MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DENİZLİ ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 DENİZLİ   MUĞLA   UŞAK 
 

 
YEKSEM BANNER
 

EMO Denizli Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 13

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİKTE SERBEST PİYASANIN TANIMI: GELİRLER CEBE, GİDERLER HALKA


GÜNDEM

 
Pandemide gelirler azalır, giderler artarken elektrik faturalarını daha da şişirecek bir tebliğ yayınlandı. Buna göre elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi keyfi harcamaları 5 yıl daha elektrik faturalarına eklenecek. Konu ile ilgili basın açıklamamız aşağıdadır.
 

 

ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU (EPDK) ŞİRKETLERİ KOLLAMAYA DEVAM EDİYOR

 

ELEKTRİKTE SERBEST PİYASANIN TANIMI: GELİRLER CEBE, GİDERLER HALKA

 

Elektrik dağıtım şirketlerinin 1 Ekim 2013 tarihinde tamamıyla özelleştirilmesinden bu yana elektrik dağıtım hizmetleri, 21 dağıtım bölgesinde tekel konumunda olan özel şirketler tarafından verilmektedir.

EPDK, dağıtım şirketlerinin hizmet performanslarını objektif kriterlerle değerlendirerek sonuçlarını kamuya şeffaf olarak sunmamaktadır. Dağıtım şirketlerinin halka sundukları hizmet performanslarının değerlendirmeleri (fayda/maliyet analizleri) sağlıklı yapılmamakta ve halk mağdur edilmektedir.

Elektrik enerjisinde ucuzluk, kalite, çevrenin korunması vs gibi söylemlerle yapılan özelleştirme işlemlerinde hiçbir argüman doğrulanmamıştır. Aksine halka pahalı, kalitesiz bir elektrik hizmeti sunulmuştur.

EPDK`nın 7 yıllık performansına bakıldığında, şeffaflıktan ve kuruluş amaçlarından kopmuş bir kurum kurum söz konusudur.

EPDK`nın 1 Ekim 2013 tarihinde 7 yıl önce ilan ettiği dağıtım bedeli kilovatsaat  (kWh) başına 7,76 kuruş iken tüketici enflasyonuna göre 16,54 kuruş olması gerekirken enflasyon değerlerinin yüzde 28,4 daha üzerinde bir zamlanmayla bugün 21,24 kuruşa çıkmasına sebep olmuştur.

Ayrıca EPDK elektrik faturalarında; kayıp – kaçak, dağıtım, perakende satış hizmetleri, iletim bedelleri için ayrı ayrı birim fiyat belirlerken, son 1 yıldır faturalarda  bu kalemlerin tümünü görünmez hale getirerek dağıtım bedellerinin ve kayıp kaçak bedellerinin hesaplanamaz olmasını sağlamıştır. Kısacası EPDK halkın bilgi alma, hangi enerji giderine ne kadar ödediğini öğrenme hakkını da yok ederek şeffaflıktan tamamen uzaklaşmıştır.

 

EPDK`nın 19 Aralık 2015 tarih ve 29567 sayılı Resmi Gazete`de ile yayımlanan "Dağıtım Sistemi Gelirinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliği" kapsamında özel dağıtım şirketlerinin seminer, panel ve konferans, sosyal sorumluluk, reklam, dernek, sendika ve oda aidatları, temsil ve ağırlama, danışmanlık, bağımsız denetim ve mali müşavirlik giderleri, yönetim ve destek hizmetleri giderleri gibi dağıtım sisteminin kullamımı ile doğrudan ilgisi olmayan giderlerin yüzde 7`ye kadar atırılarak elektrik faturalarına yansıtılmasına olanak sağlanmış ve şirketlerin keyfi giderleri halkın sırtına yüklenmiştir.

EPDK`nın 19 Kasım 2020 tarih 31309 sayı ile Resmi Gazetede yayınlanan "Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ"`i ile "Düzenleme esas İşletme Gideri Hesaplamaları" aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

"Denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri, dernek aidat giderleri, temsil ve ağırlama giderleri, noter giderleri, ilan giderleri, emsal kararlar dikkate alınarak ödenenler de dâhil olmak üzere mahkeme kararı gereği oluşan tazminat harici giderler için, söz konusu giderler ile kontrol edilemeyen işletme giderleri dışarıda tutularak belirlenen düzenlemeye esas işletme gideri %7 artırılır."

Bugün tartıştığımız %7 lik giderler 2016 yılından bu yana faturalara gizlenmiş olarak yansıtılmaktadır, bazı giderler çıkarılmasına rağmen %7 lik oran korunarak önümüzdeki yıllarda da halkın cebinden alınmaya devam edilecektir, tek tek anlattığımız bu giderlerin işletme ile ilgisi yoktur ve kaldırılmalıdır.

Görüleceği üzere EPDK`nın oluşturduğu elektrik piyasasında;

Gelirler cebe, giderler halka...

Saygılarımızla

 

Elektrik Mühendisleri Odası Denizli ŞubesiTMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

13.05.2020
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 30


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.