MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TÜRK TELEKOM BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİNİ ÖNCE KALDIRDI, SONRA KARARI İPTAL ETTİ Mİ? (FÜSUN S. NEBİL- TURK-İNTERNET.COM)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


 

Geçen hafta başına, Türk Telekom`un bölge müdürlüklerini kapatmakta olduğu ve çok sayıda yönetici ve elemanı emekliye sevk ettiği tartışmaları ile başladık. Kapatılacağı belirtilen Bölge Müdürlükleri Samsun, Bursa ve Kayseri olarak duyuldu. Geriye kalan bölgeler İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Trabzon, Diyarbakır ve Erzurum olarak belirtildi.

Bu arada bu bölge müdürleri ile birlikte Adana, Trabzon ve İzmir Bölge Müdürlerinin emekliye sevkedildiği bilgisi de ulaştı (bir kaç maaş ikramiye ile –rakamı duyduk ama belirtmiyoruz). Diğer yandan 100 kadar başka yöneticinin de emekliliğe teşvik edildiği (benzer teşviklerin beklendiği) duyuluyor.

Tabi bu haber epeyce karmaşaya yol açtı. Epeydir Türk Telekom yazısı yazmaktan bıkmıştık. Ama her zaman olduğu gibi, Türk Telekom`la ilgili bilgi düzeyimiz nedeniyle bize de sorular ulaştı. Bu arada AKP milletvekillerinin araya sokularak, kapatmaların engellenmeye çalıştığını gördük. Bir yandan "imkansız durdurulamaz" denildi.

Samsun, Bursa ve Kayseri Bölge Müdürlükleri Kapanmıyor

Ama bu akşam ne oldu? Samsun`da üst düzey bir toplantı yapıldı. AKP Samsun milletvekili Çiğdem Karaaslan`ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu`na ulaştığı ve üst düzey toplantı istediği kaydediliyor. Nedenini ise; sadece bu nedenle AKP Samsun`da seçimi kaybeder (erken seçim yaklaşıyor mu ne?) deniliyor.

Toplantıyı Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr.Ömer Fatih Sayan açtı ve çok sayıda rakam sundu [1]. Bu rakamları bir alttaki bölümde aktaralım ama önce önemli haberi söyleyelim. AKP ya da Türk Telekom yönetimi (zaten ikisi aynı) bölge müdürlüklerini kapatma kararından vazgeçmiş durumda.

Bu kapatma iptalini bizzat Bakan Sayan şöyle açıkladı :

Samsun Bölge Müdürlüğü olarak Genel Müdürlüğü bağlı müstakil bölge müdürlüğü olarak içerisinde Çorum, Amasya, Sinop, Tokat ve Ordu illeri olacak şekilde 6 il olarak devam ediyor. Samsun bir bölge müdürüne idare edilecek ve Trabzon`la bu anlamda eş değer bir bölge müdürlüğü olması dışında hiçbir şey olmayacaktır. Bizim böyle 5-6 yıl kısa vade, uzun vade bir çerçevede net olarak söylüyorum hiçbir değişiklik planımız bulunmamaktadır"

Samsun toplantısında, Bursa ve Kayseri Bölgelerinin de aynı şekilde devam edeceği, kapatılmayacağı Genel Müdür Ümit Önal tarafından belirtildi.

Ancak emeklilik yaşına gelmişleri ve emekli olabilecek çalışan ve müdür/direktör düzeyine yönelik "işten ayırma" operasyonlarının durmadığı ve çalışanlara da kayabileceği bilgisi var.

Bir not olarak iletelim; özelleştirmeye 54 bin kişi ile giren Türk Telekom`da bugün 16.143 kişi çalışıyor (ilaveten Ağırlığı call center firması Assistt olmak üzere İnnova, Argela, Sebit, Türk Telekom International (TTI) gibi firmalarda da 18.605 kişi çalışıyor)

Telekom Sektöründe Gerileme Var

Bu akşamki toplantıdan sonra yapılan konuşmaların büyük bölümü, bölge müdürlükleri kapatmalarının şimdilik durduğu ama aslında ertelendiği, seçim sonrasında uygulanacağı şeklinde.

Çünkü aşağıdaki tabloya bakın. Bu gece acil olduğu için elimdekini vereceğim;

Telekom Sektöründe Gerileme Var Bu akşamki toplantıdan sonra yapılan konuşmaların büyük bölümü, bölge müdürlükleri kapatmalarının şimdilik durduğu ama aslında ertelendiği, seçim sonrasında uygulanacağı şeklinde. Çünkü aşağıdaki tabloya bakın. Bu gece acil olduğu için elimdekini vereceğim;

Türk Telekom (ve diğer telekom firmaları) TL bazında rekor adını verdikleri cirolar ve karlılıklar sunuyor gözükse de, $ bazında gerilemekteler. Bu nedenle de tasarrufa gitmeleri kaçınılmaz. Bunu daha detaylı olarak bir başka yazıda (devletin kestiği katkı payları, aldığı vergiler ve yatırım ile karşılıklı olacak şekilde) inceleyelim. Şimdilik burada bırakalım.
Türkiye`de 24 Milyon hane Var ama bakan Yardımcısı Sayan`a Göre 26,8 Milyon haneye Fiber kapsaması Sağlamışlar

Dediğimiz gibi toplantıyı Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan açtı ve çok sayıda rakam sundu. Bu rakamları biz de aktaralım;

Doğrusu Sayan`ın şu cümlesi bizi düşündürttü. Sanıyoruz yanlışlıkla söyledi :

"Fiber hane kapsamamızı son 1 yılda yaklaşık 5 milyon artırarak 26,8 milyona çıkardık. Toplam fiber ağ uzunluğumuz 330 bin kilometreyi aştı".

Fiber rakamı doğru ama 5 yılda övünülecek bir miktarın 5`de biri bile değil. Ama asıl şaşırtıcı olan ulaşılan hane sayısı ile ilgili rakam TÜİK raporlarına göre, Türkiye`de 2020 yılında raporlanan hane sayısı 24 milyon. Yani nasıl 26,8 milyon haneye ulaşılmış oluyor, anlayamadık.
26,8 milyon haneye fiber gitmişse bravo, hem de 330 bin km ile çifte bravo diyelim. Ama bir yandan da soralım, madem öyle neden bu kadar insan yıllardır fiber isteyip, alamadığını söylüyor. Hem de İstanbul`un ortasında (mesela Gaziosmanpaşa`da).

Diğer yandan Türk Telekom yetkililerinin bir bahane olarak öne sürdükleri, "biz götürdük ama talep yok" ifadesine de şöyle cevap verelim; "eğer öyleyse bile.. demek ki fiyatlarınızda sorun var, insanlar neden daha iyi internet istemesin". Eğer Türk Telekom "ama bizden alınan vergi ve katkı payı" diyorsa da, o zaman Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda bu ülkenin vatandaşlarının daha iyi, daha ucuz, daha kaliteli internet kullanmasından sorumlu olan bakan yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan acaba bu sorunu neden çözmüyor?
Türk Telekom Rekor Büyüdü mü?

Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, konuşmasında  Türk Telekom`un rekor büyüme kaydettiğini belirtmiş ama hangi "rekor" ve hangi "büyüme" olduğu yukarıdaki grafikten görülüyor.. Değil mi?

Ama Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan bu rekoru şöyle tanımlıyor:

Cumhurbaşkanımızın Ekonomi Reform Paketi Toplantısı`nda altını çizdiği, stratejik sektörlerde yerliliği artırmanın ne nedenli önemli olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Yerli ve milli ekosistemin geliştirilmesine yaptığımız katkılarla, 2020 sonu itibariyle son 15 yılda ülkemizin dijital dönüşümü için 17,6 milyar dolar yatırım yaptık. Bu olağanüstü koşullar altında dahi, kesintisiz ve güvenli iletişimi sağlamaya devam eden Türk Telekom, gösterdiği üstün gayret ve performans sonucunda 2008`deki halka arzdan bu yana en yüksek yıllık abone artışını gerçekleştirdi ve yüzde 20 de büyüdü. Bu adeta son 12 yılın rekoru oldu. Özellikle sabit genişbant tarafında yılı yüksek performans ile kapatarak çeşitli alanlarda hizmet verdiğimiz toplam abone sayımızı 50 milyonun üzerine çıkardık. Fiber hane kapsamamızı son 1 yılda yaklaşık 5 milyon artırarak 26,8 milyona çıkardık. Toplam fiber ağ uzunluğumuz 330 bin kilometreyi aştı"

Dr.Sayan, Samsun Bölge Müdürlüğü bünyesinde yapılan çalışmaları da ayrıca anlattı :

"Bölge Müdürlüğümüze Samsun dahil Çorum, Amasya, Sinop, Tokat ve Ordu ile 6 ilimiz bağlı. Türkiye`deki yatırım vizyonumuzu Samsun`da ve Bölge Müdürlüğü`ne bağlı illerde de sürdürdük ve sadece 2020 yılında 76 milyon TL erişim yatırımı bu bölgeye yapıldı. 2020`de bölgede 29 önemli projeye imza attık. Bölgemizde, 565 bine yakın genişbant, 755 binden fazla mobil abonemize, 1.069 çalışma arkadaşımızla hizmet veriyoruz. Bu sadece Türk Telekom bünyesinde AssisTT ve diğer şirketleri ortaya koyduğumuz zaman yaklaşık 3 bine yakın çalışan Türk Telekom ve grup şirketlerinde Samsun Bölge Müdürlüğü ve bağlı illerde çalışmaktadır. Fiberleşme oranımızı bu bölge için, 2020`de bir önceki yıla oranla yüzde 9`un üzerinde artışla yüzde 78`e taşırken, bu oranı 2021 de yüzde 90`a ulaştırmayı hedefliyoruz. Bununla beraber Samsun ve bağlı illerimizde her mahallemizde fiber altyapı bulunacak. 2020 yılında 175 bin haneye fiber bağlantı ulaştırdık. Yeni yatırımlarımızı da çağımızın ve 5G`nin en önemli unsuru olan fiber üzerinden gerçekleştiriyoruz. Samsun`un şöyle bir özelliği de var. 2017`den bu yana Samsun`daki internet kullanımı yüzde 835 artmış durumda"

Yani sonuç olarak 3 bölge müdürlüğünün kapatılma kararı 1 hafta kadar sallandıktan sonra, AKP`li milletvekillerinin araya girmesi ile iptal edilmiş oldu [2][3][4]. Ama dediğimiz gibi işten çıkarmaların süreceği gibi bir bilgi var. Bunları yarın Türk Telekom yönetimine de sorup bilgi isteyeceğiz.


[1] Türk Telekom Samsun Bölge Müdürlüğü Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan açıklama yapıyor  (yorumlar da hayli ilginç)

[2] Bursa Türk Telekom`un kapanma konusu hakkında..

 [3] Samsun başardı, peki Kayseri ne yapacak?

[4] Türk Telekom Kayseri Bölge Müdürlüğü de Kapatılıyor(turk-internet; 21.03.2021)


 

 

Bağlantılar

turk-internet.com/turk-telekom-bolge-mudurluklerini-once-kaldirdi-sonra-karari-iptal-etti-mi/
 


TURNUSOL TV - SÖYLEŞİ

10.08.2022
 


Çok Okunanlar


2022 YILI EN AZ ÜCRETLERİNDE GÜNCELLEME

“BEDAVA ELEKTRİK” KURGU, YÖNETİM BAŞARISIZLIĞI GERÇEK

AKKUYU NGS; NÜKLEER CİDDİYETSİZLİK PROJESİ!

SAVAŞLAR VE NÜKLEER TEKNOLOJİ, İNSANLIĞI KÜRESEL BOYUTTA TEHDİT EDİYOR!

KAMU SAYAÇ KRİZİNE MÜDAHALE ETMELİ

MUĞLA’DAKİ LİNYİT YAKITLI SANTRALLARIN ÜRETİMLERİNİ DURDURMALARI HALİNDE, MUĞLA VE EGE BÖLGESİ’NDE BÜYÜK KESİNTİLER OLACAĞI, BÖLGENİN KARANLIĞA BOĞULACAĞI İDDİALARI DOĞRU DEĞİLDİR

FOX TV- ANA HABER

RANTI DEĞİL, BİLİM VE ODTÜ ORMANI’NI SAVUNUYORUZ

DANIŞTAY’IN SİMGESEL VE SİYASİ KARARINI KABUL ETMİYORUZ!..

TURNUSOL TV- SÖYLEŞİ/TÜRKİYE’NİN ENERJİ KRİZİ VE YANSIMALARI

Okunma Sayısı: 329


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.