MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ADANA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADANA   HATAY   OSMANİYE 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
YALNIZ DEĞİLSİN

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

MKE’NİN ANONİM ŞİRKETE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ KABUL EDİLEMEZ!


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 47. Dönem Yönetim Kurulu, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun şirkete dönüştürülmesi girişimi ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada MKE’nin özelleştirilme için hazırlanan kanun teklifinin geri çekilmesini, ülke ve halkın çıkarları doğrultusunda kamusal hizmetler üretilmesini isteyerek, kanun teklifine ilişkin Mecliste partisi bulunan milletvekillerini ve duyarlı kesimleri özelleştirme uygulamalarına karşı mücadeleye çağırdı. Açıklamanın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

MKE`NİN ANONİM ŞİRKETE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ KABUL EDİLEMEZ!

AKP iktidarı tarafından, Makine Kimya Endüstri Kurumu`nun (MKEK) anonim şirkete dönüştürülmesini düzenleyen kanun teklifi, 16 Haziran 2021 tarihinde TBMM`ye sunulmuş, "MKE`yi özelleştirme baskısından kurtararak Hazine`ye bağlama" söylemleriyle daha önce birçok büyük Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) özelleştirmesinde olduğu gibi şirketleştirme-anonim şirkete dönüştürme yöntemiyle özelleştirme hamlesinin ilk adımı atılmıştır.

AKP milletvekillerinin imzası ile geçtiğimiz hafta Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi Hakkında Kanunu`nda değişiklik öngören 12 maddelik yasa teklifi TBMM`ye sunulmuştur. MKE`yi daha iyi bir yere getirmek, dünya silah sanayi ile rekabet edebilecek hukuki altyapıya kavuşmak için böyle bir teklif hazırlandığı ileri süren iktidar milletvekilleri, Hazine mülkiyetinde olacak kurumun Milli Savunma Bakanlığı`nın sevk ve idaresinde Türk Ticaret Kanunlarına göre kurulmuş bir anonim şirketi niteliğinde olacağını kamuoyuna duyurmuştur. Kanun teklifinin amacı ise "MKE`nin kamuda olduğu için "prangalarından" kurtularak özel sektör mantığıyla çalışan, istediği yatırımı yapabilen, istediği istihdamı karşılanabilen, istediği mühendise istediği ücreti, istediği işçiye istediği ücreti verebilen serbest, toleransı geniş bir yetki de Türk Ticaret Kanunu hükümleriyle yönetilen bir anonim şirketi olması noktasında çalışmalar yürütmesi" şeklinde ifade edilmiştir.  

MKE`nin anonim şirkete dönüşmesi için hazırlanan kanun teklifinin yasalaşması halinde, özel hukuk hükümleri ile Cumhurbaşkanlığı kararlarına tabi olacağı açıktır. Türk Ticaret Kanunu`ndaki denetim hükümleri, Kamu İhale Kanunu ve Devlet Memurları Kanunu ile toplamda 17 Kanundan muaf tutulacak, Sayıştay denetiminden de çıkarılacak olan Kurum, piyasa denetim kuruluşlarına teslim edilecek, iktidarlara tabi bir yapı ile özelleştirmeye kapı aralanacaktır.  

Ülkemizde 1980 sonrası başlayan özelleştirme uygulamaları AKP`nin iktidar olduğu 19 yıllık süreçte hız kazanmış, kamusal üretim ve kamu işletmeciliğinin sembolleri olan, büyük emek ve zahmetle kurulan KİT teker teker özelleştirilerek elden çıkarılmıştır. Kendi ideoloji yapısını güçlendirerek, siyasi kararlarla özelleştirmeleri ekonomik ve siyasi saldırının bir parçasına dönüştüren siyasi iktidar, kamusal hizmetler ve kimi üretim araçlarını özel kesim yararına dağıtmış, kamunun ulusal ekonomideki doğrudan payını en aza indirmiş ve kamusal mülkiyeti yok olma noktasına getirmiştir.

Eğitim, sağlık, haberleşme, enerji başta olmak üzere halkımızın doğal gereksinimlerini karşılayan mal ve hizmet üretimleri, sermayenin insafına ve kar güdüsüne terk edilmiş;  TEK, PTT, TCDD, Türk Telekom, Tank Palet Fabrikası gibi önemli kuruluşlar elden çıkarılmıştır.  

Enerji gibi hassas ve kamusal bir hak bile sadece kar/zarar ölçeğinde ele alınmış, merkezi planlama ve işletme göz ardı edilmiş, kamusal hizmet anlayışının terk edilerek, serbestleşme, özelleştirme ve neoliberal politikalarla enerji sektörü kaos ortamına itilmiştir. Tüm dünyada enerji alanında yürütülen serbest piyasa uygulamaları sorgulanırken, ne yazık ki enerji arz güvenliği sorunuyla karşı karşıya bulunan ülkemizde AKP Hükümeti, enerji alanında yaptığı özelleştirmelerle sanayinin ve günlük yaşamımızın vazgeçilmezi olan elektriği evlerimize getiren enerji dağıtım kuruluşlarımız özel sektöre devretmiştir. Üstelik bu devirler otomatik fiyatlandırma uygulamasıyla halkın üzerinden pahalı elektrik satış garantisi verilerek yapılmıştır. Ülkemiz ne yazık ki dünya ölçeğinde hem vatandaşına hem sanayicisine en pahalı elektriği sunan ülke konumuna gelmiştir.

Ülkemizde özelleştirilen birçok kamu işletmesinde siyasi iktidar işletmeleri öncelikle anonim şirkete dönüştürmekte ardından, parçala- küçült- yönet yöntemleriyle özelleştirmeye zemin hazırlamaktadır. MKE için de aynı sürecin işletileceği ortadadır. 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) olarak; kamu mülkiyetinin ve kamu hizmetlerinin özelleştirme ve ticarileştirme yöntemleriyle sermayeye devrinin tüm hizmetlerin daha pahalı, kalitesiz hale gelmesi, yıllardır halkın birikimleri ile oluşmuş kamusal malların sermayeye peşkeş çekilmesi, işsizliğin ve iş güvencesinin giderek azalması anlamına geldiğini biliyoruz. Özelleştirme uygulamalarının neoliberal politikaların bir parçası olarak görüyor, ülkemizin geleceği ve kalkınması için özelleştirme uygulamaların durdurulmasını, kamusal işletmecilikte devletin yeniden söz sahibi olmasını istiyoruz.

Yıllarca enerji özelleştirmeleri başta olmak üzere, dün olduğu gibi bugün de haksız ve keyfi kararlarla yapılan özelleştirmelerin karşısında duracağımızı ilan ediyor,  MKE`nin özelleştirilme için hazırlanan kanun teklifinin geri çekilmesini, ülke ve halkın çıkarları doğrultusunda kamusal hizmetler üretilmesini istiyoruz. Kanun teklifine ilişkin Mecliste partisi bulunan milletvekillerini ve duyarlı kesimleri özelleştirme uygulamalarına karşı mücadeleye çağırıyoruz.

 

 EMO ADANA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET MAK, ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE KAYIP-KAÇAK KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERİ

13.11.2014
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 198


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.