MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

MESLEK ODALARINI HEDEF ALAN MÜDAHALEYİ KABUL ETMİYORUZ!


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 46. Dönem Yönetim Kurulu, meslek odalarının yasalarını değiştirmeye yönelik mevzuat değişikliğine ilişkin bir açıklama yaptı. “Yasa teklifine karşı, tüm demokrasi güçleriyle birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz. Bizler, bu ülkenin ve toplumun ortak çıkarlarını, kamu yararı ilkesinden vazgeçmeden savunmaya devam edeceğiz” denilen açıklamanın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

MESLEK ODALARINI HEDEF ALAN MÜDAHALEYİ KABUL ETMİYORUZ!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından, meslek odaları ve baroların kuruluş kanunlarını değiştirmek için yapılan açıklamanın ardından, iktidar partisi marifetiyle hazırlanan mevzuat değişikliği, kısa zamanda parlamentonun gündemine taşınmak istenmektedir. 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş`ın toplumun çeşitli kesimlerini hedef alan söylemlerine yönelik Ankara Barosu`nun yaptığı açıklama üzerine, kimi gazetelerin köşe yazarları ve sosyal medya trolleri tarafından alevlendirilen "Cuma hutbesi" tartışmaları konusunda, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Mayıs 2020 tarihinde partisinin MYK toplantısında; Ankara Barosu, Tabip Odası başta olmak üzere Anayasa`nın 135. Maddesi uyarınca kurulmuş olan meslek odalarının seçim sistemi ve mevzuatlarının değiştirilmesini gündeme getirmiştir.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; Koronavirüs (Covid-19) ile mücadelenin dorukta olduğu ve tüm dünyanın gözünü halk sağlığına ve giderek bozulan ekonomik tedbirlere yönelttiği böylesine bir ortamda; Türkiye`deki siyasi iktidarın TMMOB Yasasını değiştirmek istemesi ancak, "akıl tutulması" olarak açıklanabilir.

Krizi fırsata dönüştürmek isteyen siyasi iktidar, küresel salgınla mücadelenin ilk günlerinde toplumun içinde bulunduğu panik ortamından ve yaşadığı büyük şaşkınlıktan yararlanmış; Kanal İstanbul Projesi ihalesini gerçekleştirmiş,  SİT alanlarını ve tarımsal alanları kullanıma açan yönetmeliği çıkarmıştır.

Siyasi iktidar, 18 Mart 2020 tarihinde, koronavirüse yönelik alınması gereken ilk tedbir paketini açıklamıştır. 19 maddelik tedbir paketi içinde sıralanan hiçbir madde işin ciddiyetinin anlaşılmadığını göstermiştir. Salgın sürecinde açıklanan diğer tedbir amaçlı alınan kararlar da aynı mantıkla sürdürülmüştür.

Anlaşıldığı kadarıyla, "hızlandırılmış bir koronavirüs çıkış programı" uygulayan hükümet, Ülkemizde uzun süredir yaşanan ekonomik krizi de bir şekilde kapatmanın yollarını aramaktadır.   

İktidara geldiği 18 yıldan beri, meslek odalarının faaliyetlerinden duyduğu rahatsızlığı çeşitli zamanlarda gündeme getiren siyasi anlayış, yasa taslakları hazırlamış ancak sonra da vazgeçmek zorunda kalmıştır.  

TMMOB ve odalardan neden rahatsızlık duyulmaktadır? Çünkü; TMMOB ve bağlı odaları, kuruldukları günden bu yana en zor dönemlerde bile iktidarların karar ve tasarruflarını toplumsal yarar ve mesleki fayda süzgecinden geçirip, bilimin ve aklın ışığında sadece gerçeklere dayalı çalışmalar yürütmüşlerdir.

Toplumun geleceğini yok eden ve halkımızın yüz yılda biriktirdiklerini "Özelleştirme" adı altında, yerli ve uluslararası sermaye gruplarına peşkeş çeken iktidara karşı durmuşlardır.

Türk Telekom`da yapılan, artık sağır sultanın bile duyduğu, yolsuzluk ve vurguna, enerji sektöründe yapılan özelleştirmeler ve izlenen neoliberal politikalara karşı çıkmışlardır.   Çıkmaya da devam edeceklerdir.

Keza, TMMOB ve diğer odaları kendi uzmanlık alanlarında görevlerini yerine getirmiştir. 

Hangi ad ile yapılırsa yapsınlar bu saldırıların temelinde, yerli ve uluslararası sermaye gruplarının talepleri yatmaktadır. Dinsel motiflerle saklamaya çalışılan asıl gerçek sadece budur.

Meslek odalarımıza yapılan müdahaleyi, sadece meslek odalarına değil, Ülkemizde yıllarca büyük bedeller ödenerek oluşturulan demokrasi kültürüne, toplumsal yaşam tarzına da bir müdahale olarak değerlendiriyoruz.

Bizler, mesleki bilgi birikimini, kamu yararı doğrultusunda ortaya koyan ve her platformda mücadele yürüten, meslek odalarımıza yönelen bu tür müdahaleleri kabul etmiyoruz.

Yasa teklifine karşı, tüm demokrasi güçleriyle birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bizler, bu ülkenin ve toplumun ortak çıkarlarını, kamu yararı ilkesinden vazgeçmeden savunmaya devam edeceğiz.

 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
46. DÖNEM YÖNETİM KURULU
12 Mayıs 2020 


 HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

23.05.2021
 


Çok Okunanlar


MÜHENDİS ADAYLARI STAJ İÇİN KONTENJAN BEKLİYOR

SİNOP NÜKLEER SANTRAL DAVASI BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILDI…

20 YILDA 4 MİLYON OLAN FİBER ABONE, 2 YILDA 24 MİLYONA ÇIKAR MI?

HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

TARAFTAR BİLİRKİŞİ İSTEMİYORUZ!

HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

PATRONLAR KURTULACAK ELEKTRİK FATURALARI ARTACAK (SÖZCÜ)

SİNOP`TAKİ NÜKLEER YALAN

TÜRKİYE, İNTERNET HIZINDA 176 ÜLKE ARASINDA 101’İNCİ SIRADA (SOZCU.COM.TR)

TÜRKİYE, İNTERNET HIZINDA 176 ÜLKE ARASINDA 101’İNCİ SIRADA (EGENİNSESİ.COM)

Okunma Sayısı: 20


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.