MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 GAZİANTEP ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADIYAMAN   GAZİANTEP   KAHRAMANMARAŞ   KİLİS 
 

 
FORMLAR
 
ŞUBEMİZ ÜYELERİNE FİRMALAR TARAFINDAN YAPILAN İNDİRİMLER VE SÖZLEŞMELER
 

EMO Gaziantep Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 7

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

YARGITAY: YÜKSEK GERİLİMLİ TESİSLERDE ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ YETKİLİ


BASIN AÇIKLAMASI


 
Yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde işletme sorumluluğunun yalnızca elektrik mühendislerince üstlenilmesine karşı yürütülen mahkeme sürecinde Yargıtay son noktayı koyarak, mevzuat uyarınca elektrikle ilgili fen adamlarının yüksek gerilim tesisleri işletme sorumlusu olma yetkisi bulunmadığına dair kararı onadı.
 

Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği`nin 60. maddesi "Tüm yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde teknik konulardan sorumlu elektrik mühendisi olmalıdır. 154 kV ve daha büyük kuvvetli akım tesislerinde (uzaktan kumanda edilen TM ler hariç) işletme sorumlusu olarak en az bir elektrik mühendisi bulundurulmalıdır." şeklinde düzenlenmiş olup yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde işletme sorumluluğunun elektrik mühendisleri tarafından yapılabileceği açık bir şekilde ifade edilmiştir.

Ne yazık ki uygulamada elektrikle ilgili fen adamlarının, yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde işletme sorumluluğunu üstlendiği gözlenmektedir. AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş tarafından işletme sorumluluğunun elektrik mühendisi yerine elektrik teknisyenine verildiğinin tespit edilmesi üzerine anılan firmaya uyarı yazısı gönderilmiştir.

İlgili firmaya ait trafonun işletme ve bakım işlerini üstelenen elektrik teknisyeni, AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş`nin yazısının iptali ile çekişmenin önlenmesi talebiyle olayı yargı mercilerine taşımıştır. Aydın 3 Asliye Hukuk Mahkemesi`nde görülen davada; elektrik teknisyenlerinin yüksek gerilimli kuvvetli akım tesisinde işletme sorumluluğu görevi üstlenip üstlenemeyeceği tartışılmıştır. Mahkemenin 17.01.2018 tarihli kararında AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş`nin yazısında ilgili firmanın Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği hükümlerine uygun davranmasının istenildiği, bu yönetmelik hükmü ortadan kaldırılmadıkça AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş`nin farklı bir uygulama yapmasının mümkün bulunmadığı gerekçesiyle davacı elektrik teknisyeninin davası reddedilmiştir.

Anılan ret kararına karşı elektrik teknisyeninin yapmış olduğu itiraz üzerine dosyayı inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi ise; Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği`nin 60. maddesi gereğince elektrik tesisleri işletme sorumlusu olarak bir elektrik mühendisinin görev alması gerektiği, Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik hükümlerinde de yüksek gerilim tesisleri bakımından işletme sorumluluğuna ilişkin bir yetkinin fen adamlarına verilmediği bu nedenlerle elektrik teknisyeninin yönetmelik hükümlerince büyük kuvvetli akım tesislerinde işletme sorumlusu olarak görev yapmasının hukuken kabul edilemeyeceğine karar vermiştir.

Anılan kararda ayrıca benzer bir tartışmanın idare mahkemesinde yapıldığı ve idare mahkemesi kararında geçen; yüksek gerilim tesislerinde elektrik işletme sorumluluğunun Odamız tarafından belirlenen uygulama esaslarına göre düzenlenmiş "Elektrik YG Tesisleri İşletme Sorumlusu Belgesi"ne sahip elektrik mühendisleri tarafından üstlenebileceği hükmü hatırlatılmıştır.

Bölge Adliye Mahkemesi kararına karşı temyiz yoluna başvuran davacı elektrik teknisyeninin itirazları Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından da değerlendirilerek 25.06.2020 tarihinde reddedilmiştir. Kesinleşen bu karar ile elektrikle ilgili fen adamlarının yüksek gerilim (YG) tesisleri işletme sorumluluğu üstlenemeyeceği bir kez daha ortaya konulmuştur.

 GÜNEYDOĞU ENERJİ FORUMU 2021 TAMAMLANDI

06.12.2021
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 468


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.