MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SİNOP NÜKLEER SANTRAL PROJESİ DIŞARIYA KAYNAK AKTARIM ARACIDIR! 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 47. Dönem Yönetim Kurulu, Sinop Nükleer Santralı ÇED Raporu’nun onaylanmasına karşı yaptığı açıklamada, “nükleer santrallar üzerinden halkın vergileri ile Rus oligarkların zengin edilmesine devam edilmek istendiğini” vurguladı. Toplumsal hiçbir yararı olmayan, aksine büyük yaşamsal riskler taşıyan nükleer güç santrallarından vazgeçilmesi istenen açıklamaya yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI


SİNOP NÜKLEER SANTRAL PROJESİ DIŞARIYA KAYNAK AKTARIM ARACIDIR!

 

Sinop Nükleer Santralı için nihai çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 11/09/2020 tarihinde hukuka aykırı olarak onaylandı. 

Çevresel etki değerlendirmesi sürecinde halkın katılımı toplantısı, ÇED Yönetmeliği`nin önemli bir parçasıdır. Sinop Nükleer Santralı ÇED halkın katılımı toplantısının 6 Şubat 2018 tarihinde Sinop`ta yapılacağı duyurulmuş ancak EMO, TMMOB, TTB ve TBB temsilcilerinin yanı sıra milletvekillerinin, belediye başkanlarının da aralarında olduğu Sinop halkının bu toplantıya katılımı kamu yönetimi tarafından fiilen engellenmiş ve bu durum 200`den fazla katılımcı tarafından tutanakla imza altına alınarak belgelenmiştir. 

Kim tarafından nasıl yapılacağı belli olmayan Sinop Nükleer Santralı`nın ÇED süreci bile halkın ve meslek odalarının istek ve iradesi dışında, zorla dayatılarak sürüdürülmektedir. 

Koronavirüs salgınının Türkiye`nin tamamına yayıldığı, Ankara`nın Whuan olarak anılmaya başlandığı, ülke çapında küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyük ölçüde tasfiye olduğu, yurttaşların geçim kaygılarının sağlık kaygılarının üstüne çıktığı, döviz TL kurunun kontrolden çıkarak TL`nin değer kayıplarının rekorlar kırdığı bir dönemde siyasi iktidarın tamamen rant odaklı bir enerji projesine, halkın gerçek ihtiyaçlarını öteleyerek öncelik vermesi akıl ve mantık dışıdır.

Ülkemizde yıllardır enerji talebinin gerçek dışı abartılı tahminleri üzerinden yapılan üretim planlamaları nedeniyle arz fazlası oluşmuştur. Koronavirüs etkisiyle derinleşen ekonomik kriz sonucu 2020 yılı Nisan ve Mayıs aylarında bir önceki yıla göre yüzde 20 talep daralması yaşanmıştır. Haziran ayında salgın riskine rağmen normalleşme süreci başlatılmış ancak enerji talebindeki düşüş devam etmiştir.

EPDK`nın en son yayımladığı Haziran Ayı Elektrik Sektör Raporu`na göre elektrik tüketimi bir önceki yılın Haziran ayına göre yüzde 3.18 düşmüştür. Söz konusu raporda dikkat çeken önemli bir husus, EÜAŞ`ın elektrik üretiminde yaşanan yüzde 44.37`lik azalmaya karşılık, özel sektör üretiminin yüzde 40`ın üzerinde artmasıdır. Yine raporda dikkat çeken diğer bir husus üretimde hidrolik kaynaklar bazında yüzde 30, rüzgarda yüzde 26`lık azalma olurken, ithal kömür bazında yüzde 45, doğalgazda ise yüzde 17`lik artış olmasıdır. (Tablo: Haziran 2020 döneminde lisanslı elektrik üretiminin kaynaklar bazında dağılımı ve 2019 yılı Haziran Ayı ile karşılaştırması MWh - % Kaynak:EPDK)

 

Bu rapor bile bize gösteriyor ki, halkımızın vergileri doğalgaz ve kömür üzerinden Rusya`nın oligarklarına aktarılmaya devam edilmektedir.

Türkiye`deki nükleer santral projelerinin anlaşmaları incelendiğinde, dolar cinsinden piyasa fiyatının 2-3 katı pahalı ve uzun süreli alım garantileriyle dışa bağımlılığımız artarken, uranyum yakıtı ve nükleer santrallar üzerinden halkımızın vergileri ile Rus oligarkların zengin edilmesine devam edilmek istendiği anlaşılmaktadır.

Enerji alanında eğer yatırım yapılması gerekiyorsa, ilk olarak enerji verimliliği ulusal bir politika olarak ele alınmalı ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim artırılmalıdır.

Toplumsal hiçbir yararı olmayan, aksine büyük yaşamsal riskler taşıyan nükleer güç santrallarından vazgeçilmesi çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. Ülkemizin ne nükleer santrallara, ne de termik santrallara ihtiyacı yoktur. İnsanlara, çevreye ve doğaya zarar veren yatırımlardan vazgeçilmelidir.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

47. DÖNEM YÖNETİM KURULU

15 Eylül 2020

 

Dosyalar

(96 KB)TELE 1 – ANA HABER BÜLTENİ

23.10.2020
 


Çok Okunanlar


TBMM SANAYİ, TİCARET, ENERJİ KOMİSYONU BAŞKANI’NA YANIT

ELEKTRİK FATURASINI YARIYA DÜŞÜRME SANATI (GAZETEDUVAR.COM.TR/ÖNDER ALGEDİK)

DURMAK YOK, ELEKTRİK ZAMLARI İLE YOLA DEVAM…

ŞİRKETLERE VAR VATANDAŞA YOK!

EMO 47. DÖNEM 1.KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI BAŞLADI…

ARTI TV YAYINI

ENERJİ KOMİSYONU`NDA `BABAM OTO ELEKTRİKÇİSİYDİ` TARTIŞMASI (SOL.ORG.TR)

SMM DAİMİ KOMİSYON TOPLANTISI

EMO HUKUK ORTAK TOPLANTISI

EMO 47. DÖNEM ENERJİ DAİMİ KOMİSYONU TOPLANDI…

Okunma Sayısı: 87


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.