MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

PANDEMİ DÖNEMİNDE KADINA YÖNELİK ŞİDDET ARTTI 
EMO Kadın Komisyonu’nca 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü nedeniyle yapılan açıklamada, karantina ve izolasyon koşullarında kadınlara ve çocuklara yönelik psikolojik, ekonomik, dijital, fiziksel ve cinsel şiddetin arttığına dikkat çekildi. Açıklamada, “Kadına yönelik şiddet davalarında uygulanan iyi hal indirimleri ve cezasızlık her gün erkekleri cesaretlendirmeye devam etmektedir. Devletin görevi şiddet uygulayanları ayıplamak değil, gerekli önleyici ve caydırıcı tedbirleri almak ve hayata geçirmektir” denildi.
 

 EMO KADIN KOMİSYONU

 

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI DAYANIŞMA VE MÜCADELE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

 

PANDEMİ DÖNEMİNDE KADINA YÖNELİK ŞİDDET ARTTI

 

Hayatımız, yaşama hakkımız için mücadele etmekle geçiyor. Bu yıl, bir taraftan bütün dünyayı etkisi altına alan küresel COVID-19 salgını ile mücadele ederken, bir taraftan da salgın sürecinde artan kadına yönelik şiddetle ve bu şiddetin önlenmesinde önemli bir yeri olan 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanuna ve İstanbul Sözleşmesi`ne karşı yapılan saldırılarla mücadele ettik.

Salgın sürecinde evde kalan kadınlar, kendilerine şiddet uygulayan erkeklerle bir arada yaşamaktan başka seçenekleri olmadığı için daha çok şiddete maruz kaldılar. Yapılan araştırmalar, karantina ve izolasyon koşullarında yaşayan kadınlara ve çocuklara yönelik psikolojik, ekonomik, dijital, fiziksel ve cinsel şiddetin arttığını gösteriyor.

Birleşmiş Milletler`in "COVID-19 Kadınlara Yönelik Şiddetin Sonlandırılması" başlıklı raporu geçtiğimiz aylarda yayımlanmıştı. Buradaki verilere göre; erkek şiddeti pandemi sürecinde yüzde 27,8‘lik artış gösterdi. Fransa`dan Arjantin`e, Singapur`dan Kanada`ya kadar dünyanın dört bir yanında ev içi şiddet şikayetlerinin, acil sığınak taleplerinin, çağrı ve acil yardım merkezlerine yapılan başvuruların büyük oranlarda arttığı belirtilmekte.

Ülkemizde de kadına yönelik şiddet pandemi ile birlikte artarken, bunun bir göstergesi olarak kadın örgütlerinin yardım hatlarına gelen yardım çağrılarında da yüzde 80‘lik artış oldu. Kadınlar ev içi şiddete ve hane içi bakım hizmetlerini sürdürmeye mahkum edildi. Pandemi koşullarında derinleşen ekonomik kriz, var olan cinsiyet eşitsizliğini de derinleştirirken, ne yazık ki artan kadın şiddetine, işsizliğe ve yoksulluğa dair hiçbir önlem alınmadı.

Kadınların şiddete uğradıklarında başvurabileceği mekanizmalar hızla çalıştırılmalıyken; sığınabilecekleri danışma ve dayanışma merkezlerinin yetersiz olması, pek çok ilde sığınma evlerinin olmaması,  ilgili yasayı uygulaması gereken kolluk kuvvetlerinin görevlerini yapmaması, koruma ve tedbir kararlarına uyulmaması gibi nedenlerle bu yıl da yüzlerce kadın yaşamdan koparıldı.

Kadına yönelik şiddet davalarında uygulanan iyi hal indirimleri ve cezasızlık her gün erkekleri cesaretlendirmeye devam etmektedir. Devletin görevi şiddet uygulayanları ayıplamak değil, gerekli önleyici ve caydırıcı tedbirleri almak ve hayata geçirmektir.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ortadan kalkmadan, kadın cinayetlerinin, kadınlara yönelik fiziksel ve psikolojik, ekonomik ve cinsel tacizin önüne geçmek mümkün değildir. Biz kadınlar hayatın her alanında evde, işte, sokakta, okulda ve de pandemide cinsiyet ayrımcılığı ve şiddete karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz, YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI!

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

KADIN KOMİSYONU

25 Kasım 2020TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEKİN

23.11.2020
 


Çok Okunanlar


`ENERJİMİZİ VERİMLİ KULLANALIM`

`ENERJİMİZİ VERİMLİ KULLANALIM` YENİGÜN GAZETESİ 12.01.2021

NÜKLEER ENERJİ ÇARE DEĞİL 60 YIL ÖNCESİNİN ÇARESİZLİĞİDİR!

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN UZAKTAN EĞİTİM İHTİYAÇLARI DEVLET TARAFINDAN KARŞILANSIN

EPDK’NIN 2021 YILI MÜJDESİ YİNE ZAM OLDU

TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR! AKKUYU NÜKLEER SANTRAL İNŞAATI ALARM VERİYOR…

`UYGULAMANIN ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİSİ YOK` MİLLİ İRADE GAZETESİ 12.01.2021

HAKSIZ KAZANÇ YARATACAK TARİFE OYUNLARI YARGIDA

ELEKTRİK ENERJİSİNİN VERİMLİ KULLANIMI, EKONOMİK VE SOSYAL HAYATIMIZA KATKIDIR, YAŞAMI KOLAYLAŞTIRMAKTIR…

Okunma Sayısı: 3


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.