MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

NÜKLEER DÜZENLEME KURUMU KHK`SI İPTAL EDİLDİ (HABERTURK.COM)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


 
Anayasa Mahkemesi, Türkiye`nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali`nin 3. reaktörünün temel atma töreni öncesi kritik bir iptal kararına imza attı. Nükleer Düzenleme Kurumu’nu kuruluşunu düzenleyen kanun hükmünde kararnameyi iptal etti. AYM iptal kararının 1 yıl sonra yürürlüğe girmesini kararlaştırdı. Hükümetin bu sürede yeni bir yasal düzenleme yapması gerekiyor.
 

ANAYASA Mahkemesi, Türkiye‘nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali‘nin 3. reaktörünün temel atma töreni öncesi kritik bir iptal kararına imza attı.

CHP İPTAL İSTEDİ

CHP, düzenlemenin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi`ne başvurmuştu.

YÜKSEK MAHKEME İPTAL ETTİ

Başvuruyu değerlendiren Yüksek Mahkeme, düzenlemenin iptaline karar verdi. İptal kararında, KHK`ların konu, amaç, kapsam ve ilkeleri yönünden hem dayandıkları yetki kanununa hem de Anayasa`ya uygun olmak zorunda olduğu bildirildi. Yüksek Mahkeme, Nükleer Düzenleme Kurumu`nun kuruluşunu düzenleyen 702 sayılı KHK`nın, KHK çıkarılmasına ilişkin yetki kanuna aykırı olduğunu belirtti. Yasa kapsamında; ancak anayasa değişikliklerine uyum sağlanması amacıyla KHK çıkarılabileceği, ama 702 sayılı KHK ile yeni bir kurum ihdas edilerek, bu amacın dışına çıkıldığını vurguladı.

AYM GEREKÇESİNDE NE DEDİ?

AYM kararın gerekçesinde özetle şu tespitlere yer verildi:

KHK YETKİSİ: Dava konusu KHK 7142 sayılı Yetki Kanunu`na dayanılarak çıkarılan KHK`lardandır. KHK`lar konu, amaç, kapsam ve ilkeleri yönünden hem dayandıkları yetki kanununa hem de Anayasa`ya uygun olmak zorundadır. Anayasa`nın mülga 91. maddesinde kimi konuların KHK`larla düzenlenmesi yasaklanmıştır. Bu kural uyarınca TBMM, Bakanlar Kuruluna ancak KHK ile düzenlenmesi yasaklanmış alana girmeyen konularda KHK çıkarma yetkisi verebilir.

AMAÇ ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİNE UYUM: Kanun`un 1. maddesi uyarınca Anayasa`da yapılan değişikliklere uyum sağlamak amacıyla çeşitli kanun ve KHK`larda değişiklik yapılması hususunda düzenlemelerde bulunma yetkisi, mevcut kurallarda değişiklik yapılmasının yanında mevcut kuralların yürürlükten kaldırılması ve yürürlükten kaldırılan kurallar yerine yeni kuralların düzenlenmesi yetkisini de kapsamaktadır. Düzenleme yetkisine dayanılarak çıkarılan bu kuralların 7142 sayılı Kanun kapsamında değerlendirilebilmesi, bu kuralların Anayasa`da yapılan değişikliklere uyum sağlama amacı taşımasına bağlıdır.

KHK ÇIKARMA YETKİSİ KAPSAMINDA DEĞİL: NDK`nın kurulması şeklindeki amacın Anayasa`da yapılan değişikliklere uyum sağlanması kapsamında değerlendirilemeyeceği açıktır. Nükleer enerji ve iyonlaştırıcı radyasyon faaliyetlerine ilişkin konular ile bu alanda yetkili bir kurum kurulması 7142 sayılı Kanun`un 1. maddesinde belirtilen Anayasa`da yapılan değişikliklere uyum sağlamak amacı kapsamında değildir. Dolayısıyla dava konusu KHK kuralları Anayasa`nın mülga 91. maddesi uyarınca verilen KHK çıkarma yetkisinin amaç ve kapsamı içinde değerlendirilemez. Anayasa Mahkemesi açıklanan nedenlerle kuralların Anayasa`ya aykırı olduğuna ve iptaline; KHK`nın 7164 sayılı Kanun`la değiştirilen ve eklenen kurallarının da 6216 sayılı Kanun`un 43. maddesi gereğince iptaline karar vermiştir.

DEVAM EDEN YATIRIMLAR ETKİLENECEK Mİ?

Peki bundan sonra ne olacak? Halen devam eden nükleer santral yatırımları bu karardan etkilenecek mi? Yüksek Mahkeme, KHK`nın tümünün iptal edilmesi nedeniyle doğacak hukuksal boşluğu kamu yararını ihlâl edecek nitelikte gördüğünden iptal hükümlerinin, kararın bir yıl sonra yürürlüğe girmesini kararlaştırdı. Bu nedenle Nükleer Düzenleme Kurumu en az bir yıl daha faaliyetini sürdürecek ve aldığı tüm kararlar bir yıl daha geçerli olacak. Kurum 1 yıllık sürede yeni kararlar da alabilecek.

YENİ YASA HAZIRLANIYOR

Hükümet 9 Mart 2022 yılına kadar Nükleer Düzenleme Kurumu`nun kuruluşuna dair yeni bir düzenleme yapacak. HABERTÜRK`ün edindiği bilgilere göre; o çalışma bir süredir zaten yürütülüyor. Çalışmanın kısa bir süre içerisinde tamamlanması ve Meclis`e sevk edilmesi bekleniyor.

AKKUYU DA ETKİLENMEYECEK

Türkiye‘nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali‘nin 3. reaktörünün temel atma töreni yarın gerçekleştirilecek. NDK`nın kararları halen geçerli olduğu için Akkuyu Nükleer Santrali yatırımında herhangi bir olumsuzluk yaşanmayacak.

 

(haberturk.com; 09.03.2021)

 

Bağlantılar

www.haberturk.com/nukleer-duzenleme-kurumu-khk-si-iptal-edildi-2999247-ekonomi
 


TURNUSOL TV - SÖYLEŞİ

10.08.2022
 


Çok Okunanlar


2022 YILI EN AZ ÜCRETLERİNDE GÜNCELLEME

AKKUYU NGS; NÜKLEER CİDDİYETSİZLİK PROJESİ!

SAVAŞLAR VE NÜKLEER TEKNOLOJİ, İNSANLIĞI KÜRESEL BOYUTTA TEHDİT EDİYOR!

KAMU SAYAÇ KRİZİNE MÜDAHALE ETMELİ

MUĞLA’DAKİ LİNYİT YAKITLI SANTRALLARIN ÜRETİMLERİNİ DURDURMALARI HALİNDE, MUĞLA VE EGE BÖLGESİ’NDE BÜYÜK KESİNTİLER OLACAĞI, BÖLGENİN KARANLIĞA BOĞULACAĞI İDDİALARI DOĞRU DEĞİLDİR

FOX TV- ANA HABER

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI MAHİR ULUTAŞ: YANGININ SORUMLUSU DAĞITIM ŞİRKETLERİ VE BAKANLIKTIR (GÜNLÜK EVRENSEL)

RANTI DEĞİL, BİLİM VE ODTÜ ORMANI’NI SAVUNUYORUZ

DANIŞTAY’IN SİMGESEL VE SİYASİ KARARINI KABUL ETMİYORUZ!..

TURNUSOL TV- SÖYLEŞİ/TÜRKİYE’NİN ENERJİ KRİZİ VE YANSIMALARI

Okunma Sayısı: 90


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.