MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ADANA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADANA   HATAY   OSMANİYE 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
YALNIZ DEĞİLSİN

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ZAPORİJYA NÜKLEER SANTRALİ’NİN HEDEF ALINMASINI KINIYORUZ! 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 47. Dönem Yönetim Kurulu, Rusya’nın Ukrayna’da bulunan Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırmasına ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Nükleer santrale yapılan saldırının kınandığı açıklamada “Ülkemizi yönetmekte olan, 20 yıllık iktidarı boyunca nükleer santral kurma hayali kuran siyasi iktidarı sorumluluğa davet ediyor, Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaştan çıkartması gereken sonucu göz önünde bulundurarak, Mersin Akkuyu’da Rusya tarafından inşa edilen nükleer güç santralinin ve santral projelerinin derhal durdurulmasını, ülkemizin nükleer silahlardan arındırılmasını istiyoruz” denildi.
 

 ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

ZAPORİJYA NÜKLEER SANTRALİ`NİN HEDEF ALINMASINI KINIYORUZ!

Rusya ile Ukrayna arasından uzun zamandır devam eden gerginlik 24 Şubat 2022 tarihinde savaşa dönüşmüş, nükleer enerjinin insanlığın geleceği için ne kadar büyük bir tehdit oluşturabileceği bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Rusya Ukrayna`da bulunun dört nükleer santrali açık hedef haline getirirken, Çernobil nükleer santralinin bulunduğu bölgeyi işgal etmiş, bununla da yetinmeyip caydırıcı güç olan nükleer silahlarını kullanıma hazır hale getirdiğini duyurmuştur. NATO genişlemesi amacı ile gerilim yaratan ABD`nin kıyamet günü uçağı denilen ve eğitim amaçlı bile olsa nükleer bomba taşıyan uçağını uçurması da yeni bir tehdittir.

Saldırının 9. Gününde amaçladığı hedef doğrultusunda hareket eden Rusya, tehditlerini eyleme dönüştürüp Avrupa`nın en büyük nükleer santrali olan patlaması halinde Çernobil Nükleer Santrali`nin tam on katı etkiye sahip olacak Zaporijya Nükleer Santralı`na ateş açmıştır.  Saldırı sonrası santraldaki radyasyon seviyelerinde herhangi bir değişiklik yaşanmadığı, santral bölgesinde çıkan yangının söndürüldüğü ve can kaybının olmadığı açıklansa da adeta şuursuzca yapılan bu girişim dünyanın yeniden nükleer santralların yarattığı tehlike ile yüzleşmesine neden olmuştur.     

Çernobil ve Fukuşima facialarının yarattığı etki henüz giderilmemişken Rus hükümetinin, bölgede gücünü arttırmak ve içinde bulunduğu enerji krizine çözüm bulmak adına uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayarak yaptığı saldırıyı kınıyoruz. Nükleer santralların barındırdığı risklerin canlılar üzerinde bir tehdit unsuru olarak kullanılmasının kabul edilemez olduğunun altını çiziyoruz.

Ülkemizi yönetmekte olan, 20 yıllık iktidarı boyunca nükleer santral kurma hayali kuran siyasi iktidarı sorumluluğa davet ediyor, Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaştan çıkartması gereken sonucu göz önünde bulundurarak, Mersin Akkuyu`da Rusya tarafından inşa edilen nükleer güç santralinin ve santral projelerinin derhal durdurulmasını, ülkemizin nükleer silahlardan arındırılmasını istiyoruz. 

Kamuoyunun savaşa odaklandığı şu günlerde "krizi fırsata çevirme" mantığıyla hareket eden AKP milletvekilleri tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı`na sunulan, 28 Şubat 2022 tarihinde TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Alt Komisyonu`nda, 1 Mart 2022 tarihinde sabaha karşı da Ana Komisyonda kabul edilen Nükleer Düzenleme Kanunu Teklifi`nin iptal edilmesini, Nükleer Düzenleme Kurumu`nun kapatılmasını talep ediyoruz.

Ruslar tarafından kurulup işletilecek olan nükleer santralin milli güvenliğimiz için direkt büyük bir tehdit oluşturacağını hatırlatıyor, santralda meydana gelecek bir kaza ya da saldırının doğuracağı ağır sonuçların telafisinin mümkün olmayacağına bir kez daha dikkat çekiyoruz.  

Ülke kaynaklarının; pahalı, riskli, kirli ve bizi Rusya`ya bağımlı hale getirecek, toplumsal hiçbir yararı olmayacak, aksine büyük yaşamsal riskler barındıran nükleer güç santrallerine feda edilmesini, halkımızın geleceğinin karanlığa sürüklenmesini kabul etmiyoruz.

 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

47. DÖNEM YÖNETİM KURULU

5 Mart 2022EMO ADANA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET MAK, ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE KAYIP-KAÇAK KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERİ

13.11.2014
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 80


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.