MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO ANKARA ŞUBESİ: ÖLÜM SAÇAN TESİSATLAR BİR AN ÖNCE REVİZE EDİLMELİ (EVRENSEL, 13.06.2020)


 
Ankara`da su baskını sonrası elektrik akımına kapılıp yaşamını yitiren yurttaşla ilgili açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası, eskimiş ve yetersiz mevzuatın acilen değiştirilmesini istedi.
 

 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, kaçak akım rölelerinin ve denetiminin hayati öneme sahip olduğunu belirterek su baskını sonrası elektrik akımına kapılıp ölen vatandaşla ilgili açıklama yaptı. Yönetmelikteki düzenlemelerin eksik ve yetersiz olduğuna dikkat çeken EMO, mevcut düzenlemelerin konut binaları ve müstakil evle için yapıldığını atölyeler, fabrikalar ve endüstriyel tesisler için son derece yetersiz olduğunu bildirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına çağrıda bulunan EMO eski, yıpranmış, ölüm saçan tesisatların bir an önce denetlenerek revize edilmelisi ve yenilenmesi uyarısında bulundu.

"OLAY YERİNDEKİ ELEKTRİK TESİSATI KULLANILAMAYACAK KADAR KÖTÜ"

Ankara Yenimahale`de 11 Haziran 2020 tarihinde etkili olan sağanak yağışın ardından su altında kalan dükkanından eşyalarını kurtarmak isteyen ve elektrik akımına kapılıp hayatını kaybeden Barış Canmercan`ın ölümüne ilişkin yazılı açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, bina ve çevresinde yapılan incelemeler sonucunda elektrik tesisatının kullanılamayacak kadar kötü durumda olduğunu belirtti.

Kaçak akım rölelerinin tesisatlarda bulunmaması veya fonksiyonlarını yerine getirmemesi sonucu bu tarz felaketlerin yaşanmakta olduğuna değinen EMO Ankara Şubesi, "Kaçak akım röleleri (Artık Akım Anahtarları) elektrikten kaynaklanan iş kazaları ve yangınların engellenmesinde önemli rol oynamaktadır. Ülkemizde iş kazalarında elektrikle temas önemli bir risk oluşturmaktadır. Güvenilir markalardan gerekli standartları taşıyan kaçak akım röleleri kullanılmalıdır. Kaçak akım rölesi seçiminde öncelik fiyattan ziyade kalite ve güvenilirlik olmalıdır. Binalarda ve işletmelerde can ve mal güvenliği açısından topraklamaların da Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği`ne göre yapılması ve senelik kontrollerinin aksatılmadan gerçekleştirilmesi gerekmektedir.Özellikle eski binaların elektrik tesisatları yönetmeliklerde belirtilen standartlara uygun hale getirilmeli; eski, yıpranmış, ölüm saçan tesisatlar bir an önce denetlenerek revize edilmeli ve yenilenmelidir" açıklamasında bulundu.

"ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ ACİLEN DÜZENLENMELİ"

Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği`nin günün gerisinde kaldığı ve acilen yenilenmesi gerektiği belirtilirken "Siyasi kaygılarla 1984 yılında Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği ile dönemin iktidarı tarafından "Fen Adamları" olarak tarif edilen elektrikçi, teknisyen ve teknikerlere proje üretme, elektrik iç tesisi yapımı, muayene ve kabul, işletme ve bakım gibi mühendis yetkileri verilmiştir. Bakanlık, fen adamlarına verilmiş olan bu yetkilerin olası kaybı sonucu fen adamlarının yapacağı lobiden endişe duyduğundan hiçbir güncellemeye yanaşmamaktadır" denilerek yönetmelikteki mevcut düzenlemelerin konut binaları ve müstakil evler için yapıldığını atölyeler, fabrikalar ve endüstriyel tesisler için son derece yetersiz olduğu ifade edildi.

EMO Ankara Şubesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından acilen Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği`nin TS HD 60364 standardı baz alınarak güncellenmelisini ve meslek odaları tarafından geçiş kılavuzları ile eğitimlerin verilmesini talep etti. (Ankara/EVRENSEL)

 YÖNETİM KURULUMUZDAN MESLEKTE 25., 40., 50. VE 60. YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZE KUTLAMA MESAJI

21.01.2021
 


Çok Okunanlar


EMO ANKARA ŞUBESİ 2021 OCAK AYI WEBINARLARI DÜZENLENECEK

ULUSLARARASI İSG VE YÖNETİM SİSTEMİ EĞİTİMLERİ BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİ KADIN KOMİSYONU: `GERİCİLİĞE GEÇİT YOK`

EMO ANKARA ŞUBESİ YENİ YIL TÜRK HALK MÜZİĞİ VE TÜRK SANAT MÜZİĞİ DİNLETİSİ

KATODİK KORUMA BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

FINDIKLI BELEDİYE BAŞKANI’NDAN ŞUBEMİZE ZİYARET

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK FATURASI VE FİZİBİLİTE-2 BAŞLIKLI WEBİNAR DÜZENLENDİ

ELEKTRONİK ÜRÜN GELİŞİM SÜRECİ BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

2020 YILINI BİTİRİRKEN 2021’DE YENİ YILA UMUTLA MERHABA

ATEX VE PATLAMAZLIK BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 20


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.