MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

DAĞITIM ŞİRKETİ YETERSİZLİĞİNİ GİZLİYOR MEDYA İŞSİZLİĞİ YOKSULLUĞU GÖRMÜYOR (GÜNLÜK EVRENSEL, 25.12.2019)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


 
Dağıtım şirketi yetersizliğini gizliyor, medya işsizliği yoksulluğu görmüyor (Fotoğraf: Evrensel) ELEKTRİK Mühendisleri Odası (EMO) Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Orak, medyada başta Şırnak, Urfa, Mardin, Siirt, Batman ve Diyarbakır olmak üzere çıkan kayıp-kaçak oranının yüzde 86 olduğu ile ilgili haberlerin gerçekten uzak olduğunu söyleyerek, dağıtım şirketinin yetersizliğini gizlediğini, medyanın ise işsizliği yoksulluğu görmediğini dile getirdi. Orak, sosyal devlet gereği ödeme güçlüğü çekenlere hane başına 230 kwh enerji bedelinin ücretsiz olarak verilmesi gerektiğini söyledi.
 

‘BÖLGE HALKI ZAN ALTINDA BIRAKILIYOR‘

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesinde açıklama yapan Şube Başkanı Mehmet Orak, "Bölgeye dair enerji kullanımında yanlış bir algı oluşturmayı hedefleyen, bölge halkını zan altında bırakan ve halkı hırsızlıkla itham eden bir anlayışla karşı karşıyayız. Bu türden yanlış ve amacını aşan haberlerle bölge halkı kriminalize edilmektedir. Halklar arasında kin ve nefrete sebep olacağı ve sosyal patlamaların yaşanmasına neden olabileceği göz ardı edilmemelidir" dedi.

 ‘DAĞITIM ŞİRKETİ YETERSİZLİĞİNİ GİZLEMEYE ÇALIŞIYOR‘

Bu haberler servis edilirken Elektrik Dağıtım Şirketinin hizmet konusunda yetersizliğinin dile getirilmediğini belirten Orak, "Oysa bölgede yıllardır sürekli, sıklıkla ve uzun süreli elektrik kesintileri yaşanmaktadır. Elektrik kesintilerinin sıklıkla yaşandığı, kesintilere sebep olan arızaların zamanında giderilememesi sonucunda, elektrik panolarının vatandaşın müdahalesine açık hale getirildiği anlaşılmaktadır. Kaliteli ve kesintisiz elektrik enerjisi sunma görevi bulunan dağıtım şirketi bu konuda sorumluluklarını yerine getirmeyerek sınıfta kalmıştır ve de yetersizliğini bu tür haberler vasıtasıyla gizlemeye çalışmaktadır" dedi.

 ‘HABERLERDE DAHA TİTİZ DAVRANILMALI‘

Kayıp kaçak ile ilgili yetkili dağıtım firmasından yazılı bilgi istemelerine rağmen kendilerine şirket politikaları gereği cevap vermediklerini söyleyen Orak, "23 Aralık 2019 tarihinde DEDAŞ tarafından yapılan yazılı açıklamada 2018 yılı verilerine göre bölge illerinde belirtilen kayıt dışı elektrik kullanım oranının yerel ve ulusal medya organlarında geçen haberlerde yer alan oranlarla örtüşmediği de görülmektedir" dedi.

 ‘ÖDEME GÜCÜ OLMAYANA ÜCRETSİZ ENERJİ VERİLMELİ‘

Bölgede kayıt dışı elektrik kullanımını öne çıkarma konusunda hassas olan medya kuruluşlarının bölgedeki işsizliğe, yoksulluğa ve elektrik zamlarına gelince adeta sağır sultan kesildiğini dile getiren Orak, "Elektrik enerjisindeki kayıp kaçak oranları, ülkenin siyasi ortamından, gelir adaletsizliğinden, elektrik enerjisinin birim fiyatlarındaki artışlardan ve yoksulluktan bağımsız değildir. Sosyal devlet gereği temel ihtiyaç olan elektrik enerjisinin yoksul ve ödeme gücü olmayanlara EMO‘nun belirlediği hane başına 230 kwh enerji bedelinin ücretsiz olarak verilmesi gerekmektedir" dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)KARANLIKTAN KORKAN ÇOCUK BAŞLIKLI WEBİNAR DÜZENLENDİ

13.01.2023
 


Çok Okunanlar


EMO ANKARA ŞUBESİ HABER BÜLTENİ 2022/4 ÇIKTI

ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONLARI ALT YAPISI BAŞLIKLI SEMİNER DÜZENLENDİ

GAZİ ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA ÖĞRENCİ ALIMLARI BAŞLADI

EMO ANKARA ŞUBESİNDEN TEDAŞ ZİYARETLERİ

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR KOMİSYONU YÜRÜTME VE ÜYELERİYLE TOPLANTI DÜZENLENDİ

KARANLIKTAN KORKAN ÇOCUK BAŞLIKLI WEBİNAR DÜZENLENDİ

BAŞKENTGAZ İÇ TESİSLER MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİ VE DOĞALGAZ TOPRAKLAMA ÖLÇÜMLERİ YAPAN SMM ÜYELERİMİZLE TOPLANTI YAPILDI

ŞUBEMİZ KOMİSYONLARININ YÜRÜTMELERİYLE BİRLİKTE KOMİSYONLARIN VERİMLİLİĞİ DEĞERLENDİRİLDİ

ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

KATODİK KORUMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 42


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.