MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ADANA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADANA   HATAY   OSMANİYE 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
YALNIZ DEĞİLSİN

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ÇERNOBİL’İN 36. YILINDA NÜKLEERSİZ YAŞAMAK İSTİYORUZ! 
Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Çernobil felaketinin 36. yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Nükleer santralların barındırdığı risklere vurgu yapılan açıklamada, insanlara, çevreye ve doğaya zarar veren yatırımlardan vazgeçilerek, kamusal politikaların acilen devreye sokulması çağrısında bulunuldu. “Nükleer santrallar ihtiyaç değil, küresel sermaye bağlantılı siyasi bir tercihtir. Devletin başta gelen görevlerinden birinin halkın güvenliğini sağlamak olduğu ve güvenli bir yaşam sürmenin de temel bir insan hakkı olduğu unutulmamalıdır” denilen açıklamanın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

ÇERNOBİL`İN 36. YILINDA NÜKLEERSİZ YAŞAMAK İSTİYORUZ!

Çernobil Nükleer Santral kazası, dünyanın en büyük nükleer felaketlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Binlerce canlı bu kazada hayatını kaybetmiş, etkileri nesiller boyunca süren nükleer kaza, insanlığa ve doğaya ihanetin simgesi haline gelmiştir.  

Ukrayna`nın başkenti Kiev`e 110 kilometre uzaklıktaki Çernobil Nükleer Santralı`nın 4 numaralı reaktöründe 26 Nisan 1986 yılında yaşanan korkunç patlamayla; Hiroşima ve Nagazaki`ye atılan atom bombasının yaydığı radyasyonun tam 200 katı toprağa, suya ve havaya karışmıştır.  Radyasyon bulutları Finlandiya ve İsveç başta olmak üzere bölge ülkelerine ulaşmış, yapılan ölçümler sonucunda, insanlık, patlayan bir nükleer santralın yaydığı radyasyonun, sınırları aşarak nasıl ölüm saçtığına tanıklık etmiştir.    

Çernobil`in ardından, nükleer teknolojiye olan güven yerle bir olmuştur. Çernobil`de işleyen son reaktör 2000 yılında kapatılmışsa da, çeşitli zamanlarda nükseden problemler nedeniyle santral insanlığın adeta kâbusu olmuştur.    

Rusya`nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna`ya açtığı savaşın ilk günlerinde, Zaporijya nükleer santralı çevresinde süren çatışmalarla birlikte, sonuçları hesap edilmeden yanlış kararlarla kurulan santrallarla insanlık bir kez daha yüzleşmiştir. Savaş koşullarında nükleer santralların ve silahların canlılar için ne kadar büyük bir tehdit olduğu bir kez daha hatırlanmıştır.  

Savaşın ilerleyen günlerinde Çernobil, Rus Ordusu tarafından işgal edilirken, savaşın acımasız koşullarında, akıl dışı biçimde hedef durumuna gelmiştir. Veri akışının durduğu santralda, güvenlik sistemine günlerce elektrik verilememiş, düzenlenen askeri operasyonlarda tamirat imkânsız hale gelmiştir. Santral çevresinde çıkan yangın ise günlerce söndürülemezken, radyasyon seviyesinde büyük artışlar yaşanmıştır. Hal böyle olunca, tehlike çanları yalnızca Ukrayna için değil, tüm dünya için yeniden çalmaya başlamıştır.        

Nükleer santrallara alternatiflerin arandığı bir dönemde, küresel sermayenin oluşturduğu nükleer lobilerin kar hırsına hizmet eden akıl dışı politikalarını ülkemizde devreye sokan siyasi iktidar ise, sonu felaket getiren nükleer santral kurma gayretlerini, bilim insanlarının ve demokratik kamuoyunun uyarılarına karşın inatla sürdürmektedir. Mersin Akkuyu`da inşası devam eden ilk nükleer güç santralı, Çernobil`de milyonlarca insanın hayatının kararmış olması dikkate alınmadan, enerji alanında bağımlısı olduğumuz Rusya`ya inşa ettirilerek, bir enerji tekeline teslim edilmiş olmaktadır.    

Yakıtı Rusya`dan karşılanacak, 60 yıllık işletme hakkı da Rusya`da olacak, 15 yıl boyunca üretilecek elektriğin yarısına 12,35 dolar sentlik alım garantisi verilen,  zemininde çatlaklar meydana gelen, deprem fay hattı üzerinde kurulan santralın, faaliyete geçmesi için 2023 yılını işaret eden siyasi iktidar, ölüme meydan okurcasına, Çernobil`deki reaktörlerden daha büyük olan 4 reaktörün devreye alınacağını duyurmuştur.  

 Olası bir savaş, saldırı, patlama ya da sızıntı durumunda ne tür önlemlerin alınacağı, radyoaktif atıkların nerede depolanacağı, Rusya`nın uranyumu yakıta dönüştüren yakıt çubuklarını ülkemize satma kararı alması halinde bu yakıt çubuklarının ne olacağı gibi temel konularda mutlak cevaplanması gereken onlarca soru yanıt beklerken, siyasi iktidar, küresel sermaye bağlantılı hırsı ve inadı uğruna, canlıların ve doğanın başına gelebilecek en büyük cezayı reva görmektedir.

Milyonlarca yurttaşın yoksulluk ve açlığa mahkûm edildiği, yaşam ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığı içinde bulunduğumuz böylesine zor dönemde, siyasi iktidar, halkın beklenti ve ihtiyaçlarına çözüm bulmak yerine, geçmişi ve performansı tartışmalı Rosatom`u da, olası facialar karşısında yükümlülükten kurtarmak için Nükleer Düzenleme Kanunu`nu çıkartmıştır. Nükleer felaket halinde bile enerji şirketlerini kollayacağını ilan etmiştir.  

Sadece Mersin Akkuyu`da değil; Sinop İnceburun ve Kırklareli İğneada gibi Türkiye`nin en değerli ekolojik ve stratejik yerlerinde nükleer santral kurmak için çalışmalar da yürüten siyasi iktidar, Japon hükümetinin Sinop nükleer santral projesinden çekilmesiyle, aralarında Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya`nın da olduğu bazı ülkelere teklif götürmekten çekinmemiştir. Nükleer santral gibi son derece önemli ve kritik bir konuda sergilediği bu ısrarcı tutum şaşkınlık yaratırken, basit bir "tesis inşaatı" mantığıyla sergilediği akıl dışı yaklaşım ise, ancak nükleer kazayı tüp gaz patlaması ile mukayese eden bir zihniyetle açıklanabilir.

Sinop nükleer santral projesi için, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2019 yılında ÇED olumlu kararı verilmesinin ardından, NKP Bileşenleri ve çok sayıda demokratik kitle örgütü bu kararı mahkemeye taşımıştır. Davanın karar duruşması 28 Mart 2022 tarihinde Samsun 3. İdare Mahkemesi`nde görülürken, mahkeme heyeti başta Sinop halkı olmak üzere kamuoyunun beklentilerini boşa çıkarmıştır. İnceleme süresi bile tamamlanmadan itirazı reddetmiştir. Bilirkişilerce hazırlanan ÇED raporunda yer alan 276 iptal gerekçesini yok sayan Mahkeme heyeti, siyasi bir karara imza atmıştır. Karar vicdanları sızlatırken, yargı bağımsızlığının ortadan kalktığı, yargı organlarının siyasi iktidarın amaçları ve beklentileri doğrultusunda kararlar verdiği bir kez daha görülmüştür.   

Ülkemizin nükleer santrallara ihtiyacı yoktur. İnsanlara, çevreye ve doğaya zarar veren yatırımlardan vazgeçilmeli, kamusal politikalar acilen devreye sokulmalıdır.

İklim krizine, enerji talebine ve enerji yoksulluğuna çözüm olarak sunulan nükleer santrallar konusunda boş vaatlere son verilerek, felaket getirecek nükleer santral projeleri durdurulmalıdır.

Öte yandan; İncirlik`te konuşlandırılan, ülkemiz ve komşu ülkeler için büyük tehdit unsuru olan ABD-NATO nükleer silahları topraklarımızdan derhal arındırılmalı, Birleşmiş Milletler Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması vakit kaybedilmeden imzalanmalıdır.

Çernobil faciasının yıl dönümünde, başta Mersin, Sinop, Kırklareli ve Adana olmak üzere bütün yerel yönetimleri, meclis kararlarını alarak ve demokratik toplum kuruluşlarıyla birlikte, bölgelerinde nükleer santral ve silahların barındırılmaması için girişimde bulunmaya, dünyada nükleer silahların ortadan kaldırılması kampanyasını yürüten ve Birleşmiş Milletler Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması`nı destekleyen binlerce kişinin taleplerine katılmaya çağırıyoruz. Nükleer Karşıtı Platform  (NKP) üyesi uzmanlarımız ve gönüllülerimizle bu süreçte daima yanlarında olacağımızı vurgulamak istiyoruz.

Nükleer santrallar ihtiyaç değil, küresel sermaye bağlantılı siyasi bir tercihtir. Devletin başta gelen görevlerinden birinin halkın güvenliğini sağlamak olduğu ve güvenli bir yaşam sürmenin de temel bir insan hakkı olduğu unutulmamalıdır.  

NKP Bileşenleri olarak; Çernobil`in 36. Yıl dönümünde nükleer santralsız ve silahsız bir dünyada; barış, güvenlik ve sağlık içinde yaşamak mümkün diyoruz. Nükleer santral ve silahlar hayatımızdan çıkartılana kadar, yaşam savunucularını mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz.   

 

Nükleere İnat Yaşasın Hayat!

 

 

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BİLEŞENLERİ
25 Nisan 2022EMO ADANA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET MAK, ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE KAYIP-KAÇAK KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERİ

13.11.2014
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 102


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.