MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

NKP: SİNOP`U FEDA ETMEYECEĞİZ! 
Halkın itirazlarına rağmen Nükleer Santral projesine verilen ÇED Olumlu kararına karşı itiraz dilekçelerini sunan Sinop Nükleer Karşıtı Platform tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.
 

Sinop Nükleer Karşıtı Platform, Sinop Nükleer Santrali hakkında verilen ‘Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu` raporuna karşı açılan davada, Sinop Adliyesi`ne itiraz dilekçelerini sundu.


Verilen itiraz dilekçesi sonrasında yapılan basın açıklamasına Sinop NKP bileşenlerinin yanı sıra TTB, KESK, TMMOB`ye bağlı; EMO, JMO, Metalurji Müh. Odası, ŞPO, Sinop Barosu, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Belediye Başkanlığı, Ayancık Belediye Başkanlığı, SNKPDER, Sinop ÇDD, ÇYDD Sinop Şubesi, Ayancık Çevre Koruma Derneği, Sinop Kent Hakları Derneği ve Sinoplu Yurttaşlar katılım sağladı.


Yurttaşların ÇED raporunun iptali için başvuruda bulunmasının ardından gerçekleştirilen basın açıklamasında, "Tüm baskılara rağmen Sinop‘a nükleer santral yaptırmayacağız" denilirken, nükleer santralin yapılması halinde yaratacağı tahribat anlatıldı.


"Sinop NS Projesinin iptal edilmesine kadar her alanda mücadelemizi sürdüreceğiz" denilen basın açıklamasının tamamı şu şekilde:


Bilindiği üzere Sinop ili Merkez ilçesi, Abalı Köyü İnceburun Mevkii`nde EUAŞ İnternational ICC Merkezi Jersey Adaları Türkiye Merkez Şubesi tarafından yapılması planlanan ‘Sinop NS‘ Projesi ile ilgili olarak ÇED yönetmeliği gereğince hazırlanan nihai ÇED Raporunun ÇŞB`na sunulduğu ve 11 Eylül 2020 tarihinde ÇED olumlu raporu alındığını ne yazık ki öğrenmiş bulunuyoruz.

 

Bu nedenle de bugün Sinop Adliyesi‘nde Sinop Nükleer Karşıtı Platform Bileşenleri, TTB, KESK, TMMOB`ye bağlı EMO, JMO, Metalurji Müh. Odası, ŞPO, Sinop Barosu, Milletvekilimiz Barış KARADENİZ, Sinop Belediye Başkanlığı, Ayancık Belediye Başkanlığı, SNKPDER, Sinop ÇDD, ÇYDD Sinop Şubesi, Ayancık Çevre Koruma Derneği, Sinop Kent Hakları Derneği ve Sinoplu Yurttaşlar grubu olarak Sinop NS ÇED belgesine itiraz ederek davamızı açtık.


06 Şubat 2018 tarihinde ÇED başvuru dosyasının açıklanacağı ‘Sinop halkını bilgilendirme‘ toplantısına Sinop halkı alınmamıştır. Sinop halkının bilgilendirme toplantısının yapılacağı salona girmelerini önlemek içinde toplantının yapılacağı Sinop Üniversitesi Uygulama Oteli konferans salonuna 2 km. mesafede güvenlik güçlerince bariyer oluşturularak halkın katılımı önlenmiştir.

 

Toplantıya; başta Sinop halkı olmak üzere belediye başkanları, milletvekilleri ve Sinop Nükleer Karşıtı Platform üyeleri (dernekler, sendikalar ve siyasi partiler) alınmamışlardır. Salonda var olduğu söylenen iktidar partisi milletvekili ve yandaşları ile öğrencilerin bulunması bu toplantının yapılmış olması anlamına gelmezdi ve biz bunun yok hükmünde olduğunu söylüyoruz.

 

Yine Sinop`ta yapmaya çalışılan ÇED`in ‘halkı bilgilendirme poplantısının‘ devamı niteliğinde olan ve Ankara/İLBANK A.Ş. Sosyal Tesisleri‘nde gerçekleştirilmeye çalışılan İnceleme Değerlendirme Kurulu (İDK) toplantısı da yok hükmünde olup, kabul edilemez. Ve tarafımızdan da kabul edilmemiştir.

 

Biz diyoruz ki;

 

- Enerjinin bir insan hakkı olduğu gerekçesinden hareketle, insanın sağlıklı ve adil bir yaşam sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu enerjinin tedarik ve sunumu kamusal bir hizmeti gerekli kılmaktadır.

 

- Dışa bağımlılığı daha da arttıran NS`nin atık sorunu çözümlenememiş, bünyesinde birçok risk taşıyan ve gelişmiş ülkelerin bile artık terk etmeye başladığı kendi ülkelerine tesis etmedikleri NS projelerinden vazgeçilmelidir. Bu projeler tarihin çöp sepetine atılmalıdır.


- Uzun Süren ÇED süreci sonunda çevresel etkileri de kapsayan toplumsal etki değerlendirmesi çalışmaları, öngörülen enerji yatırımlarının bölgemiz halkının toplumsal yaşamına etkilerini de değerlendirecek bir içerikte yapılmalıdır. Bu proje başta Sinop olmak üzere Türkiye`nin ekolojik dengesini bozma yönünde ve kapitalist ülkelerin menfaatleri doğrultusunda tesis edilmektedir. Bu anlamda Sinop/ İnceburun Yarımadasına yapılması düşünülen NGS projelerinden derhal vazgeçilmelidir. Proje bir daha gündeme çıkartılmamak üzere derhal iptal edilmelidir. Alınacak bu karar kamuoyu ile derhal paylaşılmadır.

 

- Sinop NGS yapılması halinde Soğutma suyu Karadeniz`den çekileceği ÇED naşvuru dosyasında (10/173) görülmektedir.

 

Buna göre:

 

4 Ünite için 1 Yılda; 10.077.696.000 m3/yıl (on milyar yetmişyedi milyon altıyüz doksanaltı bin m3) su denizden çekilip gerekli soğutma yapıldıktan sonra  tekrar denize deşarj edilecektir.


SİNOP İLİ VE İLÇELERİNDE 2,5 YILDA TÜKETİLEN KULLANMA VE İÇME SUYUNU Sinop NGS (1) BİR GÜNDE TÜKETİP KİRLETTİKTEN SONRA TEKRAR KARADENİZE DEŞARJ EDECEKTİR.


Diğer bir deyişle Karadeniz`de yaşam bitirilecektir.

 

- Birde Sinop ili ve Merkez ilçe köylerinin içme ve kullanma suyundan da bahsedelim; 2009 yılında DSİ tarafından hazırlanan ön rapora göre de Erfelek barajında bir günde üretilen içme ve kullanma suyu 54.000m3/gündür. Bu sudan saniyede 140 lt/sn`lik su Sinop NS` ye tahsis edildiği ‘Sinop Nükleer Santrali Projesi başvuru dosyası sayfa 63/173‘de belirtilmektedir. Sinop İli ve köylerinin Erfelek Barajından aldığı suyun 13.000 m3/gün`lük miktarı Sinop NS`ye verildiğinde Sinop susuz kalabilecektir.

 

- ÇED belgesi incelendiğinde görüyoruz ki; kervan yolda düzülür misali kopyala yapıştır yöntemiyle ve fotokopilerle yapılmıştır. Bu da göstermektedir ki dünyada örnekleri görüldüğü üzere ( Fukuşima, Çernobil ve Üç Mil Adası) yine canlı yaşamını yok sayan ekolojik dengeyi gözetmeyen bir santral modeli önümüze durmaktadır.

 

- Biz Sinop halkı ve Sinop Nükleer Karşıtı Platform bileşenleri olarak hiçbir koşulda Sinop NS`nin yapılmasına izin vermeyeceğiz. Kapitalizmin kirli emellerine Sinop`u feda etmeyeceğiz.

 

Sinop NS Projesinin iptal edilmesine kadar her alanda mücadelemizi sürdüreceğiz.

 

Nükleere İnat Yasasın Hayat!"TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


YAPAY ZEKÂ VE ROBOTLAR

SİNEMA ATÖLYESİ: O BİZDEN BİRİ DEĞİL SÖYLEŞİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

HATAY SANAL TURU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KAMUSALLAŞTIRMA SÖYLEŞİLERİ`NİN İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KİTAP: İSTANBUL`UN 700 YILLIK KARAKUTUSU: GALATA

PSİKOSİNEMA: ŞİDDETE DAİR SİNEMA ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

EMO İSTANBUL ŞUBESİ HAFTALIK ETKİNLİK TAKVİMİ

Okunma Sayısı: 32


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.