MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 GAZİANTEP ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADIYAMAN   GAZİANTEP   KAHRAMANMARAŞ   KİLİS 
 

 
FORMLAR
 
ŞUBEMİZ ÜYELERİNE FİRMALAR TARAFINDAN YAPILAN İNDİRİMLER VE SÖZLEŞMELER
 

EMO Gaziantep Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 7

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

BASIN AÇIKLAMASI 
Şube Başkanımız Sn. İslim ARIKAN` ın Ulusal Elektrik Üretim, İletim ve Dağıtım Şebekelerinin 2050 Yılına Göre Planlanmasının Önemi ve Yol Haritası konulu basın açıklaması aşağıdaki gibidir.
 

 Ülkemizde, gerek sanayileşmenin, gerekse konut ihtiyaçlarının, ticarethanelerin ve turizm yatırımlarının artmasından dolayı elektrik tüketimi hızla artmaktadır ve artmaya devam edecektir.

Bilindiği üzere, yeşil mutabakatın hedefleri sonucunda, fosil yakıtların azaltılması, yerine yenilenebilir kaynakların ikame edilmesi çalışmaları dünyanın  ve Ülkemizin gündemindedir. Önceki yıllara göre enerji verimliliği çalışmalarının da devam etmesi ile olumlu sonuçlar elde edilecektir. Bunun yanı sıra, ulaşım sektöründe kullanılan fosil yakıtlı enerji formu yerine, elektrik formunun kullanılmasına başlandığı bir dönemi de yaşıyoruz.

Günümüzde, elektrikli araçların sayısı hızla artmaktadır. Elektrik altyapısı ve getireceği sorunları ciddi şekilde düşünmemiz gereken bir döneme girmiş bulunuyoruz.

Ülkemiz son 35-40 yılda ciddi bir büyüme trendi göstermiştir. Elektrik üretim santralleri ile ilgili tesisler kısmen kısa vadeli çözümlerle gerçekleşmiştir. Mevcut durum, özellikle iletim ve dağıtım şebekeleri, karmaşık ve yeteri kadar fonksiyonel olmayan duruma bürünmüştür.

Avrupa Birliği, 11 Aralık 2019 tarihinde açıkladığı Avrupa Yeşil Mutabakatı ile 2050 yılında iklim-nötr ilk kıta olma hedefini ortaya koymuştur. Ülkemiz, net sıfır emisyon hedefini  2053 yılı olarak açıklamıştır.  

Peki bu yaklaşımla, Ülkemizin 2050 yıllarında, net sıfır emisyon rotasında, elektrik üretim kapasitesi iletimi ve dağıtımı nasıl olmalıdır? Biz 2050 yıllarına nasıl hazırlanmalıyız?

Bu önemli süreçte, elektrik üretim, iletim ve dağıtımının daha önceki yıllara göre linear bir artış göstereceği perspektifi ile değil, kısmen logaritmik büyüyerek, enerji üretim talebinin olacağını öngörmeliyiz.

Öncelikle, 2050 yıllarının elektrik tüketiminin, şimdiden, önümüzdeki yılların konjonktürel gelişmelerini öngörerek tespit edilmesi gerekmektedir.

Bu enerji ihtiyacının, ne kadarının yenilenebilirlerden (RES,GES,JES,HES) karşılanacağı, bunların konumları ve potansiyelleri tespit edilmelidir.

Ülkemizde büyük ölçekte HES potansiyelleri kullanıldığına göre, HES`ler de büyük potansiyelli yatırımların olamayacağı aşikardır.

GES, RES, HES, JES ile yatırım ve sözleşmeleri yapılan nükleer santrallerin dışında, enerji kaynaklarını 2050 yıllarının hedefine göre değerlendirirken, dünyanın bakış açısını da değerlendirerek,  doğalgaz santralleri, ıslah edilmiş kömür santralleri gibi kaynaklardan enerji üretilecek santrallerin gündeme gelebilme ihtimalleri göz önüne alınarak,  konumları ve potansiyelleri de belirlenmelidir.

Bu tespitler doğrultusunda, mevcut iletim ve dağıtım şebekeleri yokmuş gibi düşünülerek, mevcut üretim santrallerinin yanı sıra, öngörülen yeni elektrik üretim santrallerinin kapasite ve konumları da eklenerek, yeni iletim ve dağıtım şebekeleri projeleri yapılmalıdır.

Türkiye`nin mevcut enerji tüketim merkezlerinin yanı sıra, 2050 yıllarına göre enerji tüketim merkezleri de planlanmalıdır.

Mevcut üretim tüketim merkezleri ve kapasiteleri, iletim ve dağıtım hatlarının projesi 2050 yıllarında öngörülen master planına göre üst üste konup, çakıştırılmalıdır.

Mevcut durumdaki santral ve iletim hatları ile master planında çakışanlar muhafaza edilmelidir.

Görülecektir ki, planlanmış iletim ve dağıtım şebekeleri yapıldığında, eskiden zaruriyet doğrultunda yapılmış kısa mesafeli ve küçük kapasiteli iletim ve dağıtım hatları fonksiyonunu kaybedecektir.

Kurulacak santrallerin, tüketim noktasına yakınlığı, mümkünse, 3 lü ve 4 lü hibrit santrallerin bu yaklaşımla, kısmen yöresel emre amade refleks göstermesi planlanmalıdır.

Sektörel olarak ileri yazılımların konuşulduğu bir süreçte, bu planlamanın ve projelerinin yapılması gerekliliğini, Ülkemizde Üniversiteler, Elektrik Kuruluşları, Meslek Odaları, Enerji Uzmanlarının  bir araya gelerek, farklı senaryoları üreterek ve çalışarak bu yaklaşımın başarıya ulaşacağını düşünmekteyiz.İslim ARIKAN

Elektrik Mühendisleri Odası

Gaziantep Şube Başkanı


 GÜNEYDOĞU ENERJİ FORUMU 2021 TAMAMLANDI

06.12.2021
 


Çok Okunanlar


BASIN AÇIKLAMASI

Okunma Sayısı: 119


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.