MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ADANA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADANA   HATAY   OSMANİYE 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
YALNIZ DEĞİLSİN

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

NÜKLEER ÇÖZÜM DEĞİL, TEHDİTTİR! YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR!


GÜNDEM

 
Adana Nükleer Karşıtı Platform (NKP) olarak, Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılmasının 75. yıldönümünde nükleer silahlanmaya ve nükleer santrallara karşı herkesi mücadeleye davet ediyoruz!
 

NÜKLEER ÇÖZÜM DEĞİL, TEHDİTTİR!  YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR!

ABD‘nin 2. Dünya Savaşı sırasında 6 Ağustos 1945 de Hiroşima`ya, 9 Ağustos 1945`te de Nagazaki`ye atom bombası atmasının üzerinden tam 75 yıl geçti.

Nükleer silahlanma karşıtı girişimlere paralel olarak devletler, barışçıl kullanım amaçlı anlaşmalarla nükleer silahlanmayı dizginlemeye çalışmaktadırlar. Ne yazık ki nükleer silahlanma yarışı devam etmektedir. Kaos içindeki dünyada nükleer silahlanma giderek daha büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Türkiye`de ise; Mersin/ Akkuyu ve Sinop/ İnceburun Yarımadasında yapılması planlanan Nükleer Güç Santrali ile üzeri örtülen bir nükleer silahlanma sevdası "teknolojik gelişim" olarak topluma dayatılmaya çalışılmaktadır.

ABD-SSCB karşıtlığında biçimlenen iki kutuplu dünyada güç dengesinin simgesi olan nükleer silahlanma, 2. Dünya Savaşı`nda ilk ve tek deneme olarak tarihe geçen Hiroşima ve Nagazaki‘de 210.000 den fazla insanın ölümü, daha fazla insanın yaralanması ve insanların genetik yapısının bozulmasıyla etkisi nesiller boyu devam eden yıkım imha planları hala durdurulamamıştır. İki kutuplu dünyanın yok oluşunun ardından bugün ABD emperyalizminin dünya üzerindeki egemenliği de sorgulanmakta, yeni şekillenen güç dengesinde de yine nükleer silahlanma arayışı dikkat çekmektedir. Kapitalizmin krizleri içerisinde giderek artan bölgesel savaş ve terör ortamı, nükleer silahlanma tehdidini dünya için daha da büyütmektedir.

Bugün resmi olarak ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin‘in ardından Hindistan, Pakistan, İsrail ve Kuzey Kore olmak üzere 9 ülkenin nükleer silah yaptığı, buna karşılık Türkiye‘nin de aralarında bulunduğu çok sayıda ülkede ise nükleer silahların bulundurulduğu bilinmektedir. Ne yazık ki ülkemizin içinde yer aldığı Ortadoğu, enerji paylaşım savaşlarının olduğu kadar, "nükleer güç" kavgasının da göbeğinde yer almaktadır. İran başta olmak üzere bugüne kadar Irak, Suriye gibi komşularımız da nükleer silahlanma nedeniyle uzun süre dünya kamuoyunun gündeminde tutulmuşlardır. Bölge ülkelerinin nükleer silahlanma arayışına, egemen emperyalist güçlerin bölgede hakimiyet sağlamak üzere gerçekleştirdiği doğrudan işgal dahil her türlü müdahaleleri için "nükleer silahlanma endişesini" gerekçe olarak kullanmaları da eşlik etmektedir.

Tüm bu karmaşık güç dengeleri ve politik kavgaların arasında bilinen değişmez gerçek, canlıların var olabildiği tek bir dünya bulunduğudur. ABD‘nin 6 Ağustos 1945 tarihinde Hiroşima‘ya gönderdiği "Küçük Oğlan" isimli atom bombasıyla çocuk-kadın 140.000 sivilin yok edildiği bir katliam yaşanmıştır. Şehrin yarısının bir anda yok olduğu bu patlamadan 3 gün sonra Nagazaki kenti hedef alınmış ve buraya da "Şişko adam" adını verdikleri bombayı atmışlar ve bu bombayla da 70.000 insan yaşamını yitirmiştir.

Bugün Hiroşima ve Nagazaki katliamlarının 75. yılında, nükleer silahlanmaya ve bu bağlamda Nükleer santrallere bir kez daha "
HAYIR" diyor, tüm dünya devletlerini " NÜKLEER SİLAHSIZLANMAYA" davet ediyoruz. 

Bunca yaşanmış acılara rağmen halen ülkemizin iki güzel bölgesinde ve Mersin/ Akkuyu ve Sinop/ İnceburun Yarımadası`nda Nükleer Güç Santrali planlama sevdasında olan siyasi iktidara sesleniyoruz; Ne Sinop`ta Ne Akkuyu`da nede Türkiye`nin bir başka yerinde Nükleer Santral istemiyoruz.

 

Nükleere İnat Yaşasın Hayat!

6 Ağustos 2020

ADANA  NÜKLEER  KARŞITI  PLATFORMEMO ADANA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET MAK, ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE KAYIP-KAÇAK KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERİ

13.11.2014
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 109


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.