MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

12 EYLÜL FAŞİZMİNE KARŞI DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 47. Dönem Yönetim Kurulu’nca, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin 40. Yılı nedeniyle yapılan basın açıklamasında, “katılımcı, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir anayasal düzene kavuşuncaya kadar mücadeleye devam edileceği” vurgulandı. Açıklamanın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI


12 EYLÜL FAŞİZMİNE KARŞI DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

 

40 yıl önce bugün, 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle emperyalizmin istekleri doğrultusunda Türkiye yeniden yapılandırılmış, demokrasiden emek güçlerine, hukuktan çalışma hayatına, sağlık, eğitim ve enerjiye kadar tüm alanlarda uygulanan liberal programın yıkıcı etkileri olmuştur. 12 Eylül`ün etkileri belleklerimizden silinmeyecektir.

İleri demokrasi adı altında otoriter bir yönetim anlayışıyla 12 Eylül`ün uygulamaları günümüzde de maalesef devam etmektedir. Cezaevinde tutulan siyasiler, aydınlar, tutuklu gazeteciler, haksız gözaltı ve hapis kararları, barışı savunduğu için ihraç edilen akademisyenler, sendika ve demokratik kitle örgütlerine yönelik baskılar, muhalefeti sindirmeye yönelik uygulamalar, iktidarın sopasına dönüştürülen hukuk kurumları, gücünü ve itibarını yitirmiş parlamento, neoliberal politikalar, ırkçı-gerici ideolojik daha pek çok uygulama 12 Eylül döneminden bugüne etkisini sürdürmektedir. 

Çevreye, doğaya ve topluma zarar veren rant projeleri "ben yaptım oldu" mantığıyla yürürlüğe konulmakta, bilimsel ve teknik kurallar, mühendislik ilkelerinin hiçe sayıldığı uygulamalar kamu yararına aykırı olarak yaşama geçirilmektedir.  İşte bu ortamda demokratik işleyişe sahip özerk yönetim anlayışının belki de ülkemizde tek örneği sayılabilecek olan kamu tüzel kişiliğine sahip meslek örgütlerimiz, tüm baskı ve sindirme politikalarına rağmen geri adım atmayarak ranta ve talana karşı mühendislik hizmet alanlarının kar hırsına terk edilmeyeceği bir düzen için mücadelesine devam edecektir. 

Bilinmelidir ki bizler, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu ülkenin aydınlık yüzleri olan mühendis üyelerimizle birlikte 12 Eylül`ün etkisini geriletmek için darbelere, gericiliğe ve neoliberalizme karşı direnmeye devam edeceğiz. Katılımcı, eşitlikçi, emek ve özgürlükçü, demokratik, sosyal ve laik; parasız eğitim, sosyal sağlık güvencesi ile çalışma ve insanca yaşama hakkını, her türlü kültür ve kimliğin özgürce ifade edilebildiği, barış taleplerini dile getiren ve bir arada yaşamı güvence altına alan bir anayasal düzene kavuşuncaya kadar mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

47. DÖNEM YÖNETİM KURULU

12 Eylül 2020
TELE 1 – ANA HABER BÜLTENİ

23.10.2020
 


Çok Okunanlar


TBMM SANAYİ, TİCARET, ENERJİ KOMİSYONU BAŞKANI’NA YANIT

DURMAK YOK, ELEKTRİK ZAMLARI İLE YOLA DEVAM…

ŞİRKETLERE VAR VATANDAŞA YOK!

EMO 47. DÖNEM 1.KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI BAŞLADI…

SİNOP NÜKLEER GÜÇ SANTRALI ÇED OLUMLU KARARI YARGIYA TAŞINIYOR…

ARTI TV YAYINI

ENERJİ KOMİSYONU`NDA `BABAM OTO ELEKTRİKÇİSİYDİ` TARTIŞMASI (SOL.ORG.TR)

SMM DAİMİ KOMİSYON TOPLANTISI

EMO HUKUK ORTAK TOPLANTISI

NKP EŞGÜDÜM TOPLANTISI SİNOP’TA DÜZENLENDİ…

Okunma Sayısı: 136


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.