MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

LASTİK YAKMA TESİSLERİ Mİ GELİYOR? (ÖNDER ALGEDİK-GAZETEDUVAR.COM.TR)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


 
Araba lastiği yakmaya göz yuman ve hatta üstüne yenilenebilir desteği vermeyi içeren değişiklik kanuna yeni girmiyor. 2016 yılında kanuna girmişti bile. Bu değişiklik görüşüldüğünde komisyonda sıfır vekil tarafından itiraz edildi. Genel kurulda sıfır vekil tarafından itiraz edildi. Genel kurul oylamasında ise sadece 25 vekil RED oyu verdi.
 

Her şey 21 Ekim`de eski Trabzon vekili Haluk Pekşen`in "Torba yasa TBMM`den geçiyor! KOCAELİ, ERZİNCAN ve DÜZCE`de ARAÇ LASTİĞİ YAKARAK elektrik üretilecek." tweeti ile başladı. Aynı gün Cumhuriyet Gazetesi`nden Tuncay Mollaveisoğlu "Lastiği Kim Yakacak?" (1) diyerek konuyu köşesine taşıdı.

22 Ekim`de Düzce gazeteleri "Zehir Saçan Fabrika Düzce`ye Kurulacak İddiası" (2) gibi manşetlerle konuyu kentin gündemine taşıdı.

26 Ekim`de Kocaeli Gazetesi`nden Serkan Üldeş (3) konuyu araştırıp taraflara sordu. AK Parti vekili İlyas Şeker bunun mümkün olmadığını, zaten halka sorulacağını belirtirken, CHP`li ve HDP`li vekiller bunun komisyondan geçtiğini ve muhalefet şerhlerini koyduklarını ifade ettiler.

27 Ekim`de En Kocaeli gazetesinden Engin Şahin (4), Haluk Pekşen`e "yakmayıp ne yapacağız" sorusunu sorarak karşı çıktı.

Sonra iş daha çok büyüdü.

Kocaeli`nde örgütler toplantılar yapmaya başladılar. 30 Ekim`de Kocaeli Akademik Odalar Birliği (5) geniş katılımlı bir açıklama yaptı. İş o kadar büyüdü ki ülkedeki ekoloji örgütleri (6) de bu tartışmaya girdi.

Özetlersek, ortada bir maden ve enerji ile ilgili torba yasa düzenlemesi vardı, o düzenleme araba lastiği yakmanın önünü açıyordu ve Kocaeli, Düzce, Erzincan`da tesisler kurulacaktı.

Ama bu özetin hiçbir doğru yanı yoktu.

NEREDEN ÇIKTI? 

Konu aslında Gazete Duvar`da "Vekiller Elektrik Piyasası Kanunu‘nu bilseler!" başlıklı 19 Ekim tarihli yazıda ilk defa ifade edildi. Yazıyı okuyan editör başlığın altına şu cümleleri üste çıkarmıştı:

"2020 yılında 8 firma orman atığı ve araba lastiği yakacak, her 1 kwh için YEKDEM‘den 13,3 sent gibi bir para kazanacak. Acaba araba lastiği yakılan Kocaeli, Düzce ve Erzincan‘ın vekilleri bu durumu biliyorlar mı? Tutanaklara göre kimse bilmiyor!"

Ortada Aziz Nesin`lik bir durum söz konusu idi. Konuyu vekiller bilmiyordu evet ama bilenler de yanlış biliyordu.

DOĞRUSU NE? 

Birincisi, bu bir torba kanun değil, esas kanun. Adı "Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi". Bazı kanunlar enerji ile ilgili bazı kanunlar. Her şeyiyle elektrik piyasası ve onun alt bileşenleri ile ilgili.

İkincisi, araba lastiği yakmaya göz yuman ve hatta üstüne yenilenebilir desteği vermeyi içeren değişiklik kanuna yeni girmiyor. 2016 yılında kanuna girmişti bile. Bu değişiklik görüşüldüğünde komisyonda sıfır vekil tarafından itiraz edildi. Genel kurulda sıfır vekil tarafından itiraz edildi. Genel kurul oylamasında ise sadece 25 vekil RED oyu verdi.

Üçüncüsü, mevcut düzenlemede Kocaeli, Düzce ve Erzincan`ın adı bile geçmiyor.

Dördüncüsü, bu santraller zaten var.

Beşincisi ise, olacak olan lastik değil, dahası var ve şimdi oraya girmeyelim. Yüreğimize iner.

LASTİK YAKAN FABRİKALARI AÇIKLIYORUM!

Kanun değişince tüccarlar elini çabuk tuttu ve daha 1,5 yıl olmadan lastik yakan iki tesis işletmeye alındı. Bu tesisler lastiği basınçlı bir ortamda ısıtarak petrol türevi olan yağı çıkartıyor, bu işlem sırasında bir dizi hammadde, toksik madde ve gaz da çıkıyor. Sonra yağı yakarak elektrik elde ediyorlar. Biokütle olarak sayılacak bir yanı yok ve çevre açısında tam bir felaket.

Ama felaket bununla kalmıyor. Lastiğin biokütle olarak sayılması 2016`daki değişiklik ile oldu. Böylece araba lastiği yenilenebilir sayılıyor, kimyasal bir ürün yakılabiliyor ve üstüne en yüksek fiyattan elektrik satış geliri elde ediliyordu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre Kocaeli`nde bulunan tesis 30 Ekim 2017`de, Düzce`deki tesis ise 31 Ekim 2017`de işletmeye alındı. Ama asıl önemlisi Erzincan tesisi. Erzincan`daki tesis ile ilgili olarak EPDK, 23 Kasım 2017`de kurul kararı ile lisans değişikliği yaptı. İlk lisans tarihi ise 1 Mart 2012. O lisansta tesis her ne kadar biokütle diye gözükse de, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) listesinde "lastik atığı" diye geçiyor.

Yani beşinci noktayı özetleyebiliriz, lastik yakarak elektik elde etmek oldukça eski, 2016`dan önce de vardı!

Ortada yıllardır çalışan ve lastik yakan tesisler, bunun farkında olmayan komşuları, daha sonra bunlara yenilenebilir imtiyazı veren bir kanun değişikliği ve şimdi de bunu genişleterek belediye çöplerini de yakmanın önünü açacak bir düzenleme var. Teklif komisyondan geçti, şimdi genel kurul yolunda. 2016`da sıfır karşı çıkış ve sadece 25 RED oyu ile geçmişti. Şimdilerde konu yanlış bilinse de karşı çıkılan bir sorun haline dönüşmüş durumda. Bir de doğru bilinse sadece çöp yakmak değil, araba lastiği yakmak değil, enerji şirketlerine imtiyazlar getiren kanun değişikliği çöpe atılabilir.

Ezberci ve popülist siyaset bizleri yanlış şeylerin etrafında dolaşmaya zorluyor ve bu hali ile bu tasarıyı durdurmayı imkânsız kılıyor. Ama tersi durumda, yani sorgulayan, araştıran, doğadan yana bir bakış açısı bize farklı şeyleri müjdeliyor. Hem de düşündüğümüzden daha kolay bir şekilde olabileceğini gösteriyor.

1- https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/tuncay-mollaveisoglu/lastigi-kimler-yakacak-1774917
2- http://www.duzceninsesi.com.tr/Gundem-Haberleri/62344-zehir-sacan-fabrika-duzceye-kurulacak-iddiasi-
3- https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/5637996/kocaelide-arac-lastigi-yakilip-enerji-uretilecek
4- https://www.enkocaeli.com/makale/5645649/engin-sahin/bir-oneriniz-var-mi
5- http://www.kocaelitabip.org.tr/HaberDetay?ID=695d147c-026e-4e0f-a7f9-8138a2b172e9
6- https://ekolojibirligi.org/hava-kirlililigi-olumlerinde-ilk-siralarda-yer-alan-kocaeline-lastik-yakma-fabrikasi-kuruluyor/


 

(gazeteduvar.com.tr; 09.11.2020)HALK TV- ANA HABER

25.02.2021
 


Çok Okunanlar


ACI KAYBIMIZ…PERİHAN PULAT’I KAYBETTİK…

EMO KADIN KOMİSYONU 8 MART ETKİNLİKLERİ

NKP İSTANBUL BİLEŞENLERİ KONGRESİ (2021-2022) YAPILDI

VATANDAŞIN PARASINI YİYİP ELEKTRİĞİNİ KESİYORLAR (SÖZCÜ)

ELEKTRİK ÜRETİM SANTRALLERİNİN FAALİYETLERİ SONUCU OLUŞAN ATIKLARIN TOKSİK NİTELİKTE OLDUĞUNA İLİŞKİN KARAR

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE SANTRALİ SAHİPLERİNE SAATTE 3 BİN 942 DOLAR KAZANDIRIYOR (KARADENİZHAYAT.COM)

ÇARPICI AKKUYU İDDİASI! (HABERCİ MERSİN)

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELE İÇİN RANT DÜZENİNDEN VAZGEÇİLMELİ!

HALK TV- ANA HABER

HALK TV- ANA HABER

Okunma Sayısı: 46


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.