MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SMM ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ 
29 NİSAN CUMARTESİ GÜNÜ ŞUBE KONFERANS SALONUMUZDA GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLDUĞUMUZ SMM ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGEMİZE YAZIMIZ DEVAMINDA ULAŞABİLİRSİNİZ
 

 

 

SMM ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

29.04.2023 EMO MERSİN ŞUBE

 

1.         Üyelerin talebi doğrultusunda, mesleki denetim uygulamasının gerçek anlamda yeniden hayata geçirilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasına karar verilmiştir.Gönüllülük esasına dayanacak olan bu uygulamada, üyeler tarafından çizilen projeler eskiden olduğu gibi önce şube ve temsilciliklerde mesleki denetime sunulacak ve daha sonra ilgili dağıtım şirketine onay için başvuruda bulunulacaktır. Mesleki denetim sırasında projeler; yapı sahibi, tapu bilgileri, kurulu güç, talep güç, gerilim düşümü ve akım kontrol hesabı vb. konularda denetime tabi tutulacaktır. Burada daha önce yılda bir kere ve toplu olarak mesleki denetim bedeli ödemede zorluk yaşayan üyelerimize fayda sağlanması          hedeflenmiştir. Mesleki denetime sunulmuş projelerin onay sürecinde pozitif ayrımcılık yapılması konusunda ilgili dağıtım şirketi ile gerekli görüşmeler yapılacaktır. Ayrıca sadece ruhsat eki elektrik projeleri için geçerli olan mesleki denetim uygulamasının kapsamının genişletilerek üyeler tarafından üretilen diğer projeleri de kapsaması sağlanacaktır. Böylece ruhsat projeleri dışındaki alanlar için de fiyat polikası belirleme mümkün olabileceği öngörülmüştür.

2.         Daha önce bölgesel olarak üyelerin kendi aralarında belirlemiş olduğu taban fiyat uygulamalarındaki farklılıkların uygulamanın sürdürülebilirliğini olumsuz yönde etkilediği görüldüğünden, üyeler tarafından hizmet bedellerinin şube genelinde aynı olacak şekilde belirlenmesi ve bölgesel farklılıkların ortadan kaldırılması talep edilmiştir. Başlangıç olarak mevcutta Karaman İl Temsilciliği sınırları içerisinde belirlenmiş olan 2023 En Az Ücret Tanımlarında belirtilen PID bedelinin %12,5`i oranında taban fiyat uygulanmasının, 01.06.2023 tarihi itibariyle bütün Mersin Şube yetki sınırları içerisinde uygulanmasına karar verilmiştir.

3.         Gerek mesleki denetim gerekse de taban fiyat uygulamasının kapsamı, içeriği ve denetim esasları, ilk yapılacak SMM komisyonu toplantısında ele alınacaktır.

4.         SMM üyeler arasındaki dayanışma ve mesleki beraberlik olgularının kuvvetlendirilmesi amacıyla, mesleki ve sosyal etkinliklerin artarak devam etmesi gerektiğine karar verilmiştir. Ayrıca düzenlenecek etkinliklere SMM üyelerimizin ailelerinin de katılımının sağlanması gerektiği hususunda fikir birliğine varılmıştır.

5.         Belirlenen fiyat politikasının sürdürebilirliğini arttırmak için TMMOB çatısı altında birlikte olduğumuz diğer meslek disiplinleri ile gerekli iletişim ağının kurulmasına karar verilmiştir.

6.         "Bağlantı Hattı Tesis Projesi"ninsadece mühendisler tarafından hazırlanabileceğine dair ilgili mahkeme kararının incelenmesi ve dağıtım şirketi tarafından biran önce uygulamaya konabilmesi için gerekli yazışmaların yapılmasına karar verilmiştir.

7.         Yapı denetim firmalarında proje ve uygulama denetçisi olarak çalışan üyelerimiz ile SMM belgesi sahibi üyelerin oda çatısı altında bir araya gelmesinin sağlanması ve süreçlerde yaşanan aksaklıkların meslektaş dayanışması ile çözüme kavuşturulması talep edilmektedir. Gerekli hallerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile de iletişime geçilmesi istenmektedir.

8.         Şube sınırları içerisindeki ilgili belediyelerle gerekli görüşmelerin yapılarak periyodik kontroller, ölçümler vedenetimlerle ile ilgili protokoller yapılması için çalışmalara başlanmasına karar verilmiştir.

9.         Eşarjve jeneratör konusunda ilgili kurumlarla gerekli görüşmelerin yapılarak uygulama önündeki engellerin kaldırılmasıve bir sistematiğe bağlanması gerektiği noktasında fikir birliğine varılmıştır. Bu konularla alakalı süreçlerin organizasyonunda çalışmak üzerine, SMM üyeler ve proje ve uygulama denetçisi üyelerden oluşan bir çalışma grubu kurulmasına karar verilmiştir.

10.     SGK 4a ve 4b konusundaki SMM üyelerin yaşadığı problemlerin tespiti ve çözüm önerileri için konunun bütün detaylarıyla yeniden değerlendirilmesi için toplantı yapılmasına karar verilmiştir.

11.     Teknik Yönetmelikler Komisyonuna SMM Üyelerin daha fazla katkı sunmalarının sağlanmasına, özellikle SMM üyeleri ilgilendiren konularda SMM üyelerin fikir, talep ve önerilerinin dikkate alınması gerektiğine karar verilmiştir.

12.     YG İşletme Sorumluluğunun hayata geçirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması ve sürece tesisin enerji kesintisinden sonra,tesisin yeniden enerjilendirilmesi noktasında YG İşletme Sorumlusunun bulunması gerekliliği konusunda hareket edilmesine karar verilmiştir.

13.     Üyelerden gelen talep doğrultusunda, yeni elektrik abonesi olacak müşteriler için elektrik tesisatçısına sayacın ücretinin ödenmesi yerine, sayacın dağıtım şirketi tarafından sağlanması için gerekli görüşmelerin yapılmasına karar verilmiştir.


 


Çok Okunanlar


WEBİNAR DUYURUSU :NANOTEKNOLOJİDEKİ SON GELİŞMELER

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN !

TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ MERSİN İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASINDA GERÇEKLEŞTİ

KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. MEHMET GAVGALI EMO KARAMAN İL TEMSİLCİLİĞİMİZİ ZİYARET ETTİ.

19 EYLÜL MÜHENDİS, MİMAR, ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜ

EMO MERSİN ŞUBEMİZCE DÜZENLENEN `NANOTEKNOLOJİDEKİ SON GELİŞMELER` KONULU WEBİNAR ETKİNLİĞİMİZ DOÇ. DR. BARIŞ ŞİMŞEK`İN SUNUMUYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

19 EYLÜL MÜHENDİS MİMAR ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN !

GÜRSOY OTOMOTİV İLE ÜYELERİMİZE ÖZEL İNDİRİM PROTOKOLÜ

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI 101.YIL RESEPSİYONA KATILIM SAĞLANDI

MERSİN TAÇ EĞİTİM KURUMLARI İLE ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI MERSİN ŞUBESİ ARASINDA İNDİRİM PROTOKOLÜ İMZALANDI

Okunma Sayısı: 31


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.