MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

HER TÜRLÜ ŞİDDETE HAYIR!


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 48. Dönem Kadın Komisyonu’nca, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yapılan açıklamada, şiddetin önlenmesi konusunda yasal mevzuat ve etkin yaptırımların son derece önemli olduğuna dikkat çekildi. “Şiddeti meşrulaştıran, çağdışı ataerkil sistemin sonuna kadar karşısındayız” denilen açıklamada, kadın dayanışmasının gücü vurgulandı.
 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI KADIN KOMİSYONU BASIN AÇIKLAMASI

 

HER TÜRLÜ ŞİDDETE HAYIR!

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etmiştir. Bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin sebebi 1960 senesinde Dominik Cumhuriyeti‘nde meydana gelen bir olaya dayanır. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo‘ya karşı mücadele veren üç kız kardeş (Mirabal kardeşler), Trujillo‘nun hedef göstermesinin ardından 25 Kasım tarihinde vahşice öldürülmüştür. Kardeşlerin kurdukları Clandestine Hareketi ise öldürülmelerinden bir yıl sonra diktatörlüğün yıkılmasında önemli rol oynamıştır.

Aradan yarım asırdan fazla zaman geçmiş olsa da kadına yönelik şiddet azalmamış hatta giderek artmıştır. Yazılı ve görsel medyada her gün şiddet haberleri yer almakta, üstelik bu haberlerde çoğu zaman cinsiyetçi bir dil ve söylem kullanılmakta ve bu da kadına yönelik ayrımcılık ve toplumsal eşitsizlikleri körüklemektedir. Son dönemdeki pek çok TV dizisi ve filmi ile şiddet normalleştirilmekte ve meşrulaştırılmaktadır. Bu son derece tehlikeli bir durumdur.

Şiddet sadece fiziksel değildir. Kadınlar, çocuklar ve dezavantajlı gruplar fiziksel şiddetin yanı sıra cinsel, duygusal, psikolojik, ekonomik ve siber şiddet gibi birçok şiddete maruz kalabilmektedir. Teknolojinin de ilerlemesi ile flört şiddeti gibi değişik şiddet türleri de kadınları sarıp sarmalar olmuştur. Ayrıca kadın mühendisler çalıştıkları işyerlerinde mobbing başta olmak üzere değişik şiddet türleriyle karşılaşabilmektedir. Dolayısıyla şiddeti sadece fiziksel boyutta ele almak yanlış ve eksiktir.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir kez daha hatırlatmak istiyoruz; Cumhuriyetimizin 100. yılında Ulu Önder Atatürk`ün açtığı yolda ilerleyen TMMOB`li kadınlar olarak bizler gücümüzün farkındayız! Her yaşta kendimizi eve hapsetmeden, üretken bir şekilde; teknoloji, eğitim, sanat, bilim, spor, edebiyat, hukuk, siyaset ve benzeri alanlarda kendimizi sürekli yeniliyor, aklın ve bilimin ışığında, örgütlü dayanışma içinde gücümüzü arttırıyoruz.

48. Dönem Elektrik Mühendisleri Kadın Komisyonu olarak şiddete uğrayan meslektaşlarımız başta olmak üzere tüm kadınların koşulsuz yanındayız. Kimse kendisini yalnız hissetmesin. Çareyi birbirimizde arayalım!

Türkiye`nin ilk imzacılarından olduğu ve kamuoyunda İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, 2021 yılında Cumhurbaşkanı kararı ile tek taraflı olarak feshedilmiştir. Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen uluslararası sözleşmeden çekilme kararı ülkemiz kadınlarını savunmasız bırakmıştır. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu`nun verilerine göre İstanbul Sözleşmesi`nin fesih edildiği 2021 yılından bu yana 1000`i aşkın kadın cinayeti ya da şüpheli ölümü olmuştur. Görüldüğü gibi İstanbul Sözleşmesi kadınların yaşam hakları için şarttır. Kadınların etkin korunması için gerekli önlemleri almayan, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu uygulamayan devletin tüm birimleri ve kamu görevlileri suç işlemektedir.

Bizler dün olduğu gibi bugün de ve yarın da İstanbul Sözleşmesi`nden vazgeçmeyeceğiz.

Uzun yıllardır süren mücadele ve dayanışma ile kazanılan haklarımızın elimizden alınamayacağını biliyoruz ve tüm yasal haklarımıza sonuna kadar sahip çıkıyoruz. Şiddetin önlenmesi konusunda yasal mevzuatın son derece önemli olduğunun altını çiziyor, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti yetkililerini bu konuda daha etkin yaptırım uygulamaya davet ediyoruz.

Kadına yönelik şiddet son bulana kadar mücadelemiz kesintisiz devam edecektir. Şiddeti meşrulaştıran, çağdışı ataerkil sistemin sonuna kadar karşısındayız.

Tüm bu süreçlerde kadın dayanışmasının önemine ve gücüne inanıyor ve buna uygun adımları kararlıkla atıyoruz.

EMO üyesi kadın mühendisler olarak dünyayı güzelliğin ve ortak yaşamın kurtaracağına sonuna kadar inanıyoruz.

Yaşasın kadın dayanışması!

 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

48. DÖNEM KADIN KOMİSYONU

25 Kasım 2023TELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


LAİKLİK DÜŞMANI, GERİCİ MÜFREDATA KARŞI ALANLARDAYIZ

TMMOB 48. DÖNEM OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI’NDAN EMO’YA ZİYARET

TMMOB`DE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BELİRLENDİ (CUMHURİYET)

TMMOB 48. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR!

Okunma Sayısı: 112


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.