MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ALTI AYLIK ELEKTRİK ÜRETİMİ YÜZDE 2.5 ARTTI (DÜNYA)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


 
Yılın ilk altı ayındaki elektrik üretim miktarı yüzde 2.5`lik artışla 141.8 milyar kilovatsaate (kWh) yükseldi.Doğalgazın ve barajlı santrallerin payı azalırken, ithal kömür santrallerinin payı yükseldi.
 

Türkiye‘nin elektrik üretimi artmaya devam ediyor. Bu arada üretimin kaynaklar bazındaki dağılımında da ciddi değişimler yaşanıyor. Enerji Günlüğü‘nün derlediği bilgilere göre bu yılın ilk altı aylık döneminde üretilen elektrik miktarı yüzde 2.5‘lik artışla 141 milyar 842 milyon kWh oldu.

En büyük pay kömürün

Elektrik üretiminde kaynaklar bazında en büyük pay yüzde 36.8 ile kömür santrallerine ait. Yüzde 29.2 ile doğalgaz çevrim santralleri ikinci sırada yer alırken, Üçüncü sırada yüzde 23.1‘lik pay ile hidroelektrik santraller (akarsu santralleri yüzde 8.9, barajlı HES‘ler yüzde l4.2) yeraldı.

Rüzgarın payı yüzde 6.4

Elektrik üretiminde bu yılın ilk altı ayında su hariç yenilenebilir kaynakların payında artış devam etti. Bunlar arasında en yüksek pay yüzde 6.4‘lık pay ile rüzgar santralleri ilk sırada yer alırken, yüzde 2.4‘lük pay ile jeotermal santraller ikinci sırada gejiyor. Biyokütle santralleri yüzde 0.8‘lik paya sahip olurken sadece 19 milyon kWh elektrik üretilen güneş enerji santralleri (GES) henüz yüzdelik dilimde ciddiye alınacak bir paya sahip değil.


► DOĞALGAZ VE BARAJ SANTRALLERİNİN PAYI DÜŞTÜ

Yılın ilk altı ayında doğalgaz santrallerinin toplam elektrik üretimine katkısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 azaldı. Böylece toplam üretim içindeki payı yüzde 34.2‘den yüzde 29.2‘ye geriledi. Barajlı hidroelektrik santrallerindeki üretim ise 23 milyar kVVh‘dan 20.2 milyar kWh‘ a geriledi, toplam içindeki payı da yüzde 16.9‘dan yüzde 14.2‘ye düştü.

► İTHAL KÖMÜRÜN PAYI 4 PUAN YÜKSELDİ

Türkiye yedi ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verme politikası izlerken doğalgaza dayalı elektrik üretiminin toplam içindeki payını geriletmeyi başardı. Ancak ithal kömüre dayalı santrallerin üretiminde ciddi bir artış yaşandı. Geçen yılın ilk altı ayında 22.1 milyar kWh elektrik üreten ithal kömür santralleri bu yılın aynı döneminde 28.7 milyar kVVh‘lık üretim rakamına ulaştı. Böylece bu tip santrallerin toplam içindeki payı yüzde 16‘dan yüzde 20.2‘ye çıktı.

►RÜZGAR SANTRALLERİ COŞTU

Türkiye‘de yenilenebilir kaynaklar içinde toplam üretime katkı koyma açısından en çok öne çıkan kaynak rüzgar. Yılın ilk altı ayında rüzgar santrallerinde üretilen elektrik miktarı yüzde 17‘lik artışla 9.1 milyar kWh seviyesine ulaştı. Böylece rüzgar santrallerinin altı aylık toplam elektrik üretimindeki payı da 0.8 puanlık artışla yüzde 6.4 seviyesine yükseldi.

► JEOTERMAL ELEKTRİĞİ YÜZDE 36 ARTTI

Yerli ve yenilenebilir kaynaklardan jeotermale dayalı elektrik üretimi yılın ilk altı ayında geçen yıla göre yüzde 36‘lık artışla 3 milyar 337 milyon kWh seviyesine yükseldi. Böylece jeotermal enerji santrallerinin toplam elektrik üretimindeki payı ilk altı ay itibariyle yüzde 1.8‘den yüzde 2.4‘e yükseldi.

► GÜNEŞ ELEKTRİĞİ İKİYE KATLANDI AMA

Güneşe dayalı elektrik üretimi geçen yılın aynı dönemine göre ilk altı ayda yüzde 90‘ın üzerinde bir artışla toplam 19.1 milyon kVVh‘a yükseldi. Buna rağmen toplam elektrik üretimindeki payı açısından GES‘lerin hala esamesi okunmuyor.

(Dünya; 13.07.2017)ARTI TV YAYINI

20.10.2020
 


Çok Okunanlar


“ŞANTİYE ŞEFLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK”TE YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARI VERİLDİ

DURMAK YOK, ELEKTRİK ZAMLARI İLE YOLA DEVAM…

EPDK’DAN RÜZGAR’A GEÇİT YOK…

ŞİRKETLERE VAR VATANDAŞA YOK!

EMO 47. DÖNEM 1.KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI BAŞLADI…

SİNOP NÜKLEER GÜÇ SANTRALI ÇED OLUMLU KARARI YARGIYA TAŞINIYOR…

YEKDEM`DE KARA DELİĞE DOĞRU (ÇİĞDEM TOKER/ SÖZCÜ)

SMM DAİMİ KOMİSYON TOPLANTISI

EMO HUKUK ORTAK TOPLANTISI

NKP EŞGÜDÜM TOPLANTISI SİNOP’TA DÜZENLENDİ…

Okunma Sayısı: 46


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.