MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK ZAMMI NEFES KESİYOR (SÖZCÜ)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


 
Evinde solumum cihazına bağlı 700 bin hasta zorda
 

Hayatı solunum cihazına bağlı hastaların faturası, yüzde 127‘lik elektrik zammıyla 3‘e katlandı... Fatura ödenmezse elektrik kesilecek, elektrik kesilirse nefes kesilecek 

YILBAŞINDA elektriğe yapılan fahiş zam milyonlarca vatandaşı fena vurdu. Dar gelirliler faturayı düşürmek için ya TV ışığında, ya da mum ışığında oturuyor. Ancak evlerde, sağlık nedeniyle hayatı bir makineye bağlı olan 700 bin hasta var. Bunların çoğu elektrikli solunum cihazıyla nefes alıp verebiliyor... 

GÜNDE en az 16 saat çalıştırılması gereken bu cihazlar, aylık ortalama 200 kvvh. elektrik tüketiyor. 210 kwh.‘lık indirimli tarife bu cihazlar nedeniyle doluyor. Sadece solunum cihazının tükettiği elektrik aylık 346 lira. Hastalar ve aileler acil çözüm bekliyor. 

FATURALAR NEFESİMİZİ KESİYOR

Evlerinde solunum cihazına bağlı yaşayan 700 bin civarında hasta, elektriğe yılbaşında yapılan yüzde 127`lik zam sonrası faturaları ödeyemez hale geldi.

Evde solunum cihazına bağlı yaşayan hastalar, elektriğe yapılan yüzde 127‘lik zam sonrası büyük sıkıntı çekiyor. Günde en az 16 saat çalışan bu cihazlar aylık ortalama 200 kilovatsaat (kWh) elektrik tüketiyor ve bu nedenle düşük tarife yerine yüksek tarife fatura ödemek zorunda kalıyor. 24 saat cihaza bağlı yaşam söz konusu ise bu rakam 250 kWh‘yi aşıyor. Sadece solunum cihazı kullanım tutarı aylık 450-500 TL‘yi buluyor. Ancak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘nın kronik hastalara verdiği aylık destek ise sadece 200 TL. Türkiye‘de 650-700 bin civarında hastanın solunum cihazı kullandığı belirtilirken, bu hastalara koşulsuz ve limitsiz elektrik faturası desteği verilmesi bekleniyor.

NEFES LÜKS DEĞİLDİR

Hastanelerin ödemesi gereken elektrik faturalarının hastalar tarafından ödendiğini söyleyen Pulmoner Hipertansiyon ve Skleroderma Hasta Derneği Başkanı Kamil Hamidullah, elektrik yardımı için koşullar konduğunu ve bu nedenle çoğu hastanın buna ulaşamadığını belirtti. Hamidullah, "Nefesin maddi gelire endeksli yanı olabilir mi? Nefes lüks mü ki böyle bir sınır konmuş. Günümüzde elektriğe, teknolojiye bağımlı yaşıyoruz. Bu hastalar insanca yaşayabilme seviyelerine ulaşabilmeleri için bu cihazlara ihtiyaç duyuyor. İnsanca yaşamaktan mı tasarruf etmeleri gerekiyor" dedi.

İnsan onuruna yakışır bir düzenleme gerekli

– Solunum cihazına bağlı yaşayan vatandaşların bir kısmı "muhtaç" durumuna düşmemek için desteklere başvurmuyor. İnsan onuruna yakışır bir düzenleme gerektiğini ifade eden Kamil Hamidullah, "Cihaza bağlı yaşam lüks değildir, mecburiyettir. Sesini duyuramamış ve cihaza bağlı olan SMA, MS, DMD, ALS gibi hastalıklar da var. Bu hastalar gelirlerinin büyük kısmını tedavi için harcıyorlar. Aylık 300 kilovatsaat tüketime kadar koşulsuz destek verilmesini istiyoruz" dedi.

Tasarruf içinoksjien cihazı kapatılıyor

– Koah hastası 52 yaşındaki Mehmet Seyman akciğer nakli bekliyor. Solunum cihazına bağlı yaşayan Seyhan‘a en son 949 TL elektrik faturası geldi. Akşamları karanlıkta oturduğunu ve oksijeni kısıtlı kullanmak zorunda kaldığını söyleyen Seyhan, "Tedavim aksıyor. Sağlığımızdan tasarruf yapmak zorunda kalıyoruz pek çok arkadaşımız gibi. Beni yeğenlerim, kardeşlerim desteklemese imkansız" dedi.

SMA‘lı bebekler acil destek bekliyor

Binlerce SMA hastası bebek ve çocuk solunum cihazına bağlı yaşam mücadelesi veriyor. Devletin karşılamadığı tedavi masrafları için yardım kampanyası yürüten aileler, bir taraftan da yüksek elektrik faturalarıyla mücadele ediyor.HALK TV- HER AÇIDAN

24.06.2024
 


Çok Okunanlar


LAİKLİK DÜŞMANI, GERİCİ MÜFREDATA KARŞI ALANLARDAYIZ

TMMOB 48. DÖNEM OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

DİYARBAKIR-MARDİN YANGINI: GÖZ GÖRE GÖRE FACİA MI?

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI’NDAN EMO’YA ZİYARET

EMO BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ DÜZENLEYECEK

TMMOB`DE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BELİRLENDİ (CUMHURİYET)

TMMOB 48. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR!

HALK TV- HER AÇIDAN

HALK TV- HER AÇIDAN

Okunma Sayısı: 123


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.