MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 GAZİANTEP ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADIYAMAN   GAZİANTEP   KAHRAMANMARAŞ   KİLİS 
 

 
FORMLAR
 
ŞUBEMİZ ÜYELERİNE FİRMALAR TARAFINDAN YAPILAN İNDİRİMLER VE SÖZLEŞMELER
 

EMO Gaziantep Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 7

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK KESİNTİLERİNİN RÖNTGENİNİ ÇEKTİK


BASIN AÇIKLAMASI


 
Şubemiz Yönetim Kurulu`nun 19 Ocak 2021 tarihinde ki `Elektrik Kesintilerine` ilişkin basın açıklaması
 

 ELEKTRİK KESİNTİLERİNİN RÖNTGENİNİ ÇEKTİK


Mesleki alanlarımıza ilişkin her konuda olduğu gibi, elektrik kesintilerini de, bilimsel doğrular çerçevesinde hareket ederek, tespit yaparak ve çözüm önerileri sunarak ele alıyoruz.

 

19 Ocak 2021 tarihinde yağan kar esnasında ve sonrasında yaşanan elektrik kesintilerini takiben Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubemizin konusunda uzman meslektaşları ile yaklaşık bir hafta süren saha  çalışmaları, değerlendirmeleri yaptık.


İlk Tespitimiz, 19 Ocak 2021 tarihindeki elektrik kesintisinin, bakımsız, betona gömülen, yanlış budanan ağaçların karda ve rüzgarda elektrik  hatlarının üzerine düşmesi ve elektrik tellerini koparması idi. Elektrik kesintisinde ağaç yıkılmalarının ne kadar etkili olduğu hususundaki tespitimizin ne kadar doğru olduğunu gözlemliyoruz. Ağaç budama programları çerçevesinde kesintiler de yaşandı. 


Ancak; zaman zaman elektrik kesintileri veya enerji kalitesi açısından şikayetler almaktayız. 

Yaptığımız saha çalışmaları sonucunda tespitimizi paylaşmak isteriz. 


Bilinmelidir ki; kaliteli, sürekli, güvenli bir elektrik enerjisini tüketime sunmak; kısa, orta ve uzun vadeli öngörü ve planlama gerektirir. Bunların en başında imar planları, şehre elektrik temin eden trafo merkezlerinin yerleri, bu trafo merkezlerinden aboneye giden kablo güzergahları, kablo güzergahlarının şekli, nitelikleri ana unsurlardır. 


Yapılaşması bitmiş mahallelerde, bağımsız bölümler, özellikle dükkanlar, zamana bağlı olarak gelişme göstererek, market, etüt merkezleri, beyaz eşya, v.s gibi elektrik tüketimleri yüksek olan işyerlerine dönüşmektedir. Yapılaşması tamamlanmış yapılarda, yapılara proje dışı yükler binmekte ve projede öngörülen ana kolon kabloları yetersiz kalabilmektedir ve bina sigortalari atabilmekte, trafolar, proje kapasitesinin üzerinde yüklenerek devre dışı kalabilmekte, tüm bunların sonucunda da binalar elektriksiz kalabilmektedir. 

Abonenin mevcut elektrik gücü incelendiğinde, abonede güç artışı görülmekte ve abonenin elektrik bağlantı kablosu değişerek çözümler üretilmektedir.   Ancak bu uygulama sürdürülebilir bir çözüm değildir. Bu durumda elektrik alt yapı sistemi bozulabilmektedir. 

Elektrik ruhsat projesi, uygulanırken, onaysız değişirse, uygulaması ana projeye göre yapılmazsa, sonrasında o bölgenin, o apartmanın, o işyerinin proje dışı güç artışları olursa, o bölgedeki abonelerde elektik sorunlarının yaşanması kaçınılmazdır. 

Yanlış uygulamalar tespit edildiğinde dağıtım şirketlerini de eleştirdiğimiz konular olmaktadır. Ancak, bu işi ister kamu, ister özel sektör yapsın bu anlayışla devam edildiği sürece her zaman problem çıkacaktır. 

Her konuda yaptığımız açıklamalar gibi, tespitlerimizle birlikte, önerilerimiz de sunmak isteriz.


Altını çizerek vurgulamak isteriz ki; 

RUHSAT VE UYGULAMA PROJELERİ AYNI OLMAK ZORUNDADIR. Elektrik sayacına kadar olan bağlantılar, dağıtım şirketinin, yapının iç tesisat uygulaması yapı denetim firmalarının kontrolü altındadır.

Sorun bellidir. 


Son yıllarda güç aşımı gerçekleştirilen abone sayılarını, en çok güç aşımı yaşanan bölgeleri, hem şehrimizde, hem Ülkemizde merak etmekteyiz. Rakamlar bizlere yön verecektir. 


Çözüm birçok kuruluşun (Dağıtım şirketi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, Denetim firmaları, Belediyeler)  ortak çözmesi gereken sorundur. Tek sorumlusu yoktur.  Özellikle meslek odalarımızın sürece dahil edilmesi, denetim komisyonlarında yer alması, sürecin çözümünde hız kazandıracaktır. Esas itibariyle özellikle hemen her kurumda yer alan meslektaşlarımızın ve tüm paydaşların bu konuya hassas ve kararlı yaklaşımları sorunun çözümüne önemli katkılar sağlayacaktır.


Bu durum şehrimize özel bir durum değildir. İncelendiğinde; özellikle nüfus yoğunluğu yüksek, ticari abonelerin yüksek olduğu İllerde karşımıza çıkacaktır. 


Ayrıca; projelendirme aşamasında, ana kolon kablolarının yüksek kesitli seçilmesi, gerilim düşüm hesaplarının tekrar gözden geçirilmesi, bunun için de yönetmelik değişimlerinin gerekliliği  konularında çalışmalarımızı yürütmekteyiz. 


Hiçbir vatandaşımız, hiçbir zaman, özellikle de bu kış gününde  elektriksiz kalmayı hak etmemektedir.


Bilinmelidir ki; elektrik çalışma alanı, en riskli alanlardan biridir. Gerek kurum, kuruluş, gerek özel sektörde, sahada çalışan meslektaşlarımızın, fen adamlarının bu kış gününde  ne kadar zorluklar çektiğini görüyoruz, işin içinde olanlar olarak biliyoruz. 

Tüm paydaşlardan konuya sağduyu ile yaklaşmalarını bekliyor, bu konuda gerek dağıtım şirketi, gerek diğer kamu kurumlarına, Elektrik Mühendisleri Odası olarak her türlü teknik desteği vereceğimizi belirtmek istiyoruz.


Saygılarımızla


Elektrik Mühendisleri Odası 

Gaziantep Şube Yönetim Kurulu GÜNEYDOĞU ENERJİ FORUMU 2021 TAMAMLANDI

06.12.2021
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 86


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.