MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

`DOĞAL KAYNAKLAR ŞİRKETLERİN TALANINA AÇILAMAZ` 

BASINA VE KAMUOYUNA


DOĞAL KAYNAKLAR ŞİRKETLERİN TALANINA AÇILAMAZ

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi`nin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunulduğunu enerji sektörü ile ilgili bir meslek odası olarak basın ve sosyal medyadan öğrenmiş bulunuyoruz. Torba kanun mantığı ile hazırlanan ve her bir maddesi farklı kanunların değişikliğini içeren teklifin meslek alanımızı ilgilendiren 4646, 5346 ve 6446 sayılı kanunları içeren değişiklikler detaylı olarak incelenmiştir.

 

Teklifin gerekçesinde düzenlemenin "özel sektör yatırımcılarının faaliyetlerini daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmesini temin etmek" amacı ile yapıldığı belirtilse de teklif incelendiğinde, özelleştirmeyi çabuklaştırma ve basitleştirme gerekçesi ile kamu yararının tespitine dair denetim mekanizmalarını ortadan kaldırılarak sermayeyi önceleyen kamulaştırma işlemlerinin hızlı ve denetimden uzak gerçekleştirilmesini sağlamak üzere düzenlemeler yapılmak istendiği, Alpu Termik Santrali örneğinde de olduğu gibi görülmektedir.

 

Teklif içerisinde yer alan 5346 Sayılı "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımı"na ilişkin kanun maddelerinde yapılan değişiklikler arasında, biyokütle tanımı içerisinde yer alan ve petrokimya ürünü olarak işlenmesi halinde çevre ve sağlık sorunlarına yol açabilecek "atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan ürünler" ifadesi, yenilenebilirlik kavramı ile çelişmektedir.

 

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında yer alan Hidroelektrik Santralleri ve Rüzgar Enerji Santralleri gibi büyük güçteki tesislerin maliyetleri elektrik tarifelerine yansıtılmaktadır. Dolayısıyla YEKDEM, elektrik tarifeleri üzerinden büyük kapasiteli hidroelektrik ve rüzgar enerji santrallerine mali kaynak aktarma mekanizması haline dönüşmüştür. Ayrıca kaynak türü ve teknolojisi ne olursa olsun doğaya ve insan sağlığına zarar veren, toplumsal yaşamı olumsuz etkileyen yenilenebilir enerji üretim tesislerinin de YEKDEM kapsamında yer alması büyük bir çelişkidir.

 

"Tüketici" olarak tanımlanan geniş halk kesimlerine, düşük maliyetli sürekli ve kaliteli enerji sunumu düzenleme içerisinde karşılık bulamamaktadır. Ulusal tarife uygulamasının doğru bir uygulama olduğu düşünülmekle birlikte, elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesine gerekçe olarak sunulan kayıp-kaçak tüketimlerinin kabul edilebilir seviyelere düşürülmesine ve enerjinin verimli kullanılmasına dönük ciddi bir düzenleme yapılmadığı görülmüştür.

 

Bu doğrultuda abone gruplarına yönelik yapılması gerekenler olarak;

·Dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda olan kayıp kaçak tüketimlerinin ve sayaç okuma giderlerinin faturalara yansıtılmamalı,

·TRT payının sanayi abone gruplarında olduğu gibi tüm abone gruplarından kaldırılmalı,

·Belediye Tüketim Vergisinin sanayi abonelerinde olduğu gibi tüm abone gruplarına yüzde 1 olarak uygulanmalı,

·KDV oranlarının, mesken abone grubundan kaldırılması, diğer abone gruplarında da makul bir seviyeye düşürülmesi gerekmektedir.

 

Tüm bunlar doğrultusunda kamusal kaynaklarımızın, yaşam alanlarımızın, doğal ve kültürel miraslarımızın özel şirketlerin sınırsız ve kontrolsüz talanına açılmasını önleyecek tedbirler alınmalı; denetim mekanizmalarıyla toplumsal çıkarların, halk sağlığının, çevresel koşulların ve iklim değişikliğinin gözetildiği yasal düzenlemeler TBMM`nin önceliği olmalıdır.

 

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

ESKİŞEHİR ŞUBESİTORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEKİN

23.11.2020
 


Çok Okunanlar


ORTA GERİLİM GÜÇ SİSTEMLERİNDE ENERJİ KALİTESİ

TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEKİN

TBMM SANAYİ, TİCARET, ENERJİ KOMİSYONU BAŞKANI’NA YANIT

TURGUT ÖZAL’IN EMO’DAN ATILDIĞI” İDDİASI DOĞRU DEĞİLDİR

ŞİRKET DEĞİL, HALK ODAKLI; TÜKETİMİ DEĞİL, VERİMLİLİK VE TASARRUFU TEŞVİK EDEN BÜTÇE İSTİYORUZ

PANDEMİ DÖNEMİNDE KADINA YÖNELİK ŞİDDET ARTTI

Okunma Sayısı: 9


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.