MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ADANA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADANA   HATAY   OSMANİYE 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
YALNIZ DEĞİLSİN

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE YEDİSİ ELEKTRİK FATURASINA GİDİYOR


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi, elektrik zammına dair yaptığı açıklamada `Asgari ücretli yurttaşlar maaşlarının yüzde 7`sini elektrik faturasına ayırmak zorunda` dedi.
 

 Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Adana Şubesi Yönetim Kurulu, 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren geçerli olan elektrik tarifesine ilişkin basın açıklaması yaptı. Konut faturalarına yüzde 15 zam uygulanması ile, son bir yıllık dönemdeki zam oranının yüzde 42`ye ulaştını belirten EMO Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, "4 kişilik bir ailenin asgari tüketimine göre elektrik faturası 1 yıllık dönemde 42 TL zam yapıldı ve 142.2 TL`ye yükseldi" dedi. Mak, Tüm yurttaşlara, insanca yaşayabilmeleri için gerekli olan enerji ihtiyacını ekonomik koşullarda karşılamasının sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Emo Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, odanın hesaplamalarına göre 4 kişilik bir ailenin asgari geçim standartları için aylık tüketeceği elektrik enerjisi miktarının 230 kilovatsaat (kWh) olarak kabul edildiğini belirterek "4 kişilik bir ailenin aylık asgari elektrikfaturası yüzde 15`lik zamla birlikte, 142.2 TL`ye yükseldi. Bir önceki tarifeye göre yüzde 15 oranındaki zam, ailelerin faturalarını 18.5TL yükseltecek. Net asgari ücretin 2020 TL olduğu düşünülürse, asgari ücretli yurttaşlar aylık maaşının yüzde 7`sini elektrik faturalarına ayırmak zorunda kalacak" dedi.

‘PİYASA DENGESİ, MALİYET ARTIŞI` GEREKÇELERİYLE İZAH EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR

 

Yerel seçim kampanyasına elektrikte ve doğalgazda indirim müjdesiyle başlayan siyasi iktidarın, yenilenen İstanbul seçimlerin tamamlanmasıyla, ekonomik krizin acı reçetesi için ilk adımı elektrik zammıyla attığını ifade eden Mak, "Aradan geçen bir yıllık dönemde seçim öncesi 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olan tarifede yüzde 10`luk indirim yapılmasına rağmen oluşan bu tablo, genel ekonomik gidişat için ürkütücüdür. Elektrik enerjisi tüm sektörler için temel girdi niteliğinde olduğu için önümüzdeki aylarda tüm mal ve hizmetlerin bir kez daha zamlanması kaçınılmazdır. Son zammın, ‘piyasa dengesi, maliyet artışı` gerekçeleriyle izah edilmesi mümkün değildir. Ocak ayında indirim yapan EPDK, yerel seçimlerden 1 gün sonra yürürlüğe giren 1 Nisan 2019 tarifesinde de zam yapmamıştır" dedi.

"EPDK, ZAMMA YOL AÇAN MALİYET ARTIŞLARINI KAMUOYUNA AÇIKLAMALIDIR"

Üç ay önce zamma ihtiyaç duyulmadığı, 6 ay önce ise indirim yapıldığı koşulların olduğu ‘piyasa yapısının` 3 ay içinde bu büyüklükte zamma ihtiyaç duymasının izaha muhtaç olduğunu dile getiren Mak, "Elektrik tarifelerine, seçim sürecinin bitmesinin hemen ardından iki haneli zam yapılmasının gerekçesi ekonomik değil ancak siyasi olabilir. EPDK, söz konusu zamma yol açan maliyet kalemlerini ve bu maliyetlerdeki artışları düzenli olarak kamuoyuna açıklamalıdır" dedi.

"ELEKTRİĞE ZAM YENİ BİR YOKSULLAŞMA DALGASI YARATACAK SEVİYEYE ULAŞTI"

Enerjiye erişimin temel bir insan hakkı olarak kabul edildiğini dile getiren Mak,  enerji fiyatlarının herkesin ulaşabileceği düzeyde olması gerektiği ilkesi göz ardı edilerek yapılan bu yüksek zamların, yeni bir yoksullaşma dalgası başlatacak büyüklüğe ulaştığını söyledi. Tüm yurttaşlara, insanca yaşayabilmeleri için gerekli olan enerji ihtiyacını ekonomik koşullarda karşılamasının sağlanması gerektiğinin altını çizen Mak, "Kar esasıyla şekillen piyasa yapısı ve enerji politikaları acilen terk edilerek enerji yönetimi; kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirecek, kamu yararını esas alan siyasi ve ticari müdahalelerden uzak bir yapıya bırakılmalıdır" dedi. (Adana/EVRENSEL) 

 

Bağlantılar

https://www.evrensel.net/haber/382285/emo-adana-subesi-asgari-ucretin-yuzde-yedisi-elektrik-faturasina-gidiyor
 


EMO ADANA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET MAK, ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE KAYIP-KAÇAK KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERİ

13.11.2014
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 162


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.