MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

AMAN BİR TANEYE DAHA GEREK YOK (FATİH ALTAYLI/HABERTÜRK.COM)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


İhalesinin üzerinden hemen hemen 12 yıl geçen Akkuyu Nükleer Santrali`ndeki inşaat hala sürerken, Türkiye "Başka nükleer santraller de yapacağını" açıkladı.

4.800 Mw gücündeki Akkuyu Nükleer Santrali, yerli muharip uçak, yerli astronot, yerli ay roketi benzeri pek çok şey gibi 2023 yılında devreye girmeye başlayacak.

En azından ilk ünite 2023`te çalışacak.

Yeni yapılacakları bilmem ama ben bu nükleer santralin, yani Akkuyu`nun devreye olabildiğince geç alınmasından mutluluk duyuyorum.

Nedenini de anlatayım.

Biliyorsunuz Akkuyu Nükleer Santrali Türk Hükümeti ile Rusya devleti arasında imzalanmış "devletlerarası bir anlaşma" ile imal ediliyor.

Bu anlaşmaya göre Akkuyu Nükleer Santrali`nde üretilecek enerji Türkiye`ye kilovatsaati işletmenin durumuna göre en düşük 12,3 ABD cent`i en yüksek de 15,33 cent fiyatla satılacak.

Üretilecek enerjinin büyük bölümü için Türkiye`nin alım garantisi var. İlk 2 ünitenin ürettiği elektriğin yüzde 70‘i sonraki 2 ünitenin ürettiği elektriğin de yüzde 30‘u için 15‘er yıl boyunca malum fiyatlardan satın alma garantisi var. 4 ünite devrede olduğunda yıllık toplam alım garantili üretim miktarı 17.5 milyar kilovatsaat.

Her ne kadar Cumhurbaşkanlığı`nın internet sitesinde Akkuyu santralinin yılın 365 günü 24 saat elektrik üreteceği iddia edilse de durum tam öyle değil.

Elbette bakım için durdurulacağı zamanlar olacak ama yine de Akkuyu Nükleer Santrali tam olarak devreye girdiği zaman yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat enerji üretecek. Türkiye bu üretimin 17.5 milyarını alacak.

Türkiye de bu enerjiyi kilovatsaati 12,3 ile 15,33 cent fiyat arasından satın alacak.

Gerekli olsa da, olmasa da.

Yani Türkiye Cumhuriyeti devleti her yıl Akkuyu Nükleer Santrali`ni işleten firmaya 2 milyar 157 milyon dolar ile 2 milyar 682 milyon dolar arası para ödeyecek.

Bunu da bildiğimiz kadarı ile 15 yıl boyunca yapacak.

Peki Türkiye`de bugün elektriğin fiyatını ne?

Devletin tam olarak hangi gün kaça aldığını bilmemekle birlikte geçen yıl Türkiye`nin ortalama enerji satın alma fiyatının kilovatsaat başına 4,4 cent olduğunu biliyoruz.

Bugün, bu enerji evlere 5,5 cent, sanayiye 7 cent, ticarethanelere ise 8 cent fiyattan satılıyor.

Detaya girmeden söylemek gerekirse Türkiye Akkuyu Nükleer Santrali`nin 4 ünitesinin ürettiği kadar enerjiyi serbest piyasadan almak isteseydi üretilecek 17,5 milyar kilovatsaat enerji için yılda yaklaşık 770 milyon dolar ödeyecekti.

Ancak bu enerjiyi Akkuyu`dan almak için en az 2.1 milyar dolar ödeyecek. İşletmenin talebine göre bu tutar 2.7 milyar doları da bulabilecek.

Yani hemen hemen üç katı.

15 yılda serbest piyasa fiyatlarına göre ödenecek miktar bugünün fiyatı ile yaklaşık 11,5 milyar dolar, Akkuyu‘dan alınırsa en düşük fiyatla 32.3 milyar dolar. Tavan fiyatla hesaplanırsa 40 milyar dolar. Piyasaya fiyatına oranla fazladan ödenecek miktar bugünün değerleri ile 30 milyar doları bulabilir.

Tabii nükleer santral yatırımı 20 milyar dolar hesaplandığı için bu da maliyete yansıyor ama sonuçta piyasada farklı enerji kaynakları ile üretim yapan santrallerin de bir inşa maliyeti var.

Elbette enerji arz güvenliği için bazen böyle şeyler yapılabilir.

İhalenin yapıldığı dönemki enerji fiyatları açısından bu kabul edilebilir bir fiyat da olabilir.

Ama bugün için pahalı ve gereksiz bir durumdur. Üstelik enerjide yeni teknolojiler, gelecek stratejileri, iklim koşulları derken pek çok şey belirsizliğini korurken.

Bu yüzden de yeni nükleer santrallere bugün için ihtiyaç var mı emin değilim.

Hele hele bu fiyatlarla.

 

Bağlantılar

www.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli-1001/3195471-aman-bir-taneye-daha-gerek-yok
 


KANAL 42- ANA HABER

16.10.2021
 


Çok Okunanlar


`ELEKTRİK -ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNDE GÜNCEL GELİŞMELER SEMPOZYUMU` BAŞLIYOR

PARİS İKLİM ANLAŞMASI NÜKLEER ENERJİNİN TRUVA ATI MI !

ÜLKE GELECEĞİMİZİ RUSYA İLE YAPILAN GİZLİ ANLAŞMALARA TESLİM ETMEYECEĞİZ!

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN DENİZLİ ŞUBE’YE ZİYARET

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU BAŞLADI

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN İZMİR ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU YEDAŞ, YEPAŞ, TEİAŞ ORTA KARADENİZ YÜK TEVZİ İŞLETME, TEİAŞ 10. BÖLGE VE TÜRK TELEKOM SAMSUN BÖLGE MÜDÜRLÜĞܒNÜ ZİYARET ETTİ

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN TRABZON ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU ÇORUH ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş’Yİ ZİYARET ETTİ

42. YILINDA 19 EYLÜL 1979 İŞ BIRAKMA EYLEMİNİ SELAMLIYOR TMMOB MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ!

Okunma Sayısı: 11


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.