MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

YANGINLAR ÖNLENEBİLİR AFETLERDİR (03 NİSAN 2024)


 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

"Yangınlar önlenebilir afetlerdir"

 

YANGIN KADERİMİZ OLMASIN

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Şaban Tat, İstanbul`un Beşiktaş İlçesinde bulunan bir eğlence mekânında çıkan yangında 29 vatandaşımızın hayatını kaybettiği olayla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

YANGIN KADER DEĞİLDİR

 

Yangınları, tedbirsizliğin sonucu olarak niteleyen Başkan Şaban Tat, "Yangının nedeninden daha önemli olanı gerekli önlemlerin alınmamış olmasıdır. Öncelikle, yangının çıkış kaynağını ortadan kaldırmak önemlidir. Ancak yangın çıktığında hızlı ve gerekli müdahaleyi sağlayacak sistemlerin kurulması ve can kaybını önlemek için gerekli önlemlerin alınması da gereklidir. Yangın, kader değil, elektronik algılama ve söndürme sistemleriyle önlenebilen bir felakettir. Binalarda çıkacak yangınlara olabildiğince erken müdahale edilebilmesi için, teknolojik olarak en önemli güvenlik önlemleri arasında yangın algılama ve uyarı sistemleri gelmektedir. Çıkış sebebi ne olursa olsun, günümüz teknolojisi yangın felaketlerinin önlenmesine ve büyümesine engel olacak olanaklara sahiptir. Ancak ülkemizdeki uygulamalar, denetim eksikliği ve yetersiz mevzuat düzenlemeleri yangınların katliamlara dönüşmesine yol açmaktadır" ifadelerini kullandı.

 

MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİ "YANGINA KARŞI GÜVENLİ YAPI"

 

Bir binanın yangına karşı güvenli olabilmesi için elektronik algılama ve söndürme sistemleriyle donatılmasının yetmeyeceğini, düzenli olarak bakımının yapılmasına ve her an çalışır tutulmasına da dikkat çeken Tat, "Sistemlerin işlevlerini tam olarak yerine getirip getirmediğine ilişkin kontroller ise yıllık düzenli aralıklarla bu alanda uzmanlaşmış mühendisler ve yetkili firmalar tarafından yerine getirilmelidir. Bu sistemlerin bakımı ve yıllık kontrolleri için acilen mevzuat değişikliği yapılmalıdır. Hatta vatandaş, içerisinde bulunduğu veya bulunacağı yapının yangına karşı güvenli olup olmadığını, kapısından girerken belirtilen bir etiket ile bilgi sahibi olmalıdır. Söz konusu değişiklik yapılmadan bu katliamların önlenmesine imkan yoktur" dedi.

 

TAT, UYARISINI YİNELEDİ

 

Yetkilileri bir kez daha uyardıklarını dile getiren Tat, "Yönetmeliğin can güvenliği açısından risk oluşturan eksiklikler derhal giderilmelidir. Can güvenliği tedbirlerinin alınması başta kamuya açık binalar olmak üzere tüm yapı ve tesisler için zorunluluk haline getirilmeli, ölümlere son verilmeli, facialar kader ya da fıtrat olmaktan çıkartılmalıdır. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliği`nin kapsamının genişletilmesi ve periyodik kontrollerin yapılabilmesi gerekli tesisat kontrolleri için gerekli mevzuat değişikliklerinin acilen yapılması gerektiğini vurgulayarak, Sorumlu tüm kurumlar koordineli bir biçimde birlikte hareket etmeli, yeni faciaların, can kayıplarının yaşanmaması için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir" dedi.03 Nisan 2024

TMMOB

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

Şaban TAT


 TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


EMO 49.OLAĞAN GENEL KURULU VE SEÇİMLERİ YAPILDI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ÇELENK SUNMA TÖRENİNE KATILIM SAĞLANDI

TMMOB ANTALYA İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

EMO ANTALYA ŞUBESİ 16. DÖNEM 1. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

ÜYELERİMİZ VE AİLELERİ İLE KAHVALTIDA BULUŞTUK

TİYATROYA GİDİYORUZ!

SEMİNER: GÜNCEL YÖNETMELİKLER IŞIĞINDA GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ TASARIMI

“TEFTİŞ-İ TEMAŞA” ADLI TİYATRO OYUNUNDA BULUŞALIM!

ENGELLİLER HAFTASI ETKİNLİĞİ: TEKNOLOJİNİN ENGELLERİNİ KALDIRIYORUZ (SEMİNER)

YEŞİL ENERJİ SİSTEMLERİ VE ENTEGRE TEKNOLOJİLER PANELİ

Okunma Sayısı: 20


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.