MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ TOPLANTILARININ ÜÇÜNCÜSÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ BİYOMEDİKAL METROLOJİ - TEST, KONTROL, KALİBRASYON


HABER


 
Her ayın üçüncü salı akşamı gerçekleştirilen EMO İstanbul Şube Biyomedikal Mühendisliği Toplantıları’nın üçüncüsü, “Klinik Mühendislik” üst başlığı altında `Biyomedikal Metroloji - Test, Kontrol, Kalibrasyon` konusu ile 20 Kasım 2018 Salı günü Şubemiz Alaettin Anahtarcı - K. Tülin Aydın Eğitim Merkezinde yapıldı.
 

 

Toplantı, Şubemiz Biyomedikal Komisyonu üyesi Dr. M. Murat BİLGİÇ`in açılış konuşması ile başladı. Dr. BİLGİÇ konuşmasında; "Biyomedikal komisyonu olarak düzenlediğimiz bu toplantılar serisinin üçüncü buluşmasını gerçekleştiriyoruz. Bu toplantımızda, Türkiye`de son 20 yıldır yoğun şekilde konuşulan tıbbi cihazların Test, Kontrol, Kalibrasyon alanındaki gelişmeleri, yönetmelik ve mevzuatı tartışıp değerlendireceğiz." dedi. 

Dr. BİLGİÇ`in açılış konuşmasının ardından, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Klinik Mühendislik Birimi, Birim Sorumlusu Servet SARIHAN söz aldı. SARIHAN sunumunda; TİTCK organizasyonu ve faaliyet alanları hakkında bilgi verdi. 25 Haziran 2015 yılında yayınlanan "Tıbbi Cihazların Test, Kontrol, Kalibrasyonu Hakkında Yönetmelik" kapsamında, sahada düzenleme, denetleme, yetkinlik ve uygulamalarda standardizasyon sağlama çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

Biyomedikal Metroloji Hizmet Sağlayıcıları Derneği (BİYOMETDER) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Türkay TOKLU`nun, dernek amaç ve faaliyetleri hakkında yaptığı sunumunda; Biyomedikal Metroloji konusundaki standartlara uygun ve kaliteli hizmet amacı etrafında toplandıklarını ve bu kapsamda seminer, eğitim ve atölyeler düzenledikleri bilgisini paylaştı.

 

Toplantı organizasyonu sırasında katılım sağlayamayacağını bildiren TUBİTAK-UME Quantum Metroloji Laboratuvarı Sorumlusu Dr. Ekrem SINIR`ın da toplantıya katılabilmesi üzerine Murat BİLGİÇ konuşma hakkından vazgeçerek kendisini kürsüye davet etti. Dr. SINIR paylaştığı sunumda, uluslararası izlenebilirlik, TUBİTAK UME ve laboratuvar imkanları hakkında bilgi verdi. Ayrıca çok kısa süre önce yeniden tanımlanan SI birimleri ve bu değişiklik sonucu izlenebilirlik zincirinde yer alabilmek için sağlanması gereken kriterler hakkında güncel gelişmeleri aktardı. Ayrıca Glokom hastalığının teşhis ve takibinde çok önemli olan göz içi basınç ölçümlerini standardizasyonunu hedef alan "EMPIR INTENSE - Developing Research Capabilities For Traceable Intraocular Pressure Measurements projesi hakkında özet bilgi aktardı.

Son olarak konuşmasını yapan Mehmet Ali ARICI da İstanbul Sağlık Müdürlüğü kapsamında yürütülen çalışmaları referans alarak hizmet alan tarafında kalibrasyon ölçümlerinin yönetilmesi konusunda önemli noktaları aktardı. Ayrıca kalibrasyon planlamasında dikkat edilmesi gereken noktalar ve tercih edilebilecek alternatif yöntemler hakkında görüşlerini paylaştı.

Tüm sunumlar sırasında gerçekleşen yoğun katılım ve soruların yoğunluğu sebebi ile planlanandan uzun süren toplantı, gelecek oturumun 18 Aralık 2018 Salı akşamı gerçekleştirileceğinin hatırlatılması ve tekrar bir araya gelmek dileği ile sona erdi.

 TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


ŞUBEMİZ EMO GENÇ ÜYELERİ EMO GENEL KURULU`NDA

EMO GENÇ BEYKENT ÜNİVERSİTESİ`NDE

Okunma Sayısı: 354


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.