MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

MNKP’DEN KAZA AÇIKLAMASI: NÜKLEER SEVDASINDAN VAZGEÇİN (GAZETEPATİKA15.COM)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


 
Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde yaşanan trafo patlamasıyla ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmeye davet eden MNKP, meydana gelen kazanın takipçisi olacağını ifade etti
 

Mersin Akkuyu‘da inşasına devam edilen nükleer santralde yıldırım düşmesi sonucu meydana gelen trafo patlama sonrası Mersin Nükleer Karşıtı Platform bir açıklama yaptı.

Akkuyu`nun uzun zamandan beri doğal güzellikleriyle değil, kazalarla, patlamalarla, doğa katliamlarıyla anıldığı kaydedilen açıklamada, "Çünkü, Akkuyu`da nükleer santral inşa ediliyor. Bütün Dünya biliyor ki nükleer santral demek; kaza demek, arıza demek, doğa katliamı demek… Kısacası ‘ÖLÜM` demektir" denildi.

Mersin NKP tarafından yapılan açıklamada, alınmayan önlemlere dikkat çekilerek, "Bir yıldırım düşmesi sonucu patlıyorsa, birkaç yıldırımla(!) nükleer santralin patlamayacağının garantisi nedir?" diye soruldu:

Trafo ile gündeme gelen yıldırım düşmesi iddiası ve yağan bir yağmur sonrası oluşan bu kadar kolay önlem alınabilecek teknolojik sistemlerin olmasına rağmen, bir doğa olayına bile çözüm üretmemiş olan Rosatom`un kontrolünde işletilecek olan nükleer güç santralinde ileride neler yaşanabileceğini tahmin etmek bile istemiyoruz.

En son 31.10.2021 tarihinde gece saatlerinde aldığımız bir haberde, nükleer santral inşaatının olduğu yerde trafo patladı. Sorumlu şirketlerin açıklamasına göre, ‘Yıldırım düşmesi sonucu oluşan patlama kısa sürede kontrol altına alındı` denildi.

Şirketin açıklamasını doğru kabul etsek bile, sıfır hata ve kazayla çalışması gereken nükleer santrale güç sağlayan ve her türlü ileri teknoloji korma donanımına sahip olması trafo, bir yıldırım düşmesi sonucu patlıyorsa, birkaç yıldırımla(!) nükleer santralin patlamayacağının garantisi nedir?"

‘Kamuoyu Doğru Bilgilendirilmeli`

Yaşanan olayın çok ciddi olduğunun kaydedildiği açıklamada, yetkililer kamuoyunu doğru bilgilendirmeye davet edildi ve bu kazanın takipçisi olacağı da belirtildi:

Akkuyu Nükleer Güç Santrali şalt tesisinde 31.10.2021 tarihinde yaşanan yangın olayıyla ilgili yerinde inceleme yapılamamış olunması ile birlikte aldığımız duyumlar durumun ne kadar ciddi olduğunu göstermektedir. Şalt tesisinde çalışma yapıldığı esnada oluşan bu iş kazası ile ilgili:

1 -Yıldırım düşmesinden dolayı yaşandığı ifade edilen kazada teknik sorunlar var mıdır?

2-Kaza anında elektrik akımına maruz kalarak herhangi bir can kaybı yaşanmış mıdır? Eğer yaşandı ise kaç teknik elaman bu duruma maruz kalmıştır?

Bu acı olay ile ilgili yetkilileri kamuoyuna ivedi olarak doğru bilgilendirmelerine davet ediyoruz. Yaşanan bu kazanın da takipçisi olacağımızı buradan yetkililere bildiriyoruz."

Çok daha acı sonların yaşanmasına sebep olmadan inşaatın durdurulması ve nükleerden vazgeçilmesi gerektiğine de şöyle dikkat çekildi:

Çok daha basit ve standart yapım işlerinde bile yaşanmayan kazalar Akkuyu nükleer güç santrali inşaatında her an yaşanan ve sonu çok acı haberlerle biten olaylar haline dönüşmüştür.

Sadece Mersin için değil tüm Türkiye ve Akdeniz coğrafyası için açıkça bir tehdit oluşturan güç santrali inşaatı adeta felaketlerin merkezi haline gelmiştir. Bu bir tüp patlaması değildir… Başta Mersin`i ve hemen sonrasında bütün Akdeniz havzasını yok edecek böyle bir kazanın bedelini Mersin ve çevresinde yaşayan insanlar dahil bütün canlılar ödeyecektir. Ülkemiz için çok daha acı sonların yaşanmasına sebep olmadan inşaatın durdurulması ve yaşanan kaza ile nükleer sevdasından vazgeçilmesi elzem haline gelmiştir.

Ne Mersin`de ne Sinop`ta, ülkemizin ve Dünya`nın hiçbir yerinde nükleer santral istemiyoruz. Her şey için çok geç olmadan, nükleer sevdasından vazgeçin çağrımızı buradan bir kere daha yüksek sesle haykırıyoruz."

 

Bağlantılar

www.gazetepatika15.com/mnkpden-kaza-aciklamasi-nukleer-sevdasindan-vazgecin-100696.html
 


TELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


EMO 49. DÖNEM KURULLARI TÖRENLE GÖREVİ DEVRALDI

EMO 49. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ SEMPOZYUMU

OKTAY FIRAT’I KAYBETTİK…

EMO 49. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

AKDENİZ’DE YEŞİL ENERJİ SİSTEMLERİ VE ENTEGRE TEKNOLOJİLER KONULU PANEL DÜZENLENDİ

“TÜRKİYE YÜZYILI MAARİF MODELİ” LAİKLİK DÜŞMANI, BİLİMİ VE FENNİ DIŞLAYAN GERİCİ BİR EĞİTİM-ÖĞRETİM MODELİDİR! KABUL ETMİYORUZ !

10.YILINDA BİR KEZ DAHA SÖYLÜYORUZ... BİR DAHA BU ACILARI YAŞAMAYALIM!

HAVACILIKTA AVİYONİK SİSTEMLER KONUŞULDU (MİLLİ İRADE)

EMO MERKEZ YÖNETİM KURULU SAYMANI ENDER KELLECİ `ESKİŞEHİR HAVACILIKTA ÖNEMLİ BİR MERKEZ` (İSTİKBAL)

Okunma Sayısı: 167


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.