MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DENİZLİ ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 DENİZLİ   MUĞLA   UŞAK 
 

 
YEKSEM BANNER
 

EMO Denizli Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 13

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

‘DOĞALGAZA YAPILAN ZAM KAÇINILMAZ OLARAK ELEKTRİĞE YANSIR’ (SOZCU.COM.TR) 
BOTAŞ’ın sanayi ve santraller için doğalgaza yüzde 48’e kadar zam yapması elektrik zammı korkusunu da beraberinde getirdi. Türkiye’de elektrik üretiminin yüzde 34’ünün doğalgaz dönüşüm santrallerinden karşılandığını söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Bülent Pala, “Doğalgaza yapılan zam kaçınılmaz olarak elektriğe yansır` diye konuştu.
 

 BOTAŞ‘ın sanayi ve santrallerde kullanılan doğalgaza yüzde 48‘e kadar zam yapması elektriğe zam yapılması endişesini de beraberinde getirdi. SÖZCܑye açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Bülent Pala doğalgaza yapılan zammın elektriğe de yansıyacağını söyledi.

Türkiye‘de elektrik üretiminin yüzde 51‘inin ithal girdilerden elde edildiğini belirten Pala, "Elektrik üretiminde 20 yıldır ithal kaynaklara olan bağımlılığımız sorgulanmalı. Türkiye‘de elektrik üretiminin yüzde 80‘i özel sektörün elinde. Doğalgaza yapılan zam nedeniyle devlet, özel sektörün taleplerine karşı savunmasız durumda" ifadelerini kullandı.

ELEKTRİĞİN YÜZDE 34‘Ü DOĞALGAZDAN

Türkiye‘de üretilen elektriğin yüzde 34‘ünün doğalgaz dönüşüm santrallerinden karşılandığını belirten Pala, "Elektriğin yüzde 34‘ü doğalgaz, yüzde 17‘si ise ithal kömürden elde ediliyor. Doğalgaza yapılan zam kaçınılmaz olarak elektriğe yansır. Kamu elektriğe yapılacak olası bir zammı sübvanse etmeye çalışıyor. Beklentimiz de bu yönde. Son dönemde elektrik zaten yeteri kadar zam görmüştü. Dileğimiz bu zammı devletin sübvanse etmesi ve özellikle mesken tüketicilerine yansıtmaması. Özel sektörün de talepleri olacaktır. Endişeliyiz" ifadelerini kullandı.

"SANAYİCİLERE CEVAP VEREMEDİM"

Diğer yandan metal işkolunda üretim yapan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci doğalgaza yapılan zam karşısında çaresiz olduklarını söyledi. Keçeci, "Söyleyecek şey çok ama yapacak bir şeyimiz yok artık. Sabahtan beri bu zammı işletmemize nasıl hazmettireceğimizi ve bunu nasıl maliyetlerimize yansıtacağımızı düşünüyoruz. Nasıl işletmemize sorun oluşturmadan zammın üstesinden geliriz bunu düşünüyoruz. Bugün sanayici arkadaşlardan hayli telefon aldım. Hepsi böyle bir zammın, böyle bir yükün altından nasıl kalkabileceklerini soruyorlar ama kendilerine verebilecek bir cevabım olmadığını söyledim" diye konuştu.

"ÜRÜNLERE YANSITILMASI ZORUNLU"

Doğalgaz zammını ‘görülmemiş‘ olarak nitelendiren Keçeci SÖZCܑye yaptığı açıklamada; "Görülmemiş şekilde, inanılmaz bir zam.  Zam sadece işletmeleri zora sokmayacak. İşletmeler bu maliyetlerle ürünlerini pazarda nasıl satacak? Şimdiden bunları düşünmeye başladık. Dolayısıyla piyasaya yansıması arz talep dengesinin bozulması şeklinde olacaktır diye korkuyorum. Zira zammın ürünlere yansıması bir yerde zorunlu. İç piyasada insanlar ürettiğimiz ürünleri nasıl alacak bu hep aklımızda. Diğer yandan da ihracatımızın maliyetleri ile nasıl baş ederek yurt dışı satışlarımızı devam ettireceğimizi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

"DOĞALGAZ ZAMMI ELEKTRİĞE YANSIR"

Keçeci doğalgaza yapılan zammın elektriğe de yansıyacağını belirterek, "Sadece elektrik değil her şeye yansır. Lojistiğe de yansır. Çevremizde ne varsa yansır. Çünkü bizim üretimimizin aşağı yukarı yüzde 60‘ı fosil yakıtlardan sağlanıyor. Zam paralel olarak hepsini etkiler. Elektriği de etkiler. Onu takiben diğer zamlar da peşi sıra gelecektir. Biz işimizi nasıl götüreceğiz, nasıl üreteceğiz, işçimizin karnını nasıl doyuracağız onu düşünüyoruz" dedi.

 

Bağlantılar

https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/dogalgaza-yapilan-zam-kacinilmaz-olarak-elektrige-yansir-6742259/
 


BÜLENT PALA İLE TÜRKİYE`NİN ENERJİ GÜNDEMİ

21.03.2022
 


Çok Okunanlar


PANEL VE BASIN AÇIKLAMASI

Okunma Sayısı: 25


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.