MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

‘YENİ ÇERNOBİL’ İSTEMİYORSANIZ, ÖNCE AKKUYU NGS’DEN VAZGEÇİN


BASIN AÇIKLAMASI


 
EMO 48. Dönem Yönetim Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın `Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz` yönündeki sözleri üzerine açıklama yaptı. `Yıllardır bilim insanlarının tüm itirazlarına, güvenlik konusundaki uyarılara ve özellikle Akkuyu NGS Projesi’nin yapım aşamasındaki ihmaller zincirine rağmen nükleer santral konusundaki ısrarını sürdüren Cumhurbaşkanı`nın bu sözleri çelişki yaratmıştır` denilen açıklamada, söz konusu nükleer santral projelerinin iptal edilmesi istendi.
 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

 

‘YENİ ÇERNOBİL` İSTEMİYORSANIZ, ÖNCE AKKUYU NGS`DEN VAZGEÇİN

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna`daki temasları sırasında Zaporijya Nükleer Santralı etrafında devam eden çatışmalardan duyduğu endişeyi dile getirerek, "Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz" ifadelerini kullanmıştır. Yıllardır bilim insanlarının tüm itirazlarına, güvenlik konusundaki uyarılara ve özellikle Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) Projesi`nin yapım aşamasındaki ihmaller zincirine rağmen nükleer santral konusundaki ısrarını sürdüren Cumhurbaşkanı‘nın bu sözleri çelişki yaratmıştır.

Bir nükleer felaket daha istemediği konusunda samimi olduğuna inanmak istediğimiz Cumhurbaşkanı`nın bu sözleri, ülkemizin hiçbir çıkarının bulunmadığı ve bir kaza halinde bedeli belki de rakamlara dökülemeyecek kadar büyük maddi zarar ve çevre tahribatına yol açacak nükleer santral inşaatına neden hala devam edildiği sorusunu akıllara getirmektedir.

Enerji ihtiyacından çok "siyasi" bir karar olan nükleer santral projesi, iktidarın "NGS sahibi" olarak görünme ve temelsiz bir şekilde "nükleer ligde oynama" hırsını göstermektedir. "Milli enerji" politikaları ve savunma ihtiyacı bahane edilerek sürdürülen Akkuyu NGS, unutulmamalıdır ki her yönüyle Rus sermayesi hakimiyetindeki bir projedir. Rusya Federasyonu`nun nükleer enerji sektöründe varlığını genişletme amacı doğrultusunda stratejik bir adımdır ve kârı da Rusya`ya ait olacaktır.

Dolayısıyla Çernobil ve Fukuşima felaketlerinin sonuçları ortadayken, dışa bağımlılığı daha da artıracak, pahalı enerji üretecek, kirli, riskli ve atık sorunu çözülmemiş bir NGS için ısrar edilmesini anlamak mümkün değildir. Akkuyu NGS`nin yanı sıra iktidar, mali olarak yürütülemeyeceği anlaşıldığı için askıya alınan Sinop NGS projesini de "uygun tekliflerin değerlendirilebileceği" gibi açıklamalarla halen masada tutmaya çalışmaktadır. Söz konusu tüm nükleer santral projeleri biran önce iptal edilmelidir.

Türkiye`de ne yazık ki facialar yaşanmadan değil, sonrasında önlem almak yaklaşımı yaygın olsa da, nükleer bir felaketin geri dönüşü olmayacağının altını çizerek; Cumhurbaşkanı`nın sözlerinin de bir uyarı olarak kabul edilmesi ve tehdit boyutuna varmadan nükleer maceradan derhal vazgeçilmesi çağrısı yapıyoruz.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

48. DÖNEM YÖNETİM KURULU

                                                                                                   20 Ağustos 2022 FLASH TV- ANA HABER

17.07.2024
 


Çok Okunanlar


DAĞITIM BEDELİ FATURAYI ÇÖKERTTİ

DİYARBAKIR-MARDİN YANGINI: GÖZ GÖRE GÖRE FACİA MI?

NÜKLEER RİSKİ SONLANDIRALIM

EMO, DİYARBAKIR VE MARDİN’DE ÇIKAN YANGIN İLE İLGİLİ İNCELEME YAPTI

SZC TV- ÖNCESİ SONRASI

NOW TV- ANA HABER

ULUSAL KANAL- HABERLER

HALK TV- HER AÇIDAN

15 CANIN SORUMLUSU AKP POLİTİKALARI: ELEKTRİK PARSELLENDİ (BİRGÜN)

NOW TV- ANA HABER

Okunma Sayısı: 193


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.