yaşama evet diyoruz" ifadelerini kullandı. 

Basın açıklamasının tam metni ekte yer almaktadır. 

 

Tanal`ın ardından konuşan EMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erol Celepsoy, bugün ülkemizin ciddi bir enerji arzı fazlasıyla yüzyüze olduğunu, buna karşın nükleer enerjide ısrar edilmesinin politik bir tercih olduğunu, bu tercihin daha fazla bağımlılığa, daha pahalı elektrik enerjisi kullanımına yol açacağını, bunun nesinin yerli ve milli olduğunu sordu. EMO`nun böyle pahalı, kirli ve halkın iradesini dikkate almayan enerji kaynaklarına karşı olduğunu ve yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının öncelikli olarak kullanılması gerektiğini vurguladı.  

Daha sonra söz alan NKP üyesi enerji analisti Özgür Gürbüz de iktidarın nükleere ilişkin çok fazla yanlış bilgi verdiğini belirterek, Türkiye‘nin nükleere ihtiyacının olmadığını aktardı. Gürbüz, "Norveç, Belçika gibi ülkeler ya nükleere hiç gitmedi ya da çıkış kararı aldı. En çok örnek verilen Almanya dahi 2020‘ye kadar tüm santrallerini kapatıyor" dedi. ,

Türkiye‘de boşa elektrik tüketiminin çok fazla olduğunu vurgu yapan Gürbüz, şöyle devam etti : "Elektriği boşa akıtıp sonra nükleer yapıyoruz. Biz bu boşa harcamayı devletin kendi raporlarından biliyoruz. Türkiye‘nin santrallere ihtiyacı yok, enerjiyi akıllı kullanmaya ihtiyacı var." 

Yeşil ve Sol Partisi Eşbaşkanı Eylem Tuncaelli`nin nükleer santrallara karşı kararlılık belirten sözlerinden sonra basın açıklaması sona erdi. 

 

Dosyalar

22 Nisan 2018 NKP İstanbul Basın Açıklaması Metni (37 KB)TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


EMO GENÇ BEYKENT ÜNİVERSİTESİ`NDE

ETMD GELENEKSEL YAZA MERHABA BULUŞMASI

ÇMO İSTANBUL ŞUBESİ`NİN DÜZENLEDİĞİ ÇMO`NUN 32. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİĞİNE KATILDIK

HER KURBAN LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA CAN

Okunma Sayısı: 163


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.