MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ 

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA ŞUBESİ

KADIN MÜHENDİSLER KOMİSYONU BASIN AÇIKLAMASI

"DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ "

 

Dünyadaki birçok ülkede kadınlar toplumsal yaşamın her alanında ayrımcılıklara ve şiddete maruz kalmaktadır. 8 Mart 1857 yılında New York`ta konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan işçilerin, insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı başlattığı grevi kırmaya yönelik saldırı sırasında çıkan yangında birçok kadın işçinin yaşamını kaybetmesi üzerine kadınların toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve ayrımcılıklara, kadını toplumda ve aile içinde eşit bir birey olarak görmeyen, yok sayan çağdışı zihniyetlere, kadını sömüren, aşağılayan, yok eden sisteme karşı direnişlerinin başlangıcı olmuş ve emekçi kadınlar günü olarak tüm dünyada kutlanmaya başlanmıştır.

 

Ne yazık bu 8 Mart`ı Dünya Kadınlar günü olarak kutlayamayız!  On ilimizde 6 Şubatta yaşanılan ve binlerce insanımızın yaşamını kaybetmesine, bir o kadar yurttaşımızın enkaz altında kaybolmasına neden olan deprem felaketi nedeni ile acımız sonsuz. Ülkemiz deprem ülkesi olarak tanımlanmasına rağmen bugüne kadar yaşanılmamış bir felaket ile karşı karşıya kaldık. Deprem kadın erkek, çocuk, genç yaşlı demeden on binlerce yurttaşımızı aramızdan aldı. Bu yüzden, 2023 yılında 8 Mart`ı kutlama olarak değil, kadınlar arası dayanışma günü olarak kabul etmekteyiz.

 

Biz kadınlar yaşamımız boyunca kadınlarla erkeklerin, yaşamın her alanında eşit olmalarının hedefleyerek mücadele ettik, etmeye de devam edeceğiz.

 

Biz neler istedik? Nüfusumuzun yarısını teşkil eden kadınlarımız, karar mekanizmalarında, aktif siyaset içinde, demokratik kitle örgütlerinde, iş yaşamında yeterince temsil edilsin, kadınlara işyerlerinde kreşler açılsın, kadınlar çalışıp evinin ekonomisine katkı koysun, iş başvurularında ayrımcılıklarla karşılaşmasın, iş yaşamında ve aile içinde mobbinge, ayrımcılığa ve şiddete uğramasın, erkekler tarafından yaşam hakkı elinden alınmasın diye mücadele ettik. Bu amaçla her 8 Martta alanları doldurduk. Kadına şiddete hayır diye haykırdık! Zaman zaman şiddete hayır derken şiddet gördük.

 

Oysa elimizde karanfiller ile masum ve anayasanın hak olarak tanımladığı gösterilerdi bunlar. Kadınları toplumsal hayat dışına itmeye çalışan, cinsiyetçi, ayrımcı politikalar ve uygulamalardan vazgeçilmesini talep ettik yıllarca. Çocuk yaşta evliliklere karşı çıkarak, kadını sadece ailenin bir parçası gören, politik ve kültürel anlayışların terkedilmesi, kadının eşit ve özgür birey olduğunun kabul edilmesiydi istediğimiz. Bu nedenle haykırdık İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz diye.

 

Ancak 6 Şubattan bu yana depremin kadınlar üzerindeki etkisi bizim baş sorunumuz oldu. Tabii ki tüm insanlar barınaksız, soğukta sokaklarda kaldı. Ancak kadınlar ek olarak beden sağlıklarının olmazsa olmazı, hijyen gereksinimleri olmaksızın yaşamak, ailesine, çocuklarına daha fazla sahip çıkmak zorunda kaldı. Enkaz altında, tıbbi desteksiz, doğum yapmak zorunda kaldı, bebeğini kucağına alıp sütünü veremedi. Savaşlar gibi felaketlerin de en fazla kadınları etkilediğini gördük.

 


Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Kadın Mühendisler Komisyonu olarak; Cumhuriyet devrimlerinin biz kadınlara tanıdığı kazanımlarından ödün vermeyeceğimizi yinelerken; Yurtta ve dünyada barışı, temel yaşam ilkesi kabul ettiğimiz gibi, felaketlere hazırlıklı bir ülke ve depremlere karşı korunaklı yaşam merkezleri   hayaliyle; Bu yıl 8 Mart`ı kutlama değil, depremzede kadınlar öncelikli olmak üzere ezilen, sömürülen, şiddete uğrayan tüm kadınlarla dayanışma günü olarak kabul ediyoruz.                    07 Mart 2023      

                                                                               TMMOB

                                            Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi   Kadın Mühendisler Komisyonu


 TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


EMO 49.OLAĞAN GENEL KURULU VE SEÇİMLERİ YAPILDI

ÜYELERİMİZ VE AİLELERİ İLE KAHVALTIDA BULUŞTUK

ATSO B2B NETWORKİNG ETKİNLİĞİ

ÜYELERİMİZLE TİYATRODA BİRARAYA GELDİK!

TİYATROYA GİDİYORUZ!

SEMİNER: GÜNCEL YÖNETMELİKLER IŞIĞINDA GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ TASARIMI

“TEFTİŞ-İ TEMAŞA” ADLI TİYATRO OYUNUNDA BULUŞALIM!

YEŞİL ENERJİ SİSTEMLERİ VE ENTEGRE TEKNOLOJİLER PANELİ

ENGELLİLER HAFTASI ETKİNLİĞİ: TEKNOLOJİNİN ENGELLERİNİ KALDIRIYORUZ (SEMİNER)

ÜYELERİMİZLE TİYATRODA BULUŞTUK!

Okunma Sayısı: 103


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.