MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

NÜKLEERDE LİYAKAT YOKSA KAZA VARDIR! 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 47. Dönem Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda liyakat esasıyla değil, siyasal bağlantılara göre yapılan atamaya tepki gösterdi. “Nükleer enerji, en ufak bir hata ya da ihmalin Çernobil ve Fukuşima olduğu çok ciddi bir disiplindir” denilen açıklamada, yapılan atamanın geri çekilmesi istendi. Açıklamanın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

 

NÜKLEERDE LİYAKAT YOKSA KAZA VARDIR!

 

AKP‘li milletvekili Naci Bostancı`nın oğlu Afşın Burak Bostancı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`na bağlı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü`ne atanmıştır. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü`nden 2008 yılında mezun olan Bostancı, 2010 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘nda Enerji Uzman Yardımcısı olarak göreve başlamış ve basamakları hızla tırmanmıştır. 2013 yılında Enerji Uzmanı, 2019 yılında Nükleer Düzenleme Kurumu Kurul üyesi, son olarak da 21 Nisan`da yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla Genel Müdür olarak görevlendirilmiştir.

Kamudaki atama ve yükselmeler ne yazık ki uzun zamandır liyakat esasıyla değil, siyasal bağlantılara göre yapılmaktadır. Bu durum kamu hizmetlerinde niteliğin düşmesine neden olduğu gibi özellikle nükleer gibi yaşamsal tehdit içeren konularda büyük risklere kapı aralamaktadır. Nükleerde en ufak bir hatanın Çernobil veya Fukuşima demek olduğunu bütün dünya yaşayarak öğrenirken böylesi bir atama iktidarın nükleer enerjiye yaklaşımındaki ciddiyetini (!) de göstermektedir.

Boğaziçi Üniversitesi`ne rektör atama kriteri neyse nükleer enerji projelerinin en üst kurumlarına yapılan atamaların kriteri de odur. Ancak Boğaziçi Üniversitesi`nde yapılan bu işlem siyaseten ciddi bir sorun olsa da nükleer enerji ile ilgili yapılan bu atamanın nükleer bir felaket ihtimali anlamına geleceğini hepimiz çok iyi biliyoruz.

Anayasa Mahkemesi`nin hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle kuruluş KHK`sını geçtiğimiz günlerde iptal ettiği Nükleer Düzenleme Kurulu`nun üyesi, üstelik AKP`li bir milletvekilinin oğlunun Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü`nün başına getirilmesi daha şimdiden karşı karşıya bulunduğumuz riski ortaya koymaktadır. Kendisinin nükleer bir tehlikede kamuoyunu bilgilendirmeyeceği, taraflı olacağı ve sadece itaat edeceği kaygısı taşımaktayız.

Nükleer enerji, en ufak bir hatanın ya da ihmalin Çernobil ve Fukuşima olduğu çok ciddi bir disiplindir. Yapılan bu atamayla yaşananlardan ders alınmayarak felakete davetiye çıkartılmaktadır.

Ülkemiz ve insanlığın geleceği için bu kararın geri çekilmesini talep ediyoruz.

Saygılarımızla.

 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

47. DÖNEM YÖNETİM KURULU

21 Nisan 2021

 TV 5- ANA HABER

21.06.2021
 


Çok Okunanlar


MÜHENDİS ADAYLARI STAJ İÇİN KONTENJAN BEKLİYOR

SİNOP NÜKLEER SANTRAL DAVASI BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILDI…

20 YILDA 4 MİLYON OLAN FİBER ABONE, 2 YILDA 24 MİLYONA ÇIKAR MI?

HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

TARAFTAR BİLİRKİŞİ İSTEMİYORUZ!

HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

SİNOP`TAKİ NÜKLEER YALAN

TÜRKİYE, İNTERNET HIZINDA 176 ÜLKE ARASINDA 101’İNCİ SIRADA (SOZCU.COM.TR)

TÜRKİYE, İNTERNET HIZINDA 176 ÜLKE ARASINDA 101’İNCİ SIRADA (EGENİNSESİ.COM)

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ`NE `OLUR` VEREN BİLİRKİŞİ SİNOP NÜKLEER`İ İNCELEYECEK (T24.COM.TR)

Okunma Sayısı: 52


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.